2017-2018 ders kitabı ihtiyacının MEBBİS kitap seçim modülüne girişi başladı

2017-2018 eğitim öğretim yılında okutulacak olan ders kitabı ihtiyacının MEBBİS’te yer alan kitap seçim modülüne giriş işlemleri 1 Şubat tarihinde başladı. MEBBİS kitap seçim modülü okullara şubat ayının sonuna kadar açık kalacak.

2017-2018 ders kitabı ihtiyacının MEBBİS kitap seçim modülüne girişi başladı

2017-2018 ders kitabı ihtiyacının MEBBİS kitap seçim modülüne girişi başladı

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Ders Kitabı İhtiyaçlarının Kitap Seçim Modülüne Girilmesi konulu resmi yazı tüm illere ve tüm kurumlara MEB tarafından gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen resmi yazı ile okulların gelecek yıl ders kitap ihtiyacını girmeleri ve kitap belirleme ekranında dikkat edilmesi gereken hususların göz önüne alınması gerektiği belirtildi. MEB tarafından geçtiğimiz günlerde kitap seçim işlemleri ile ilgili 2017/3 sayılı genelge tüm kurumlara gönderilmişti.

1 ŞUBAT-28 ŞUBAT ARASINDA GİRİŞ YAPILACAK

MEB, okulların 2017-2018 eğitim öğretim yılı kitap ihtiyacını 1 Şubat-28 Şubat tarihleri arasında MEBBİS üzerinden kitap seçim modülü ekranından girmeleri gerektiği belirtildi. Kitap seçim modülü 28.02.2017 tarihinde okullara kapatılacak olup, okullar ders kitabı ihtiyacını bu tarihten sonra giremeyecekler. 2017-2018 yılında dağıtılacak olan ücretsiz ders kitapları ilçe ve iller tarafından modülden onay verilen sayıya göre yapılacak olup, ilçeler ve iller tarafından kitap ihtiyacı onaylanmayan okullara kitap dağıtımı söz konusu olmayacak.

TEOG UYARISI

Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarının geç ulaşmasının öğrenciler için dezavantaj oluşturduğunu belirterek TEOG örneği verdi. Ders kitaplarının sisteme girilmesi, onaylanması ve dağıtım sürecinin iyi planlanması gerektiğine vurgu yapılırken, olası aksamalar yüzünden geç dağıtılması söz konusu olan ders kitaplarının Kasım ayı sonunda TEOG sınavına girecek öğrencileri olumsuz etkileyeceği açıklandı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı ders kitabı ihtiyacının kitap seçim modülüne girişlerde 2017/3 sayılı genelge de göz önüne alınarak yapılması istenirken, kitap seçim modülüne ücretsiz ders kitabı ihtiyacı girerken dikkat edilmesi gereken hususlar belirtildi.

2017 2018 eğitim öğretim yılı ders kitabı kitap seçim modülüne girilmesi ile ilgili resmi yazı için TIKLAYINIZ

Kitap seçim modülüne ders kitabı girerken dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Ders kitabı sayısı ve öğrenci çalışma kitabı sayısı eşit olacak.
  • İlkokulda ders kitapları bölünerek basılmaya devam edilecek. Bu sayede çantalar öğrenciler için ağır bir yük olmaktan uzak tutulacak.
  • Öğretmen sayısı öğrenci ders kitabı ve çalışma kitabı sayısına dahil edilecek. Ders kitabı sayısı ile çalışma kitabı sayısı, öğrenci sayısı ve dersi okutan öğretmen sayısına eşit olacak.
  • Öğretmen çalışma kitabı sayısı o dersi okutacak öğretmen sayısına eşit olacak.
  • Öğretmen kitaplarına öğrenci sayısı girilmeyecek. Öğretmenler İçin olacak kitapların açıklama kısmında öğretmenler için ibaresi ya da öğretmen kılavuz kitabı ibaresi olacak. Bu kitaplara öğretmen sayısı girilecek.
  • Seçmeli dersler ile ilgili hususlarda gerekli tedbirler alınacak.

2017-2018 eğitim öğretim yılı ders kitapları MEBBİS üzerinden Kitap Seçim Modülü aracılığı ile yapılacak. MEB kitap seçim modülüne nasıl ders kitabı ihtiyacı girileceğini de gönderdiği resmi yazı ile açıkladı.

  • Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin de eğitim araçları kitap seçim modülü aracılığı ile yapılacak.
  • İnternet bağlantısı olmayan okullar kitap seçim modülüne bağlanma ve ücretsiz ders kitap ihtiyacı belirleme işlemleri milli eğitim müdürlükleri vasıtası ile ya da interneti olan okullar aracılığı ile yapılacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM