TEOG’da Ek Puan Almak İçin Sinemaya, Tiyatroya Gidilmeli

MEB TEOG sınavı için yaptığı bu düzenleme ile öğrencileri hem sportif etkinliklere hem de kültürel etkinliklere yönlendirecek, öğrenciyi ve ailesini teşvik edecek.

TEOG’da Ek Puan Almak İçin Sinemaya, Tiyatroya Gidilmeli

TEOG’da Ek Puan Almak İçin Sinemaya, Tiyatroya Gidilmeli

Geçen hafta Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında protokol imzalanmıştı, Protokolde öğrencilerin 5. sınıftan itibaren yetenek testine tabi tutulacağı ve zamanla tüm öğrencilerin en az bir spor dalına yönlendirileceği belirtilmiş ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Bu protokol gereği yetenekli öğrencilere lisans çıkartılacak, profesyonel olarak spor yapan öğrencilere TEOG sınavında ek puan verilecek.

Avcı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokolün akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de protokol yapacaklarını bunun için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etmişti.

TEOG’DA EK PUAN VERİLECEK

HaberTürk’te yayınlanan habere göre Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanacağını ifade ettiği protokolün yakın zamanda gerçekleşeceği yönünde.

MEB Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürüttüğü uygulamanın benzerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de yürütecek.Bu planlamaya göre resim galerileri, sinema, tiyatro ve benzeri kültürel etkinlikler, e-okul sistemine eklenecek. E-Okul sisteminde hangi öğrencinin ne zaman, kaç kere bu tür kültürel aktivitelere gittiği bilgisi yer alacak. Öğrencilerin yapmış olduğu bu kültürel çalışmalar e-okul sistemine işlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG sınavına giren öğrencileri değerlendirirken, kültürel etkinliklere katılan öğrencilere e-okul sistemi verileri değerlendirilerek ek puan verecek.

SİNEMA İÇİN KISITLAMA VAR

Kültürel etkinlik kapsamında sinemaya giden öğrencinin her izlediği film e-okul sistemine kaydedilmeyecek. Öğrencilerin izleyeceği filmler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınıflandıracak. MEB tarafından filmlere sınırlamalar getirilecek. Örnek;”+18″, “+13” ve “şiddet içerir” gibi. MEB tarafından getirilen sınırlamalara uygun ve MEB tarafından önerilen filmleri izleyen öğrencilere e-okul sistemi üzerinden ek puan verilecek.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DA UYGULANACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG sınavı için yaptığı bu düzenleme ile öğrencileri hem sportif etkinliklere hem de kültürel etkinliklere yönlendirecek, öğrenciyi ve ailesini teşvik edecek.

MEB tarafından uygulanması düşünülen bu sistemde gerekli verim alınırsa, beklenen başarı sağlanırsa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) üniversiteye giriş sınavında da bu sistemi hayata sokacak.

TEOG SINAVI NE ZAMAN?

6 dersten iki gün süresince ve iki dönemde yapılan TEOG sınavlarının ilk gün oturumu yarın yapılacak. 27-28 Nisan’da yapılacak TEOG sınavlarına yaklaşık 1 milyon 175 bin öğrenci girecek

Öğretmenler İçin olarak öğrencilerin kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirilmesini olumlu buluyoruz fakat bu projelerin ülke şartlarına göre yürütülmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Ankara merkezde bir öğrenci ile Artvin’in dağ köyünde bir öğrenci aynı olanaklara sahip değil. MEB bu konuda da gerekli düzenlemeyi yapmalıdır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ek puan teog

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM