Aday öğretmenlerin mesleki çalışmaları ve yaz tatil durumları

Aday öğretmenler yaz tatilinde iki haftalık izin kullanabilecekler. Mesleki çalışmalarının ilk haftasına katılacaklar. Aday öğretmenler 27 Haziran 12 Ağustos tarihinde hizmet içi eğitime alınacaklar.

Aday öğretmenlerin mesleki çalışmaları ve yaz tatil durumları

Aday öğretmenlerin mesleki çalışmaları ve yaz tatil durumları hakkında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yapmıştı sitemiz olarak bu konuyu inceleyelim.

Şubat 2016 tarihinde atanan aday öğretmenler “Aday Öğretmen Yetiştirme Programı” kapsamında uyum sürecinden geçiyorlar. Aday öğretmen yetiştirme programına 1 Mart 2016 tarihinde başlandı. Program kapsamında süreç 1 Eylül 2016 tarihinde sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aday personellerinin yaz tatili boyunca da eğitimlere devam edeceğini ancak iki haftalık süreçte izin kullanabileceğini açıkladı.

ADAY ÖĞRETMEN MESLEKİ ÇALIŞMA

MEB personelleri olan tüm öğretmenler haziran döneminde seminer çalışmaları yapacaklar. Seminer çalışmaları ders bitim tarihinden 1 Temmuz tarihine kadar sürecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada aday öğretmenlerin mesleki çalışmalar döneminin ilk haftasında (20 Haziran ile 24 Haziran tarihleri arasında) yetiştirme sürecini geçirdikleri okulda çalışmaları alacaklarını, mesleki çalışmaların ikinci haftası başlangıcı olan 27 Haziran tarihinden itibaren ise hizmet içi eğitim faaliyetlerine başlayacaklarını belirtti.

ADAY ÖĞRETMENİN YAZ TATİLİ İZNİ

Bakanlık tarafından daha önceden açıklanan takvimde aday öğretmenlerin 1 Mart-1 Eylül tarihleri arasındaki yetiştirme programında izin durumu söz konusu değildi. MEB yaptığı açıklamada aday personelinin 15 Ağustos ile 29 Ağustos arasında izin kullanabileceğini ifade etti. Aday öğretmenler mesleki çalışmaların ikinci haftası başlama tarihi olan 27 Haziran gününden 12 Ağustos’a kadar hizmet içi eğitime tabii tutulacaklar. 12 Ağustos tarihine kadar yetiştirme sürecinde görev aldığı okulda bulunacak Aday Öğretmen, 15 Ağustos tarihinde bulunduğu okulda ilişik kestikten sonra 29 Ağustos tarihine kadar izinli olacak. Aday öğretmen en geç 29 Ağustos pazartesi günü asıl kadrosunun olduğu yani atandığı okulda göreve başlayacak.

Aday öğretmenler ise şu soruyu soruyor ve yorumu yapıyor 1 Eylül tarihinde tüm öğretmenler görev yerine gidecekken biz neden 29 Ağustos’ta gidiyoruz? Bizlerde 1 Eylül tarihinde göreve başlayalım.

Bu aday öğretmenler tarafından yanlış anlaşılmaktadır. MEB tarafından yapılan duyuruda aday öğretmenler en geç 29 Ağustos Pazartesi günü atandıkları okulda göreve başlamak zorunda açıklaması mevcut.

Örnek: Aday öğretmen 15 Ağustos tarihinde uyum programı kapsamındaki okuldan ayrılış yapabilir 16 Ağustos tarihinde de atandığı okulda göreve başlayabilir. 1 Eylül tarihinde ise atandığı okulda diğer öğretmenler gibi göreve başlayabilir.

Aday öğretmen yeni görev yerinde 16-29 Ağustos tarihleri arasında göreve başlayabilir. 1 Eylül 2016 tarihinde ise fiili olarak okulda göreve başlayacak.

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM