Suriyeli öğrencilerin eğitimi için 150 milyon avroluk protokol imzalandı

Ülkemizde yaşayan Suriyeli çocukların eğitimi için Dünya Bankası tarafından 150 milyon Avroluk hibe anlaşması imzalandı. Hibenin finansmanı ise AB Delegasyonu tarafından sağlanacak.

Suriyeli öğrencilerin eğitimi için 150 milyon avroluk protokol imzalandı

Suriyeli öğrencilerin eğitimi için 150 milyon avroluk protokol imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Dünya Bankası arasında Suriyeli öğrencilerin eğitimi için protokol imzalandı. AB Delegasyonu tarafından finansmanı sağlanan hibe Dünya Bankası tarafından verilecek. Hibe Suriyeli öğrencilerin eğitimi için kullanılacak. Millî Eğitim Bakanlığını temsilen Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ile Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt hibe protokolünü imzaladı. AB Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti ile MEB’den yetkililerde protokolde hazır bulundu.

3 MİLYON SURİYELİ, 500 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci imza töreninde yaptığı açıklamada Türkiye’de 3 milyon Suriyeli bulunduğunu, ülke olarak Suriyelilerin misafir edilmesini yük olarak değil insani görev olarak gördüklerini belirtti. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde beşine denk gelen Suriyelilerin çocuklarının da eğitim almaları için MEB’in ve yetkililerin ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Demirci öğrencilere verilecek nitelikli eğitimin de önemli olduğunu açıkladı.

Türkiye’de 200 bin Suriyeli öğrencinin diğer öğrencilerle birlikte eğitim gördüğü, 300 bin Suriyeli öğrencinin de geçici eğitim merkezlerinde eğitim aldığını belirten Demirci, toplamda ülkemizde eğitimden yararlanan 500 bin Suriyeli öğrenci olduğunu ifade etti. AB Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti ise protokolde yaptığı açıklamada Türkiye’nin 3 milyon Suriyeliye ve 500 bin Suriyeli öğrenciye karşı sergilediği tutumun çok önemli olduğunu belirtirken, Suriyeli öğrencilerin eğitimi için yapılacak derslikler ve çalışmalar adına yapılan hibeden memnun olduklarını açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Ülkemizin geleceği için özellikle bu öğrencilere çok yatırım yapılmalı gerçekten. Nasıl bir ruh halindeler araştırmalar yapılmıştı sonuçlarını dinlemiştim. Var olan sistemim iyileştirilmesi zaten gerekiyor. Bir de şu durumumuzda iyileştirme yapılmadan bu çocukların gençlik halleri felaket olabilir. Suça meyillik, terör vs Allah korusun, kalitesiz eğitim hepsini tetikleyebilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM