Trabzon’da bir skandal daha, sahte diploma ile 19 yıl öğretmenlik yaptı

Yaklaşık iki yıldır süren sahte öğretmen araştırmasında yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü sahte diplomalı bir öğretmen daha tespit etti.

Trabzon’da bir skandal daha, sahte diploma ile 19 yıl öğretmenlik yaptı

Trabzon’da bir skandal daha, sahte diploma ile 19 yıl öğretmenlik yaptı

Gazete HaberTürk’ün haberine göre Yusuf B. adlı kişi 19 yıl boyunca sahte diploma ile öğretmenlik yaptı. Sahte öğretmen tespit işleminde bir skandal daha ortaya çıktı. Tekirdağ’da, Giresun’da ve Trabzon’da çeşitli okullarda sahte diploması ile yıllardır görev yapmış kişi hakkında soruşturma açıldı.

YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLMİŞTİ

Geçtiğimiz Nisan ayında basına yansıyan haberlerde Trabzon’da görev yapan bir bayanın sahte diploma ile yıllarca öğretmenlik yaptığı ortaya çıkmış bu kişinin aynı zamanda Başbakanlık tarafından 2005 yılında yılın öğretmeni seçildiği belirtilmişti. Bu kadının 19 yıl sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı ortaya çıkmış, kadının öğretmen olan eşinin gerçeği bilmediği bilgisine yer verilmişti.

TRABZON’DA İKİNCİ SKANDAL

1994 yılında Trabzon Akçaabat Ticaret Meslek Lisesi’nden mezun olan Yusuf B. adlı kişinin liseden sonra Rize Meslek Yüksekokulu’nu kazandığı ancak bir yıl devamından sonra okulu bıraktığı tespit edildi. Okulu bıraktıktan sonra memleketi Trabzon’a dönen Yusuf B. 1998 yılına ait Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Eğitim Fakültesi’nden mezun olan bir kişinin diplomasının fotokopisini ele geçirdi ve kendisine bunu kullanarak bir diploma düzenledi.

19 YIL SAHTE DİPLOMA İLE ÖĞRETMENLİK

Sahte diploma düzenledikten sonra öğretmen ataması başvurusu yapan kişi Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi Büyükkarakarlı Köyü İlköğretim Okulu’na Türkçe öğretmeni olarak atandı. 4 yıl burada çalıştıktan sonra il dışı tayin ile Giresun Aksu Anadolu Lisesi’ne gelen sahte öğretmen burada da 9 yıl çalıştı. Arkasından Bulancak Ticaret Meslek Lisesi’ne tayin olan kişi buradaki okulda da 3 yıl çalıştıktan sonra 2015 yılında Trabzon Çarşıbaşı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ne atandı.

SAHTE ÖĞRETMEN; PİŞMANIM

Gazete Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberinde yer alan bilgiye göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan sahte öğretmen tarama çalışmalarında incelemeye takıldı. Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü kişi Yusuf B. hakkında suç duyurusunda bulunurken, ifadesine başvurulan Yusuf B. pişman olduğunu belirtti.  Kişi hakkında sahtecilik ve dolandırıcılık konularında soruşturması başlatıldığı açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM