Yetenekli çocuklara asgari ücret harçlığı, yetenek tarama testleri yapılacak

Ülkemizin olimpiyatlar başta olmak üzere çeşitli spor organizasyonlarında başarısını arttırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Bakanlık ile Milli Eğitim Bakanlığı ortaklaşa hareket edecek ve yetenekli öğrenciler tespit edilecek.

Yetenekli çocuklara asgari ücret harçlığı, yetenek tarama testleri yapılacak

Yetenekli çocuklara asgari ücret harçlığı, yetenek tarama testleri yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan protokolle okullardaki yetenekli çocukların yeteneklerine göre yönlendirilmeleri ve başarı elde etmeleri sağlanacak. Bu yıl pilot illerde uygulamaya geçirilen MEB yetenek tarama testleri, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren yürürlüğe girecek. Yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi için yapılacak olan yetenek tarama testleri ülke genelinde uygulanacak.

TARAMA TESTLERİNDEN GEÇECEK

Olimpiyatlar için sporcu havuzu oluşturmak isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı. Yetenek tarama testleri ilkokuldan sonra 5.sınıftan itibaren tüm öğrencilere uygulanacak. Tarama testlerinden geçen ve yeteneklerine göre yönlendirilmesi uygun görülen öğrenciler sporcu yetiştirme merkezlerine yerleştirilecek ve buradan gelişimleri takip edilecek.

ASGARİ ÜCRET KADAR HARÇLIK

Yetenek tarama testlerinde başarılı olan öğrencilerin sporcu yetiştirme merkezlerine yerleştirilmesinden sonra elemelerden geçecek sporcu öğrenciler başarılı olmaları halinde olimpik sporcu yetiştirme merkezlerinde çalışmalara devam edecekler. Olimpik sporcu yetiştirme merkezlerine yerleştirilme hakkı kazanan sporculara asgari ücrete yakın harçlık verilecek. Ayrıca sporcuların eğitimi için yabancı dil eğitimi verilecek. Sporcuların tamamına tamamlayıcı sağlık sigortası yapılacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Gerçekten gelecekte alınacak madalyalar için büyük ve doğru bir adım olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM