TEOG yerine gelecek olan yeni sistemin detayları ortaya çıkmaya başladı

Kaldırılan TEOG yerine gelecek olan yeni sistemde öğrencilere fazladan not verilmesinin önüne geçilmesi adına hormonlu not denetimi gelecek ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı her dersten bir yazılı sınav hazırlayacak.

TEOG yerine gelecek olan yeni sistemin detayları ortaya çıkmaya başladı

TEOG yerine gelecek olan yeni sistemin detayları ortaya çıkmaya başladı

Yeni sistemde öğrenciler tarafından talebin çok olduğu okullar kendi sınavlarını yapacaklar. Özel nitelikli olan bu okullar tarafından yapılan sınavlar diğer okullarda tarafından da kabul edilebilecek. Örnek verecek olursak İzmir Fen Lisesi tarafından yapılacak sınav İzmir genelinde birçok lisede kabul görecek. TEOG’un kaldırılması ile birlikte yeni sistemde Milli Eğitim Bakanlığı yazılı sınav sorularını da hazırlayacak.

MEB YAZILI YAPACAK

Milli Eğitim Bakanlığı her il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde ölçme değerlendirme birimi kuracak. Bakanlık her dersten bir yazılı sınavı okullara gönderecek. İllerde kurulan ölçme değerlendirme merkezleri yazılı sınav sonuçlarına göre öğrencilerin yeteneklerini, ilgi alanlarını belirleme çalışmaları yapacak. TEOG’da olduğu gibi MEB tarafından gönderilen sorularla Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerinden sınavlar yapılacak.

HORMONLU NOTA ENGEL

Milli Eğitim Bakanlığının derslerden birer sınavı yapmasında amacın hormonlu notların önüne geçmek olduğu belirtilirken öğrenciler yılda iki defa merkezden gelen sorulardan yazılı olacaklar. Yapılan bu yazılıların değerlendirmesi ise branş öğretmenleri tarafından yapılacak. Yazılılar merkeze gönderilmeyecek. Yapılan bu sınavlarda test yöntemi uygulanmayacak olup MEB tarafından yapılan merkezi sınav notları tek başına liseye yerleştirmede kriter olarak da kabul edilmeyecek.

SINAV BAŞVURULARINDA NOT ORTALAMASI

Yeni sistemde öğrenci gitmek isteği lisenin sınavına girmek için yapacağı başvuruda öğrencinin not ortalamasına bakılacak. Ortaöğretime geçişte MEB tarafından belirlenen yaklaşık 300 lisenin kendi sınavını yapacağı bu sınavlara başvurmak için de öğrencinin not ortalamasının yüksek olması gerektiği belirtildi. Fen Liseleri gibi başarısı yüksek liselerde yapılacak sınavlarda alınan sonuçlar diğer okullar tarafından da kabul edilebilecek.

SON AŞAMAYA GELİNDİ

ogretmenlericin.com olarak belirtmemiz gerekirse bu bilgiler artık yeni TEOG sisteminde son aşamaya gelindiğini göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada TEOG yerine gelecek olan sistem üzerinde çalışıldığını bu sistem içerisinde merkezi sınavın olmadığı bir model düşünüldüğünü belirtmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM