DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula

Anasınıfı, anaokulu, uygulama sınıfı, ilkokul birinci sınıf kayıt yaşı sorgulaması yapmak için ilgili mevzuat hükümleri kapsamında hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula
14.07.2019
A+
A-

Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula

Millî Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliği kapsamında okula başlama yaşı öğrenme ekranı ogretmenlericin.com sitemiz olarak aktif edilmiştir. TBMM’de okula kayıt yaşı kanun teklifi değişikliği sonrası Yönetmelikte yapılan değişiklikler doğrultusunda Okula Başlama Yaşı Hesaplama aracımız uygulamaya geçirilmiştir. Okula kayıt yaşı tablosu da yeniden düzenlenmiş olup önceki kayıt yaşı sorgulama tabloları da iptal edilmiştir. Kayıt yaşı tablosu güncellenmiştir. Kayıt yaşı sorgulama aracımıza ulaşmak için bağlantıya tıklayınız;

https://kayityasihesaplama.ogretmenlericin.com/

OKUL ÖNCESİNE KAYIT YAŞI

Okul öncesi eğitim anasınıfı, anaokulu ve uygulama sınıfı olarak üçe ayrılmaktadır. Eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okullara anaokulu denir. Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla örgün eğitim ve hayat boyu öğrenme kurumları bünyesinde açılan sınıflara da anasınıfı denmekte olup Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocukların eğitiminin yapıldığı uygulama birimlerine de uygulama sınıfları denmektedir.

e okul MEB Kayıt yaşı sorgulama

Kayıt yaşı sorgulama

Anasınıfına kayıt yaşı kaçtır?

Öğrencinin okula başlayacağı eğitim öğretim yılı Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar anasınıfına gidebilir. Eğer bu yaş aralığındaki çocukların kaydı yapıldıktan anasınıfında yer varsa, kayıt yapma okul imkanlarına göre mümkünse ana sınıflarına 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.

Anaokuluna kaç aylık çocuklar gidebilir?

Anaokulları anasınıflarından farklıdır. İçerisinde birden fazla anasınıfı olan ve sadece okul öncesi eğitim veren okullar anaokullarıdır. Kayıt olunacak eğitim öğretim yılının Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı anaokuluna yapılır. Eğer anaokulunun imkanları, fiziksel kapasitesi, öğretmen durumu yeterli ise 36-56 aylık çocuklarında anaokulu kaydı yapılabilir.

NOT: Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

İLKOKUL BİRİNCİ SINIF KAYIT YAŞI HESAPLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde son yapılan değişikliklerle birlikte ilkokula kayıt yaşı konusunda karşımıza üç durum çıkmaktadır.

 • 1.Durum 72 ay ve üzeri çocuklar; Kayıt yaşı hesaplamada kayıt olacak yılın Eylül ayının sonu itibariyle yani 30 Eylül itibariyle 72 ayını dolduran ve 72 aydan büyük olan çocuklar zorunlu olarak birinci sınıfa kayıt olacaklar. Bu öğrencilerin birinci sınıf kayıt erteletme durumu söz konusu değildir.
 • 2.Durum 69, 70 ve 71 aylık olan çocuklar; İlkokul kayıt yaşı sorgulaması sonucu 69-70-71 aylık olan çocukların kaydı birinci sınıf olarak çıkmaktadır. Ancak veli isterse çocuğun kaydının çıktığı okula dilekçe vererek çocuğun birinci sınıfa gitmesini bir yıl erteletebilir. Birinci sınıf kaydı erteletilen çocuk okul öncesi eğitime yönlendirilir.
 • 3.Durum 66, 67 ve 68 aylık olan çocuklar; Kayıt yaşı hesaplaması sonrasında 66, 67, 68 aylık olan çocuklar anasınıfına, anaokuluna yani okul öncesi eğitime kayıt ettirilmesi gerekmekte olduğu görülecektir. Burada da yönetmelik velinin talebine göre çocukların ilkokul birinci sınıfa kayıt olabileceğine imkan vermektedir.

Bu durumu özetlersek;

ÖZETLE; 72 ay ve üzeri çocuklar zorunlu olarak birinci sınıfa gidecekler. 69-70-71 aylık çocuklar velinin isteğine göre anasınıfına da gidebilir. 66-67-68 aylık çocuklar da velinin talebine göre ilkokul birinci sınıfa kayıt yapılabilir.

2019-2020 eğitim öğretim yılı okula kayıt yaşı tablosu;

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve İlkokul Kayıt Yaşı Tablosu

Kayıt yaşı tablosu

DOKTOR RAPORU İLE KAYIT ERTELETME

Önceki yönetmelikte yer alan çocuk doktorundan sağlık raporu alarak ilkokul birinci sınıf kayıt erteletme işlemi yeni yönetmelikle kaldırıldı. Çocuk için doktor raporu almaya gerek kalmadı. Veliden alınacak dilekçe ile ilgili çocukların (69, 70, 71 aylık) zorunlu birinci sınıf kaydı ertelenebilmektedir.

ÖZEL EĞİTİM TANISI OLAN ÇOCUKLAR

MEB e-okul kayıt sorgulama ekranı üzerinde 72 ay ve üzeri çocukların zorunlu olarak birinci sınıfa kayıt olacağını ve kayıt erteleme yapılmasının mümkün olmadığını yukarıda belirtmiştik. Burada bir istisnai durum karşımıza çıkmaktadır; RAM Raporu. RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından özel eğitim tanısı konulan çocuklara bu yönde bir rapor düzenlenmektedir.

İlgili resmi yazı;

MEB özel eğitim tanısı olan 72 ay ve üzeri okula kayıt hakkında açıklama

72 ay ve üzeri okula kayıt

Yukarıdaki “Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Devam Eden 72 Ay ve Üzeri Çocuklar” konulu ilgili yazıda görüldüğü üzere 72 ay ve 78 ay çocuklardan özel eğitim tanısı konulan çocuklar RAM raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirilebilmektedir. Bu durumdaki çocukların birinci sınıf kaydı ertelenmektedir. 78 aydan sonra bu durumdaki çocuklarda zorunlu olarak ilkokul birinci sınıfa başlamaktadır.

KAYIT ZAMANI, OKULA KAYIT TARİHLERİ

Anasınıfına kayıt ne zaman yapılmaktadır, ilkokul kayıtları ne zaman başlamaktadır?

Kayıt zamanı ve kayıt yaşı

MADDE 11 – (1) (Değişik:RG-25/6/2015-29397)  Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez.

Okul öncesi, anasınıfı, anaokulu, uygulama sınıfı ve birinci sınıf kayıt sorgulama aracı için tıklayınız;

Kayıt yaşı sorgulama aracı

Kayıt yaşı öğrenme

[haber id=”36176″]

YORUMLAR
 1. Nurhan sinap dedi ki:

  Oğlumda gelişim geriliği ver ve hormon tedavisi görüyor yaşıtlarından nerdeyse 2 yaş küçük 23 eylül 2013 doğumlu olduğu için 1 hafta ile zorunlu oldu göndermek istemiyorum hiç hazır değil ne yapmalıyım

 2. çetin dedi ki:

  14.01.2014 doğumlu çocuğumu 1. sınıfa başlatmak için ilgili okula başvuruda bulunduğumda müdür yardımcısı bayan 2014 doğumluların kaydını okulun kalabalalık olmasını bahane ederek kabul etmedi.
  milli eğitimle görüşüp gerekli yerlere şikayetlerin yapılacağını soylediğimizde de müdür bey izinden döndüğünde onunla görüşmeniz gerekli deyip çocuğun yeterlilik testine tabi tutulması gerektiğini onun sonucuna göre 1. sınıfa başlatacaklarını belirtiler.
  çocuğum 3 yıldır zaten kreşe gidiyor.
  aynı okulun kreşine de yine yoğunluktan dolayı kabul edilmiyor.
  bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekli.

 3. Öznur dedi ki:

  Oğlum 2 ekim 2013 doğumlu.fiziken zayıf ve kısa boylu.bu sene o yüzden ilkokula gitmesini istemiyodum ama zorunlu oluyodu.o yuzden bu habere çok sevindim açıkçası

 4. Yasın dedi ki:

  Anaokulu dewlet okullarında kayt ucretı ve aidat istiolar bunlar yasalmıdır zorunlu oldugu ıcın ucret talep etmeleri dogrumudur

 5. Huri dedi ki:

  14 Aralık doğumlu kızım geçen sene anaokulu A gitti. Bu sene de erteleme hakkım var ama anaokuluna kayıt alırlar mı

 6. Mehtap dedi ki:

  Merhaba oglum Eylül ayında 64 aylık oluyor ve ben 2 sene anasınıfına gönderdim bu sene 1. Sınıfa başlamasını istiyoruz ne yapabilirim

 7. Suna dedi ki:

  Mrb benim kızım 2013 ağustos doğumlu eylül ayında 73 aylık oluyor ama göndermek istemiyoruz konuşurken heyecan yapıyor dili takılıyor kendini ifade etmekte güçlük çekiyor neyapmaliyim ramdan alınan rapor çocuğuma ilerde bir sıkıntı olurmu önüne çıkarmı bazı çocuklar okul olgunluğuna erişmemiş yetkililer duysun sesimizi bi kolaylık getirsinler zorunlu demekle işin içinden cikilmasin her çocuğun gelişimi farklıdır

 8. Esin sezer dedi ki:

  Kızım 4 kasım 2014 dogumlu . Acaba bu sene anasinifinami gitmeli . ? Gitmek mecburiyetindemi . ? Gitmezse seneye direk 1. Siniftanmi bslar .

 9. Okan dedi ki:

  02 09 2013 doğumlu çocuğunuzu daha küçük düşüncesiyle tekrar anaokuluna devam ettirmek istiyoruz fakat raporluk bir durumumuz yok nasıl yapabiliriz yokmu bu işin bir çözüm yolu illa 1.sınıfa vermek zorundamıyız…

 10. Yasemin kamış dedi ki:

  Oğlum 24 Eylül 2013 doğumlu 1.sınıfa göndermek istemiyoruz göndernezsek ne olur ceza mı öderiz

 11. Öğretmen dedi ki:

  Benim oğlum 12 eylül 2013 tarihinde 72 ay oluyor maalesef 1. Sınıfa zorunlu olarak gitmesi gerektiği söyleniyor ama dinlemede sıkıntı yaşayan anaokulunda ki aşırı disiplinden sonra okul fobisi oluşmuş bir çocuk siz bu çocuğu göndereceksiniz diye dayatılan bir eğitim sisteminde 1.sınıfta yıgınla ödev verilen ve eğitimden bıkan çocukların oldugu bir ülkedesiniz peki neden zorluyoruz herşeyi çünkü bede 15 yıldır özel eğitim öğretmenliği yapmaktayım ve çocukların tükenmişliğine kimse kulak vermiyor çok üzücü

 12. isa dedi ki:

  merhaba oğlum 20.03.2013 doğumlu özel eğitime ihtiyaç duyan bir çocuk ilkokula kaydı düştü RAM 79 aydan 10 gün aldığı için kaydının ertelenmesi mümkün değil dedi.Kayıt tablolarında 2013 Mart doğumlular RAM raporu ile 1 yıl ertenelir yazıyor.Çocuğumun 1 yıl daha anaokuluna gitmesini istiyorum ne yapmalıyım .

 13. Nafiz dedi ki:

  Şimdi ben oğlumu anasınıfına kayıt yaptıracağım Eylül ayında 60 aylık olacak ama seneye ben ilkokul 1 e başlamasını hiç istemiyorum herkes dilekçeyle erteletirken okulu ben oğlumun en küçük olmasını istemiyorum ve çocuğum 30 Eylül doğumlu

 14. Cengiz Ün dedi ki:

  Harika bir anlatım. Ayrıca kayıt yaşı sorgulama programı da çok güzel.