Velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edilmeyecek

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzalı resmi yazı tüm okullara gönderildi ve kayıt sırasında velilerden ücret talep edilmemesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

Velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edilmeyecek

Velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edilmeyecek

2018-2019 eğitim öğretim yılı için okul kayıtları başladı. Anasınıfı, ilkokul, ortaokul kayıtlarında okul idarecileri tarafından velilerden kayıt parası alındığına dair şikayetler de başladı. Bağış ücreti adı altında alınan öğrenci kayıt paraları konusunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi yazı gönderdi.

KAYITLARDA ALINAN BAĞIŞ ÜCRETİ

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim kurumlarına gönderilen resmi yazıda 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 11 04.2012 tarihli ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğü giren 30.03.2012 tarihli ve 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun, 09.02.2012 tarihli ve 28199 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığının 20/07/2011 tarih ve 2011/40 sayılı Genelgesi kapsamında açıklama yapıldı.

KAYIT PARASI ŞİKAYETLERİ

İstanbul Valiliğine, BİMER, CİMER, ALO 147 dilekçe ve diğer iletişim kanalları ile yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edildiği iddiaları olduğu belirtildi. Kanunda yer alan “İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” ibaresi hatırlatılırken kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi istendi.

Okul kayıt ücreti ile ilgili resmi yazı;

okul Kayıt ücreti bağış parası
Kayıt ücreti

Devamı;

istanbul mem kayıt ücreti
Okul kayıt bağış ücreti

Ömer Faruk Yelkenci imzalı resmi yazıda “Kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi, bu konuda yukarıda belirtilen kanun, yönetmelik ve genelge hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesi ve konu hakkında okullarımıza gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim.” açıklaması yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Beyaz Yunus