Zorunlu hizmet affı konusunda öğretmenlerin MEB’e talepleri sürüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son dönemde öğretmenlerden yoğun bir şekilde gelen zorunlu hizmet affı talebi konusunda resmi bir açıklama yapmadı. MEB zorunlu hizmet affı konusunda çalışma olup olmadığını açıklamazken Bakanlık yetkilileri doğu affı konusunda sessizliğini koruyor.

Zorunlu hizmet affı konusunda öğretmenlerin MEB’e talepleri sürüyor

Zorunlu hizmet affı konusunda öğretmenlerin MEB’e talepleri sürüyor

Geçtiğimiz haftalarda ve günlerde gündeme gelen ancak MEB’den resmi bir açıklama gelmemesi üzerine kamu haber sitelerinde geri plana düşen zorunlu hizmet affı konusu yaklaşan referandum ile birlikte tekrar talep konusu arasına girdi. Zorunlu hizmet yükümlüsü olan öğretmenlerin doğu affı istemesi ve bu konuda her geçen gün taleplerinin artarak MEB’e iletilmesi konusunda Bakanlığın resmi bir adım atıp atmayacağı konusu merak ediliyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Ekim 2016’da yapılan sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte zorunlu hizmet süresi karışık bir hal aldı. Çünkü sözleşmeli öğretmen olarak atanan kişi atandığı okulun zorunlu hizmet süresi ne olursa olsun en az 4 yıl orada çalışmak zorunda. Zorunlu hizmet süresi 3 yıl olan bir okulda olsa zorunlu hizmet süresi 7 yıl olan bir okulda olsa sözleşmeli öğretmen atandığı yerde 4 yıl eyr değiştiremeyecek. Sonrasında kadroya alınan MEB personeli 2 yıl daha o kurumda çalışacak. 2010 yılında yapılan doğu affı uygulamasının sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte ortaya çıkan tablodan dolayı tekrar yapılması talep ediliyor. Zorunlu hizmet affı isteyen öğretmenlerin bu konuda talepleri sendikalar ve milletvekillerine iletiliyor.

ZORUNLU HİZMET AFFI

Öğretmene zorunlu hizmet affı çıkartılması için Eğitim kökenli Milletvekilleri başta olmak üzere, sendika temsilcileri ve Bakanlığa talep oluşturan öğretmenler referandum öncesi zorunlu hizmet affı çıkması için mücadelelerini sürdüreceklerini sosyal medyada sık sık paylaşıyorlar.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. ben 8 sene yaptım, benim suçum ne ? şu anda batıda olupta zorunlu hizmeti affedilenler gitip zorunlu hizmet yapmalılar. adalet istiyoruz.

  2. Zorunlu hizmet affı kesinlikle olmamalı. Hak adalet denen bir şey var. Hatta zorunlu hizmet yapmayanlarin tümü doğuya gönderilmelidir.

    • madem eşitlik istiyorsunuz şu an 7 yıl olan zorunlu hizmet süreside sizdeki gibi 3 yıla insin kpss olmadan atananlar kpss ye girsin yeterli puanı alamayan görevden atılsın al sana eşitlik al sana hak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM