Yabancı diller arasına Farsça, Korece ve Urduca dilleri eklendi

Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarında Bazı Dillerde Eğitim ve Öğretimin Yapılması Hakkında Karar 22.02.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yabancı diller arasına Farsça, Korece ve Urduca dilleri eklendi

Yabancı diller arasına Farsça, Korece ve Urduca dilleri eklendi

MEB, okullarda okutulan yabancı dillere yenilerini ekledi. Farsça, Korece ve Urduca dilleri okullarda öğretilebilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda  Farsça, Korece, Urduca dillerinde eğitim ve öğretim yapılabilecek. 2923 sayılı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi ile Türk Vatandaşlarının Farklı Dil ve Lehçelerinin Öğrenilmesi Hakkındaki Kanun’un 2’nci maddesi çerçevesinde bundan sonra okullarda Farsça, Korece ve Urduca dilleri öğretilebilecek.

ÖZEL OKUL VE ÖZEL KURSLAR ÖNCELİKLİ

İlgili dillerde verilecek eğitim ilkokul 2.sınıftan 12.sınıfa kadar verilebilecek. İlk etapta özel okullar ve özel kurslarda verilecek olan bu dillere ait yabancı dil eğitimin ilerleyen zamanlarda seçmeli olarak devlet okullarına da eklenmesi söz konusu olabilecek.

YENİ DİLLER EKLENDİ

Ülkemizde öğretilen yabancı diller 14/10/1983 tarihli ve 2983 sayılı “Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi ile Türk Vatandaşlarının Farklı Dil ve Lehçelerinin Öğrenilmesi Hakkında Kanun kapsamında öğretilmekte olup bu diller; İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Hollandaca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çince, Arapça, İbranice ve Yunanca iken bu dillere Farsça, Korece ve Urduca dilleri de eklenmiş oldu.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM