DOLAR 5,7920
EURO 6,4554
ALTIN 277,5
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Ziya Selçuk; yüksek lisans yapan öğretmenin ek ders ücretinde artış olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenlerin yüksek lisans yapmaları sonucu ek ders ücretlerinde iyileştirmeye gidileceğini açıklarken öğretmen atamasında sözleşmeli istihdamın devam edeceğini tüm kamuda olduğu gibi MEB’de de mülakatın süreceğini belirtti.

Ziya Selçuk; yüksek lisans yapan öğretmenin ek ders ücretinde artış olacak
30.10.2018
A+
A-

Ziya Selçuk; yüksek lisans yapan öğretmenin ek ders ücretinde artış olacak

2023 Eğitim Vizyon Belgesi açıklandıktan sonra katıldığı televizyon programlarında detaylı açıklamalar yapan ve soruları cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk’un açıklamalarında yüksek lisans, mülakat ve sözleşmeli öğretmenlik ön plana çıktı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Uzun süre sonra MEB’in tekrar hayata geçirdiği sözleşmeli öğretmen ataması Bakanlık tarafından kaldırılmayacak. Sözleşmeli öğretmen alımı devam edecek. Sözleşmeli öğretmenlik hakkında açıklama yapan Bakan Selçuk açıklamasında “60 bine yakın sözleşmeli öğretmen var. Şu haliyle bu uygulama sona ermeyecek. Sözleşmeli öğretmenlik yokken belli bölgelerde öğretmen bulmakta zorlandık. Kadrolu öğretmenler gelip, sonra tayin istiyordu, orası boşalıyordu. Çocuklarımız öğretmensiz kalıyordu. Önceliğimiz çocukların eğitim hakkı. “Çocuklarımızın eğitim hakkını, öğretmenimi de mağdur etmeden nasıl iyileştirebiliriz” diye bakıyoruz. O nedenle 6 seneyi 4’e indiriyoruz. Tümüyle kalkması gibi bir seçenek yok.” ifadelerine yer verdi.

MEB MÜLAKATI SÜRDÜRECEK

Öğretmen aramasında mülakatların devam edeceğini anlatan Milli Eğitim Bakanı Selçuk kamuda mülakatların sürdüğünü MEB içerisinde de farklı alanlarda, atamalarda mülakatların süreceğini açıkladı. Selçuk ifadelerinde “Mülakatla ilgili bir değişiklik yok şu anda. Bu kamuya alımlarda genel bir karar, sadece öğretmenlerimize yönelik değil. Ancak talepler doğrultusunda farklı tedbirler alacağız.” sözlerine yer verdi.

YÜKSEK LİSANS YAPAN ÖĞRETMENLER

Hali hazırdaki yönetmelik ve mevzuat kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı yüksek lisans yapan öğretmenlere %5, doktora yapan öğretmenlere ise %15 ek ders ücretini arttırımlı ödemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinde iyileştirme yapılacağını ifade ederken %5’lik oranın %10 seviyesine çıkarılabileceği tahmin ediliyor. Bakan Selçuk konuyla ilgili açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi;

“Öğretmen eğitiminde değişiklik yapacağız. Birkaç günlük eğitimler yeterli değil. Öğretmenin asgari iki dönem tezsiz yüksek lisans düzeyinde eğitim almasını bekliyoruz. Sadece tezsiz yüksek lisans değil, sertifikalarla, içerik katkılarıyla, okulların gelişim planları ve modellerinin desteklenmesiyle eğitim fakültelerinde öğretmenlerimizin yüz yüze, çevrimiçi ya da çevrimdışı eğitim almasını istiyoruz. Yıl boyunca, yazın belki yoğunlaştırılmış çalışmalarla, üniversitelerin öğrenci yurtlarında onları misafir ederek, 1-2 haftalık çalışmalarla bir karma model eğitim planımız var. Böylece ileride gelebilecek müfredat değişikliği, yaklaşım farklılıkları, her ne olacaksa öğretmen tarafından eğitim sürecinde görülmesini, yaşanmasını ve sınanmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yüksek lisans yapmak öğretmenin kariyerinde bir kademeye yol açacak, ücret artışı olacak. Meslek kanununun çıkmasıyla yatay ve dikeyde kariyer ilerlemesi için bazı pekiştirici maddi ya da kadro destekli statü sembolleri anlamında iyileştirmeler planlanıyor. Kanun topluma açılıp, tartışılmalı. Sosyal kabul sağlanınca TBMM’nin kararını bekleyeceğiz. Birkaç aylık bir süreçten bahsediyoruz.”

[haber id=”33669″]
OKUL ÖNCESİ ZORUNLU OLACAK

Okul öncesi eğitimin zorunlu olması için gereken çalışmanın başlatıldığını belirten Bakan Ziya Selçuk “Üç yıl sonra zorunlu hale gelecek. Bu sürede ancak altyapı olgunlaşır. Kaç öğretmene ve dersliğe ihtiyacımız olduğunu, yatırım bütçemizi, hepsini alt başlıklarıyla ele aldık. Planlama zamana yayılacak.” dedi.

DÜŞÜK ÜCRET ALAN ÖĞRETMENLER

Özel okullarda kolejlerde çalışan öğretmenlerin düşük ücret alması konusuna değinen Bakan Ziya Selçuk öğretmenlerin maaşlarında düzenlemeye gidileceğini söylerken açıklamasında “Ücrette asgari sınır belirlenmeli. Bu sınırın TL olarak hangi düzeyde olacağı henüz netleşmedi. Özel öğretimle ilgili geçtiğimiz yıllarda hızlı süreçten dolayı öğretmenlerin özlük hakları ve aldıkları ücretler konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Bunun için de asgari standart anlamında bir tebligat olacak. Çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki öğretim yılı geçerli olacak. Asgari ücrete kadar varan öğretmen ücretlerinden söz ediliyor. Öğretmenin bir yaşama standardı, hizmet edebilmesi için gereken şartlar var.” dedi.
[haber id=”34206″]

hurriyet.com.tr/egitim/bakandan-5-onemli-mesaj-41002234

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.