2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursu Kılavuzu

Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında yapılacak olan iş ve işlemleri kapsayan, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına ait e-Kılavuz MEB tarafından yayınlandı.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursu Kılavuzu

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursu Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bu senenin DYK Kılavuzu ve kurs takvimi yayınlanırken kılavuz içerisinde eğitim öğretim yılı süresinde Destekleme ve Yetiştirme Kursu işleyişi ile ilgili bilgilerde yer aldı.

DYK İŞ TAKVİMİ

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında yapılacak olan iş ve işlemleri kapsamaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 23.09.2014 tarih ve 15923718/20/4145909 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan, Şubat 2015 tarih ve 2689 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi hükümlerine göre hazırlanan 2018-2019 DYK kılavuzu birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olarak üç iş takviminden oluştu.

Destekleme ve Yetiştirme Kursu iş takvimi;

MEB DYK Kurs Takvimi
DYK Kurs Takvimi

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU BİRİNCİ DÖNEM

2018-2019 eğitim öğretim yılı MEB DYK Kurs Takvimine göre birinci dönem kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması işlemi 5-12 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak. DYK kurslarında görev alacak öğretmenlerin başvurularının alınması işlemi ile kurslarda görevlendirilecek ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından onaylanması 10-16 Eylül 2018 tarihleri arasında, öğrenci başvurularının alınması 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında, DYK kurs sınıflarının oluşturulması 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak olup birinci dönem Destekleme ve Yetiştirme Kursları 1 Ekim 2018 tarihinde başlayacak olup 13 Ocak 2019 tarihinde de sona erecek.

DYK İKİNCİ DÖNEM

21 Ocak 2019-3 Şubat 2019 tarihleri arasında kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması işlemi yapılacak olup öğretmen başvurularının alınması ve onaylanması ise 4-10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Destekleme ve Yetiştirme Kursları için 11-17 Şubat 2019 tarihleri arasında öğrenci başvuruları alınacak ve 18-24 Şubat 2019 tarihleri arasında okul müdürlüklerince kurs sınıfları oluşturulacak. İkinci dönem DYK 25 Şubat 2019 tarihinde başlayacak olup kurslar 2 Haziran 2019 tarihinde tamamlanacak.

DYK ÖĞRETMEN BAŞVURULARI

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs merkezi tercihlerini yaparak başvuruda bulunacaklar. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DYK BAŞVURUSU

DYK’larda görev almak isteyen ücretli öğretmenler, aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. Bu öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifre ile başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır.

ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMESİ

Kurslarda görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi, e-kurs modülü üzerinden kurs merkezi müdürü tarafından öncelikle o kursa başvuru yapan kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar gözetilerek yapılır. İhtiyaç olması hâlinde, komisyon tarafından başvuruları onaylanan ücretli öğretmenler ders ücreti karşılığında görevlendirilir.

2018-2019 eğitim öğretim yılına ait Destekleme ve Yetiştirme Kursu e-Kılavuzu için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. Merhabalar
  2018-2019 Eğitim öğretim yılının 2.dönemindeki Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK)’nın öğretmen başvuruları 4-10 Şubat tarihlerindedir.Ancak bu tarihlerde birçok öğretmen vatandaşlık görevi için bedelli askerlik kapsamında 19Ocak-8Şubat celbinde kışlada olacaktır.Askerlik sonrası öğretmenlerin görevlerine başlaması en erken 11 Şubat Pazartesi olacağından başvuruların 18 Şubata uzatılması oluşabilecek mağduriyetleri önleyecektir.

 2. merhaba özel eğitim öğretmeni özel eğitimde müdür yardımcısı olduğunda maaş karşılığı derse girmek zorunda mı? Yoksa sınıf öğretmenleri gibi hiç derse girmiyorlar mı?

 3. Merhaba kendi okulumda norm fazlasıyım kurslar hafta içi yapılırsa bundan ücret alabilir miyim yoksa maaş karşılığı mı sayılır

 4. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimiz var Bunlar için Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına başvuru tekrardan açılacakmı

   • Merhabalar ben DYK de drama kursu için başvuru yapacaktım ders saatlerine zam gelmiş dediler ders saati ne kadar oluyor 2018 için

     • Halk eğitim üzerinden bir ortaokulda açacağım haftalık 25 saat HEM modül kurs olarak geçiyor yine de DYK ücretli öğretmenler kadar alacağın değil mi

     • Ya kusura bakmayın hiç bilgim yok halk eğitim halkalında merkezden uzak ilçenin köyünde yapacağız için gidiş gidiş gelişimi karşılasın en azından . Ders saatleri 26 tl dediler DYK için ama kurslar için geçerli mi bilmiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk