Yeni eğitim sistemi modelinde öğretmene teşvik ücreti geliyor

MEB üzerinde çalıştığı yeni bir sistemle eğitimde büyük yeniliklere gitmeyi planlıyor. MEB’in sistem değişikliğinden en çok etkilenen personeller ise öğretmenler oluyor. Ve her değişiklik öğretmenleri olumsuz etkiliyor. Öğretmen yararına yapılan ya da öğretmenleri olumsuz etkilemeyen bir değişiklik bu zamana kadar ogretmenlericin.com olarak hatırlamıyoruz.

Yeni eğitim sistemi modelinde öğretmene teşvik ücreti geliyor

Yeni eğitim sistemi modelinde öğretmene teşvik ücreti geliyor

2017 yılına az bir süre kala yeni eğitim sistemi modeli hakkında güncel bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Tüm okulların tam gün eğitime geçmesi projesi, 5.sınıfların hazırlık sınıfı mantığı ile eğitim öğretim sürecinde yer alması, 5.sınıflarda sadece İngilizce ve Türkçe derslerinin olacak olması bilgilerinden sonra yeni eğitim sistemi modelinde zorlu şartlarda görev yapan öğretmenlere ek ücret, teşvik verileceği gündeme geldi.

ÖĞRETMENE PERFORMANS DEĞERLENDİRME

Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen İsmet Yılmaz göreve geldikten sonra MEB’de büyük değişimler gözlemleniyor. Sözleşmeli öğretmen ataması, mülakat, öğretmen akademisi, öğretmen rotasyonu ve son olarak da öğretmenlere performans sistemi uygulaması. Bakan Yılmaz’ın öğretmen rotasyonu ve öğretmene performans değerlendirmesi konusuna önem verdiği ve 2017 yılında bu uygulamaların faaliyete geçirilmesi için kendisinin bizzat ilgilendiği konusunda bilgiler kamu haber basınında yer almıştı. Sayın İsmet Yılmaz’ın bu uygulamaları aksak ve olumsuzluklarla başladı. Sözleşmeli öğretmen ataması ve mülakat MEB camiasında huzursuzluk ve motivasyon bozukluğu getirdi. Bu konu ile ilgili açılan davalar mevcut, mahkemeden çıkacak kararlar ile önümüzdeki dönemlerde bu sistemin değişmesi an meselesi. Öğretmen akademisi, öğretmen rotasyonu ve performans sistemi ise faaliyete geçmesi muhtemel ve yargıdan dönmeyecek uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

BEŞİNCİ SINIF ARTIK HAZIRLIK SINIFI OLACAK

Her öğrencinin en az bir yabancı dili sözlü ve yazılı olarak iyi öğrenmesi için yapılan planlamaya göre beşinci sınıflarda yabancı dil eğitimine önem verilecek. Bu sınıfta sadece İngilizce ve Türkçe dersleri yer alacak. Bu durum önümüzdeki atama dönemlerinde İngilizce ve Türkçe branşlarında atama kontenjanlarının artmasına vesile olurken diğer branş öğretmenlerinin norm fazlası olmasına ve atama dönemlerinde bu branşlardan kısıtlamaya gidilmesine sebep olacak. 5+3+4 eğitim sistemi modelinden 4+4+4 eğitim sistemi modeline geçilmesinden sonra binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olmuş ve bu değişiklik norm fazlası sınıf öğretmenlerinin mağduriyetinin hala devam etmesine neden olmuştur. Beşinci sınıflara getirilecek olan bu değişiklik ise daha fazla öğretmeni etkileyecek.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ

Bakanlık tarafından hayata geçirilmesi planlanan eğitim sisteminde MEB personeli için belki bir nebze yarar sağlayacak unsur ise zorlu bölgelerde çalışan öğretmenlere teşvik verilmesi durumudur. MEB tüm öğretmenlere aynı ücreti vermemeyi planlıyor. Bir ilin ücra köşesinde çalışan bir öğretmenin alacağı ücret aynı ilin merkezinde çalışan öğretmenin alacağı ücretten farklı olacak. Van Bahçesaray’da çalışan bir öğretmenin ücreti ile İzmir Konak’ta çalışan bir öğretmenin ücreti arasında teşvik bakımından, ek ödeme konusunda farklılar olacak. MEB bunu uygulamaya koymalıdır ancak bu konuda Öğretmenler İçin olarak bizim ümidimiz bulunmamaktadır. MEB bu uygulamayı gerçekleştirecek olmuş olsa Doğu’da G.Doğu’da öğretmen sıkıntısını ek ücretle çözebilirdi ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını tekrar faaliyete geçirmezdi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ZORUNLU OLACAK

Yeni eğitim sistemi modeli ile birlikte önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin yaygılnaştırılması için okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecek.

DEĞERLENDİRME

Yeni eğitim sistemi modeli önümüzdeki günlerde daha da netleşeceğe benziyor. MEB bu konuda öğretmenlerin , tüm sendikaların görüşünü almalıdır. Hem ülkemiz adına hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz için yararlı bir eğitim sistemi modeli yürürlüğe girmelidir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. 24 kasımda Anfiye cıkan Siyasiler ve Sendika başkanları Öğretmen yorgun ve mutsuz 364 gün nerdesiniz lütfen Rotasyon zulmüne hayır bu bir cözüm degil .Atanayımda ne olursa olsun diyen ama 3 ay veya yıl sonra Rotasyon olsun diye feryat edenler, Müdürler ve Ölü doğan Ömer Dincer Projesi icin harcatmayın Öğretmenleri.Sanırım buna tek dur diyecek kişi Öğretmen dostu Sayın Cumhurbaşkanımız Saygılar

  2. Demoklesin kılıcı gibi tepemizde sallanan Rotasyon zulmü ve birde Performans sıkıntısına cevap vermekten yorulduk artık emek vermeyen bir nesili motive etmekten yorulduk mutsuzuz …Evet Öğretmenlik bir sanat ama bu kadar da ayaklar altına alınmamalı Rotasyon zulmüne hayır

  3. öğrenciler şimdiden size not verecekmişiz sınav soruları zor olmasın demeye başladı, hiç sınav yapmayalım olsun bitsin .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM