Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir, özgeçmiş bilgileri

Maya Okulları Kurucusu olarak bilinen ve yıllarca Gazi Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ziya Selçuk yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapacak.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir, özgeçmiş bilgileri

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir, özgeçmiş bilgileri

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine listesi açıklandı. Kabinede Milli Eğitim Bakanlığı görevine Prof. Dr. Ziya Selçuk getirildi. Prof. Dr. Ziya Selçuk Maya Okulları Kurucusu olarak bilinmektedir. Günlerdir tartışılan ve birçok ismin gündeme getirildiği Milli Eğitim Bakanlığı için gündemde olmayan bir isim geldi. Yeni kabine içerisinde Milli Eğitim Bakanı olarak Prof. Dr. Ziya Selçuk görev yapacak. Biyografi içeriği eğitim alanında çok zengin olan Sayın Selçuk’a Öğretmenler İçin sitesi olarak başarılar dileriz.

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI BELLİ OLDU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu yeni kabinede en dikkat çeken isimlerden birisi de  Prof. Dr. Ziya Selçuk oldu. Selçuk İsmet Yılmaz’dan sonra Milli Eğitim Bakanlığına getirildi. Ziya Selçuk 21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevine gelmiş ve kendi isteği ile 8 Mayıs 2008 tarihinde görevinden ayrılmıştı. O dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin çelik ile birlikte çalışan Prof. Dr. Ziya Selçuk bir süre sonra görevinden istifa etti. ogretmenlericin.com olarak hatırlatalım Prof. Dr. Ziya Selçuk o dönemde görevden ayrıldığında görevden ayrılma gerekçesi olarak Milli Eğitim Bakanlığındaki kadrolaşmadan rahatsız olduğunu ve bunun da ötesinde MEB’de çalışmanın niteliksiz kadrolar nedeniyle imkansız hale geldiğini göstermişti.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk
Prof. Dr. Ziya Selçuk

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME

Öğretmenler İçin sitesi olarak bir hatırlatma daha yapalım. 2006 yılında çıkan Öğretmen Yeterlik Mesleği Genel Yeterlikleri dönemin Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından hazırlandı. Öğretmen performans değerlendirme uygulaması o dönemde hazırlanan bu genel yeterlilikler içerisine yer almaktadır. Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Bakanlığında geçmişte kendisinin hazırladığı bu uygulamayı hayata geçirecek mi ilerleyen zamanlarda görülecek.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir?

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Eğitimci olan ve Prof. Dr. unvanı bulunan Ziya Selçuk, yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. 2003-2006 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptı. Özel Maya Okulları’nın kurucusu olan Ziya Selçuk, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısıdır. Ziya Selçuk, evli ve üç çocuk babasıdır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk biyografi bilgileri içerisinde eğitimle ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır.

ZİYA SELÇUK’UN ESERLERİ
  • İnsan İlişkilerinde Kendini Açma. Vadi Yayıncılık, Ankara, 1995
  • Gelişim ve Öğrenme. Nobel yayıncılık. Ankara, 1998
  • Okul Deneyimi ve Uygulama. Nobel Yayıncılık. Ankara: 1998
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar. Pegem, Ankara 2000
  • Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları. Pegem. Ankara. 2000.
Prof. Dr. Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk

Maya Okulları Kurucusu olan halen Gazi Üniversitesinde Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ziya Selçuk aynı zamanda Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk‘un öğretmen eğitimi ile ilgili geçmişte yaptığı açıklamalar video;

Yeni Milli Eğitim Bakanı Selçuk tarafından ödevler üzerine yapılan bir açıklama video;

YENİ KABİNE

Yeni kabine


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sayın Bakan Eğitimin içinden gelmiş biri olarak öğretmen dostu olduğunu söyledi.Öyleyse yıllarca milli eğitimin arka planda eksik ücret,düşük sigorta ile kimsenin gitmediği yerlerde görev yapan,teröre,dağ köylerine aldırmayan,devletin imkanlarının o köylere ulaşmadığı veya az ulaştığı şartlarda mum ışığı ile mücadele veren ve şuan itibariyle şartları tutup mülakat tarihlerini bekleyen(10095 kişi),tecrübeli bütün ücretli öğretmenleri sözleşmeli öğretmenliğe geçirerek gerçek öğretmen dostu olduğunu göstermelidir.Çünkü yakın tarihde hükümet 1 milyon vasıfsız,tahsilsiz vs taşeron personele kadro vermiş,milli eğitim bünyesinde çalışan taşeronlar elini kolunu sallayarak sadece göstermelik bir sınavla evraklarını idareye vermek suretiyle kadro almışlar ve bu durumu şartları tutan ücrtli öğretmenler seyretmekle yetinmişlerdir.Diğer bakanlıklarda aynı şekilde bu durumda olan personellerini mağdur etmemişlerdir.Sayın Bakan bu emektarları sözleşmeli öğretmenliğe geçirerek hem bu insanların mağduriyetini giderip,emeklerini boşa çıkarmayıp,hemde öğretmen açığını tecrübeli öğretmenlerle. gidermelidir.Saygılarımla.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Beyaz Yunus