Açığa alınan öğretmenlerin normları norm güncellemede sıkıntı yaratacak

MEB norm güncelleme takvimi kapsamında norm kadro veri giriş işlemleri yarın başlıyor. Okullar iki günlük süre içerisinde norm güncelleme işlemlerini tamamlamak zorundalar. Açığa alınan öğretmenlerin norm kadro bilgileri sistemde yer alacak.

Açığa alınan öğretmenlerin normları norm güncellemede sıkıntı yaratacak

Açığa alınan öğretmenlerin normları norm güncellemede sıkıntı yaratacak

Norm kadro veri giriş işlemleri yarın başlıyor. Okulların norm güncelleme tarihleri 17.10.2016-18.10.2016 tarihlerinde yapılacak. Norm güncelleme takvimi kapsamında okulların norm güncelleme işlemleri için iki günlük süresi var. Daha önceki yazılarımızda ogretmenlericin.com olarak okul yöneticilerini yanlış girdikleri normlardan dolayı öğretmenleri mağdur ettiklerini defalarca belirttik. Okul müdürleri başta olmak üzere norm güncelleme işleminden sorumlu idarecilerin norm güncelleme konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLERİN NORMLARI

Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin, yöneticilerin norm kadro bilgileri boş gözükecek. Okul normunda artık ilgili kişiler yer almayacak. Okullar meslekten ihraç edilen kişilerin normlarını ihtiyaç olarak gösterebilmektedir. 1 Eylül tarihinde 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen 28 bin MEB personeli norm bilgileri okul mevcut norm durumu da göz önüne alınıp değerlendirildiğinde boş gösterilecek. İhraçlardan sonra MEB norm güncelleme işlemi yapmamıştı. İhraçlardan sonra yapılan ilk genel norm kadro veri girişleri yarın başlayacağından MEB bünyesinde tüm norm bilgileri de ortaya çıkmış olacak. Bu yüzden okullar tarafından sağlıklı bir şekilde girilecek norm bilgileri mevcut öğretmenler adına ve atama bekleyen öğretmen adayları adına çok önemlidir.

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLERİN NORMLARI

Açığa alınan ve görevden uzaklaştırılmış olan öğretmenler tedbir amaçlı görevlerinden uzaklaştırıldığından dolayı meslekten atılmış, ihraç edilmiş değillerdir. İnceleme ve soruşturma sürecinden sonra görevlerine iade edilme durumları da söz konusudur. Açığa alınan öğretmenlerin son durumu netleşmediği için norm güncelleme işleminde bu durum çeşitli sorunlara yol açacaktır. Açığa alınan ve açıkta bekleyen binlerce öğretmen bulunmaktadır.

Eğer bu öğretmenler içerisinden meslekten ihraç edilecekler varsa (bize göre meslekten ihraç edilecek öğretmen sayısı 10 bine yakındır) bunlardan dolayı oluşacak boşluk norm güncelleme işleminde gözükmeyecektir. 2016 2017 Eğitim öğretim yılı norm güncelleme takvimi çerçevesinde okulların norm güncelleme tarihleri 17-18 Ekim tarihleridir. Bu 2 günlük süreçte meslekten ihraç edilecek öğretmenlerin netleşmesi durumunda normlara yansıyacaktır, onun dışında açığa alınan öğretmenlerin normları boş gösterilemeyecektir. Açığa alınmış binlerce öğretmenlerin normları doludur. Görevlerine iade edilecek öğretmenler için bu durum olumlu olarak gözükse de meslekten ihraç edilecek öğretmenlerin oluşturacağı normların bir sonraki norm kadro veri girişi işlemine kadar güncellenemeyecek olması Şubat özür grubu ataması başta olmak üzere önümüzdeki dönemlerde yapılacak yer değiştirme işlemi için olumsuzluk yaratmaktadır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. norm guncelemeden sonra umarım sıra alan değişikliğine gelir lisans yuksek lisans doktora diplomalarını artık kullanabiliriz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM