Yeni eğitim öğretim müfredatları taslaklarına yoğun talep ve şikayet

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni öğretim programları müfredat taslaklarına görüş, eleştiri ve şikayetler yapılmaya devam ediliyor. İlkokul, ortaokul ve lise müfredat taslakları için MEB tüm paydaşların görüşlerini almak istiyor. Taslak programların yayınlanmasından itibaren kısa süre içerisinde yeni müfredatlar hakkında on binlerce görüş bildirildi.

Yeni eğitim öğretim müfredatları taslaklarına yoğun talep ve şikayet

Yeni eğitim öğretim müfredatları taslaklarına yoğun talep ve şikayet

13 Ocak’tan itibaren askıya çıkartılan öğretim programları taslaklarına 16 günde 140 bine yakın öneri ve yorum geldi. Müfredat taslaklarında en çok görüş Atatürkçülük üzerine geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan 130 kişilik müfredat değerlendirme komisyonunca yapılan yorumların ve görüşlerin haftada iki gün değerlendirildiği belirtildi. İlkokul müfredat programı taslakları, ortaokul müfredat programları taslakları ile lise müfredat programı taslakları için gelen dönütlerin değerlendirilmesi adına MEB 37 komisyon kurdu.

BİR AY SÜRESİNCE ASKIDA KALACAK

MEB tarafından taslak eğitim programları 13 Şubat tarihine kadar askıda kalacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada tüm paydaşlardan görüş gelmesi istenmişti. Sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin de yeni eğitim müfredatlarına yönelik analizleri ve görüşleri bulunmaktadır. Özellikle Atatürkçülük konusu üzerinde kamuda yoğunlaşan görüşlerin müfredat taslaklarına da yansıdığı anlaşıldı.

140 BİN GÖRÜŞ GELDİ

MEB personeli, veliler, öğrenciler, STK’ler tarafından yazılı ve resmi olarak yapılan görüşler ile birlikte sosyal medya kanalı ile MEB’e yapılan görüşlerin 138 bini geçtiği ve 140 bine yaklaştığı belirtildi. Yeni eğitim müfredat taslaklarına gelen 140 bine yakın görüş Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından oluşturulan mufredat.meb.gov.tr sitesi üzerinden ve sosyal ağlar kullanılarak bildirildi.

kamupersonelhaber

ATATÜRKÇÜLÜK İLK SIRADA

MEB’e gelen müfredat taslakları görüşlerinde ilk sırada Atatürkçülük yer aldı. Yapılan görüşlerde T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine en çok görüş yapıldığı açıklanırken bu görüşlerin içerikleri MEB tarafından belirtilmedi. Ancak tahminlere göre Atatürkçülük dersi ve derslerde geçen Atatürkçülük konularının kaldırılması hususunda tepkilerin ağırlıklı olduğu düşünülmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM