Tecrübeli öğretmenler Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kalmıyor

Şanlıurfa’da düzenlenen “Güneydoğu’daki Öğretmen Hareketliliği Çalıştayı” sona erdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan illerin İl Milli Eğitim Müdürleri ve yetkilileri ile düzenlenen çalıştayda öğretmen sirkülasyonu en dikkat çeken husus oldu.

Tecrübeli öğretmenler Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kalmıyor

Tecrübeli öğretmenler Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kalmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) tarafından gerçekleştirilen “Güneydoğu’daki Öğretmen Hareketliliği” çalıştayında bölgede yaşanan sorunlar masaya yatırıldı. Öğretmenlerin bölgede kalma süresi, atanan öğretmenin kısa süre sonra gitmesi durumları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler konuşuldu.

EĞİTİMDE NİTELİK SIKINTISI VAR

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil tarafından yapılan konuşmada bölgede eğitim konusunda nicelikten ziyade nitelik yönünde sıkıntıların olduğu belirtildi. Bölgenin en büyük sorunlarından birisinin eğitim olduğunu ifade eden Karahocagil eğitimde nicelik yönünden eksikliklerin giderilmeye çalışıldığını derslik yapılarak, alt yapı düzenlenerek nicelik kapsamında sorunlara çözüm üretilmesinin hızla devam ettiğini belirtti. Nitelik yönünden en büyük sıkıntılarının öğretmenler yönünde olduğunu vurgulayan Karahocagil öğretmeni bu bölgede tutamıyoruz, tecrübeli öğretmenlerin bu bölgede uzun süre çalışmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

TECRÜBELİ ÖĞRETMENLERE İHTİYAÇ VAR

Bölgeye atanan öğretmenler herhangi bir nedenden dolayı yer değiştirme talebinde bulunuyor ve buradan çıkmak istiyor diyen GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı yapılan bu çalıştay ile birlikte bu konulardaki sıkıntılara ve nedenlere çözüm bulmak istediklerini açıkladı. Bu konuda yapılması gereken ne ise yapılacak vurgusu yapan Karahocagil uluslararası incelemeler ile benzer örnekler de araştırılacak dedi.  Konu ile ilgili eylem planı ve yol haritası hazırlanacak, hedefimiz ve amacımız bölgede tecrübeli öğretmenlerin kalma süresini uzatmak diyen Karahocagil bu sayede de öğrencilerimizin daha iyi eğitim alması sağlanacak dedi.

MEB YOL HARİTASI BELİRLEYECEK

MEB Veri Analiz ve Politikaları Daire Başkanı Şerafettin Cankurt tarafından yapılan açıklamada da bölgede öğretmen tutamama sıkıntısının yaşandığı dile getirildi. Bölgeye her sene atanan binlerce öğretmen olmasına rağmen bu öğretmenlerin buralarda kısa süre çalıştıklarını ifade eden Cankurt zorunlu hizmetini tamamlar tamamlamaz ya da özür grubu nedeniyle bölgeden ayrılan öğretmenlerin eğitimin kalitesinin düşmesine neden olduğunu belirti.

ÖĞRETMENLER DURMUYOR

Öğretmenin azami çalışma süresini tamamladıktan sonra bölgeden ayrılmak için yol ve yöntem arayışına girdiğinin altını çizen Daire Başkanı Şerafettin Cankurt bu durumunda eğitimi olumsuz etkilediğini belirtti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yapılacak olan pilot uygulama ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığınında bir yol haritası belirleyeceğine değinen Cankurt MEB olarak kendilerine yansıyan sorunları bildiklerini ancak gerek öğretmen gerek bölge sorunları değerlendirildiğinde bu konuda en çok görevin yerel otoritelere, valiliklere, kaymakamlıklara, milli eğitim müdürlüklerine,, sivil toplum kuruluşlarına düştüğünü belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. doğuda öğretmenler neden kalmıyor sebeplerini aktarayım muş ilini anlatayım köylerde beldelere bilhassa karaağaçlı ortaokulunda öğretmenler neden gitmek istiyor. öğrenciler çok saygısız öğretmenlere ders yaptırmıyorlar öğretmenlere bile küfür ediyorlar sınavlardan düşük aldım mılar veliler öğretmenlere korku salıyor veliler kendi çocuklarıyla ilgilenmiyor sadece notlar düşük oldumu okula geliyorlar öğrenci 2 aydır okla gelmiyor veli müdürü tehdit edip bu öğrenciyi gecireceksin diyor okul yönetimi okulla ilgilenmiyor korkuyorlar rehber hocası aynı köyden olduğu için hiç bir şeyle ilgilenmiyor hepsi bir birinin akrabası veliler sadece öğretmenlere kafa tutuyor öğretmenler ne yapsın genç genç öğretmenler atanmışlar çekiniyorlar oğrencilerin okumaya niyeti yok okuyanlarıda engelliyorlar sınıf da ders yaptırmıyorlar öğretmenler çapalıyor ama bir yerekadar çünkü bazı veliler öğretmenleri korkutuyor okul yönetimi korkuyor öğretmenlere destek çıkacağına tam tersini yapıyor kendini kenara çekiyor öğretmenleri yem olarak velilerin kucağına atıyor okullarda disiplin kalmadı bu tüm türkiyede böyle öğrenciler öğretmenlere her türlü saygısızlığı hakareti yapıyor öğretmen bir şey dedimi az dokundumu hemen acığa alınıyor bunu bilen veliler öğrenciler daha öğretmenine saygı duyar mı insan bir düşünür okullar neden bu kadar geride veliler kendi çocuklarıyla hiç ilgilenmiyor çocuklarına neden notların düşük okulda ne yapıyorsun ders dinlemiyorsun demiyorlar akşamakadar kahvelerde oturuyorlar öğretmenleri tehdit etmeyi bıraksınlar çocuklarıyla ilgilensinler o zaman başarı gelir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM