Yaz tatili kalkıyor mu? Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan yaz tatili açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gündemle ilgili açıklamalarda bulunurken kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Bakan Yılmaz birkaç gündür gündeme gelen yaz tatili kalkıyor mu sorusuna da cevap verirken, yaz tatilini öğrencilere etkin bir şekilde vermeyi amaçladıklarını açıkladı.

Yaz tatili kalkıyor mu? Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan yaz tatili açıklaması

Yaz tatili kalkıyor mu? Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan yaz tatili açıklaması

Bakan İsmet Yılmaz, MEB’in Suriyeli öğrencilerle ilgili çalışmalarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığının Suriyeli öğrenciler konusunda yoğun bir çalışma sürdürdüğünü açıklayan Yılmaz, kendi evlatlarımız ile birlikte ülkemize sığınmış kişilerin de eğitimlerine önem verdiklerini ifade etti. Kişilerin eğitimsiz olması durumunda hem kendilerinin hem de toplumun risklere açık bir hal aldığını belirten bakan İsmet Yılmaz riskleri ortadan kaldırmak ve eğitimsizlikten ileri gelen sorunları azaltmak için Suriyeli öğrencilerin eğitimine de özen gösterdiklerini vurguladı.

SURİYELİLER EVLERİNE DÖNECEKLER

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen yılın haziran ayında Suriyeli öğrenciler için talimat verildiğini hatırlatan Yılmaz, Suriyelilerin belirli bir süre sonra ülkelerine döneceklerini, bu süre içerisinde ise telafi eğitimleri aldıklarını belirtti. 483000 Suriyeli öğrencinin ülkemizde eğitim aldığını açıklayan İsmet Yılmaz, Arap, Türk ve Suriyeli öğretmenler tarafından bu öğrencilere hazırlanan müfredata göre eğitim verildiğini ifade etti. Müfredatın geçici Suriye Hükümeti ile MEB’in çalışması sonucu hazırlandığını belirten Yılmaz, geçici eğitim merkezlerinde eğitim alan Suriyeli öğrenci sayısının ise 302 bin olduğunu açıkladı.

YAZ TATİLİ VE ARA TATİL AÇIKLAMASI

Yaz tatili kalkacak mı, yaz tatili kısalacak mı sorularını cevaplayan Yılmaz, ülkemizdeki yaz tatili ve ara tatil uygulamasının ülke şartlarına göre uyarlandığını ifade etti. 1930’lardan itibaren uygulanan eğitim sisteminde yapılacak değişikliklerde yenilikler eklediklerini ancak eskiyi de yıkmamaya özen gösterdiklerini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, öğrencilerin ders yüklerinin de azaltılacağını ancak ders saatlerinin azaltılmayacağını açıkladı.

Tarım toplumu olduğumuz için yaz tatili uygulamasının doğru olduğuna da değinen Yılmaz, şu anda yaz tatilinin kaldırılması yönünde bir çalışma olmadığını belirtti. Temmuz ve Ağustos aylarının tarım toplumu için hasat ayları olduğunu ve en sıcak aylar olduğunu ifade eden İsmet Yılmaz o aylarda tatil yapmanın doğruluğuna MEB olarak katıldıklarını belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM