Ücretli öğretmene kadro için 5 bin kişilik atama duyurusu yayınlanacak mı?

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen atama duyurusuna çıkarken Bakan İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada belirtilen ücretli öğretmenlere 5 bin kadro ataması duyurusu yayınlanmadı.

Ücretli öğretmene kadro için 5 bin kişilik atama duyurusu yayınlanacak mı?

Ücretli öğretmene kadro için 5 bin kişilik atama duyurusu yayınlanacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen olarak çalışanlar arasından belirli kriterler kapsamında yaklaşık 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu konuda en son açıklamasını Ocak ayının sonunda Antalya’da düzenlenen programda yapmıştı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO

Kamu öğretmen haber sitelerinde ücretli öğretmenlere kadro olarak belirtilen atamada yaklaşık 5 bin öğretmen atama kontenjanı ücretli öğretmenlere verilecek. Öğretmen atamalarında aranan KPSS baraj puan şartı ve son yapılan KPSS’ye girme şartı aranacak. Ayrıca 540 gün sigorta pirimi, devlet memurluğuna atanma genel şartları ile öğretmenlik için özel şartların da sağlanması gerekmektedir. Ücretli öğretmenlere kadro şartları yazımıza lütfen bakınız.

ŞUBAT ATAMASINA YETİŞMEDİ

Şubat ayının başında Meclise gönderilen geniş kapsamlı torba yasada ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmelerine olanak sağlayan düzenleme Mart 2018 sözleşmeli öğretmen atamasına yetişmedi. Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin duyuruyu yayınlarken ücretli öğretmenler için 5 bin atama duyurusu çalışmaların bitmemesinden dolayı yayınlanamadı.

ATAMA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Yasa içerisindeki düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak istihdamına olanak sağlayan çalışmaların tamamlanmasından sonra 5 bin ücretli öğretmen atama duyurusu MEB tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu süreçte yapılacak düzenleme ve çalışmalarda ücretli öğretmenlerin öğretmen atama şartları ve kriterleri de daha net bir şekilde belirlenmiş olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. halk eğitim merkezleri MEB’e bağlı eğitim kurumu değil mi? orada çalışanları da kapsıyor olması gerekmiyor mu?
  bilgisi olan var mı?

 2. Zaten bu zamana kadar beklemelerinin nedeni pirimi eksik olanların pirimlerini tamamlamak içindi. Meb o adresleri biliyor.

 3. Arkadaşlar 31 Mart itibari île ücretli öğretmenlik sigortam 540 gün oluyor acaba bu yasa bu günden itibarenmi bilgisi olan varmı yazarsa sevinirim

 4. Prim 1800, şuan görevdeyim, ama nasıl olsa Kpss hileli ve nasıl olsa yeterli kadro açmazlar atanamayız deyip artık girmez olduk sınava. Kpss Tr birincisi Fizik öğretmeninin atanmadığı günler gördük. Kpss den soru çalındığıda sınav sonuçlarının hileli olduğuda kesinleşti! Devletimizin halen bizi bu hileyle atamaya çalışmasını anlayamıyorum. Ya Kpss 2018 e girin sonra mülakata çağıralım desinler, yada geçmişte girdiğimiz bir sınavı kabul etsinler. Çünkü belkide Devletimiz soruların çalınmasını engelleseydi çoktan atanmıştık!

 5. Bakanımız kpss siz mülakata alacağız demişti. 21 yıldır ücretli öğretmenim eğitim fakültesi mezunuyum. Bütün sartlarim uyuyor sadece 2017dışında. 19yildirda kpss ye giriyorum. Sadece 2017 giremedim. Nolur Bakanım sesimizi duyun. Ucretlileri alacaksaniz eğer başvuranların arasindan en uzun süre çalışanlardan ilk 5000 i alın.

 6. Bakanımız umarız 5 yıl ücretli öğretmenlerimizle birlikte diğer ücretli öğretmenlerimizi de unutmaz. yani kpss ye girmiş görev yapan diğer ücretli öğretmenlerimizi de değerlendirmeye alırlar İnşallah.

 7. Ben kriterlerin değişeceğini hic sanmıyorum. Mesela Bu yıl çalışıyor olma şartı ile ilgili kriter asla değişmez . Çünkü bakıyorum da diyanet bile bi ara fahri hocaların o Sene çalışıyor olanlarını kadroya aldı. Çalışıyor olma şartı istenmesi kaçınılmaz. Fakat 540 iş günü SGK istenmesi belki esnetilebilir. 2017 kpss şartı da kalkmaz kpss siz kadroya aldılar gibi bir laf kimsenin ağzına vermemek için bu şart ta kalır:) hayırlısı olsun herkes için inşallah.

 8. Ben kriterlerin değişeceğini hoc sanmıyorum. Mesela Bu yıl çalışıyor olma şartı ile ilgili kriter asla değişmez . Çünkü bakıyor da diyabet bile bi ara fahri hocaların o Sebe çalışıyor olanlarını kadroya aldı. Çalışıyor olma şartı istenmesi kaçınılmaz. Fakat 540 iş günü SGK istenmesi belki esnetilebilir. 2017 kpss şartı da kalkmaz kpss siz kadroya aldılar gibi bir laf kimsenin ağzına vermemek için bu şart ta kalır:) hayırlısı olsun herkes için inşallah.

 9. Kriterler değişecek bu kriterler adrese teslim gibi görünüyor.
  Adam 10_15 yıl ücetli çalışacak bu yıl çalışmadığı için elenecek.
  Veya adam bu zamana kadar kpss girecek fakat 2017 kpss yoksa gene elenecek.
  Soruyorum size bunun neresinde ADALET

  • Şartlar umarım esnetilir.Benim eşim Marmara Üniversitesi İletişim ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı mezunu Yıldız Teknik formasyon sahibi. 6 yıl Meb de hizmeti var.Bu dönem görev alamadı.Bizim sesimizi sesimizi de duyun artık Sayın Yetkililer

 10. Kriterlerin tutuyor da o yüzden öyle sabırsızsın bu yıl çalışmış olmakla kendini sağlama aldın o kriterleri meb umarım değiştirir.

 11. Bakanımız 5 yıl şartı dışında kalan diğer ücretli öğretmenlere de bazı kriterlere göre mülakat hakkı verir umarız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM