Yakın zamanda çıkacak bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bekleniyor

FETÖ soruşturmasında MEB başta olmak üzere binlerce kamu personeli meslekten ihraç edildi. İlerleyen zamanlarda ise hem FETÖ hem de PKK bağlantılı oldukları gerekçesi ile binlerce öğretmen, polis ve kamu çalışanı açığa alındı. Açığa alınan ve örgüt bağlantısı olan kişiler için yeni bir ihraç KHK’si çıkmak üzere.

Yakın zamanda çıkacak bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bekleniyor

Yakın zamanda çıkacak bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bekleniyor

Açığa alınan öğretmenlerin son durumu ile yine açığa alınan kamu personeli hakkında son dönemde resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapan yetkililer inceleme ve soruşturma süreçlerinin devam ettiği bilgisini haber kanalları ve ajanslar ile paylaştı. 1 Eylül tarihinde 672 sayılı KHK başta olmak üzere meslekten ihraç edilen yaklaşık 50 bin kamu personeli bulunmaktadır. Meslekten ihraç edilenler arasında MEB personeli sayısı ön plana çıkmaktadır.

FETÖ VE PKK BAĞLANTILARI

Açığa alma süresi üç aydır, açığa alınan öğretmen, memur, kamu personeli hakkında üç aylık süreç içerisinde işlem yapılmadığı takdirde açığa alınan kişiler görevine iade edilir. Bu yüzden yetkililerin ihraç için yeni bir KHK hazırladıkları ve kısa bir süre içerisinde yayımlanacağı düşünülmektedir. FETÖ soruşturması sürecine bir de terör örgütü PKK ile bağlantıları oldukları gerekçesi ile açığa alınan öğretmenler bulunmaktadır. Hem FETÖ hem de PKK ile ilgili kamuda yürütülen soruşturmalar konusunda son dönemde ihraç veya göreve iade yaşanmamıştır. Hala açığa alınmış ve açıkta bekleyen binlerce MEB ve kamu personeli bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde FETÖ bağlantılı akademisyenler hakkında açıklama yapan Öğretim Elemanları Sendikası(ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak ise 21 Ekim tarihine kadar bir ihraç KHK’si çıkacağını belirtmişti. Özkoçak’ın açıklamasında 5-8 bin arası akademisyen meslekten ihraç edilecek.

10 BİN MESLEKTEN İHRAÇ GELEBİLİR

Öğretmenler İçin olarak son dönemdeki yaşananları, açığa almaları, yetkililerin açıklamalarını, basını, haberleri analiz ettiğimizde meslekten ihraç edilecek öğretmen ve kamu personeli sayısının 10 bine yakın olacağını düşünmekteyiz. Açığa alınan öğretmenlerden görevlerine iade edilecekler de olacaktır ancak ağırlıklı olarak meslekten ihraç kararları gelecektir. Özellikle kamudan haber ağırlıklı internet sitelerinde göreve iadelerin daha ağırlıklı olacağı düşünülse de FETÖ bağlantısı ve PKK bağlantıları olan öğretmenlerden yaklaşık 10 bin ihraç olması kaçınılmaz gibi gözükmektedir. ogretmenlericin.com olarak yeni Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) bu gece ya da en geç bu hafta bitmeden çıkacağını düşünüyoruz.

GÖREVE İADE

Meslekten ihraç edilen ve suçsuz olan mağdurların görevlerine iade edilmesi için yakın zamanda bir KHK çıkar mı bilemiyoruz ancak öncelikle yetkililer ihraçları tamamlamak için soruşturmalar yürütmektedir. Örgüt bağlantısı olanların tespit çalışması büyük ölçüde tamamlanıp meslekten ihraçlar yapıldıktan sonra mağdur olanların görevlerine dönmesi için Kanun Hükmünde Kararname’nin çıkması düşünülmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. IHRAÇ İÇİN ACELE EDİLMEMELİ… bylock kullanmakla suçlananlardan biride benim…kendi rızam ile telefonumu savcılığa bıraktım biran önce açıga çıksın suçsuzluğum diye…ALLAH benim gibi suçsuzların yuzune baksın…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM