DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Anne ve babası aynı anda ölen öğretmene verilecek olan ölüm izin süresi

MEB izin yönergesi kapsamında kadrolu öğretmenler için ölüm izni verilmektedir. Ölüm izni süresi, ölüm izninin hangi hallerde verilebileceği hususunu ele alalım.

Anne ve babası aynı anda ölen öğretmene verilecek olan ölüm izin süresi
19.03.2018
A+
A-

Anne ve babası aynı anda ölen öğretmene verilecek olan ölüm izin süresi

Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri arasında yer alan ölüm izni kadrolu öğretmenler için  yedi gündür. Öğretmene eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü halinde ölüm tarihinden itibaren yedi gün ölüm izni verilmektedir. Buraya lütfen dikkat edelim; ölüm izni kimler için verilir? Anne, baba, kardeş, çocuk, kayınbaba ve kayınvalide için verilir.

İKİSİNİN DE AYNI ANDA VEFAT ETMESİ HALİNDE

MEB izin yönergesi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kadrolu öğretmenler için verilecek olan ölüm izni mazeret izin süresi yedi gündür. Ancak burada istisnai durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin bir trafik kazasında öğretmen aynı anda annesini ve babasını kaybederse, ya da annesi ile kardeşini aynı anda kaybederse ölüm izin süresi 7 gün olarak mı yoksa 7+7 14 gün olarak mı uygulanır?

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI GÖRÜŞ YAZISI

Devlet Personel Başkanlığının 29/01/2016 tarihli 649 sayılı görüş yazısında; “Aynı trafik kazasında hem annesini hem babasını kaybeden memura kaç gün mazeret izni verileceği hakkında” konuya açıklık getirmiştir. Bir Üniversitede çalışan memurun anne ve babasını aynı trafik kazasında kaybetmesinden dolayı memura verilecek olan ölüm mazeret izninin 7+7 gün olarak mı yoksa 7 gün olarak mı verilmesi gerektiği hususunda görüş talep edilmiştir.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen cevapta  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesi (B) fıkrasında yer alan; “Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.” hükmüne göre ölüm izin süresinin 7 gün olduğu belirtilmiş olup amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri kapsamında bir yıl içerisinde 10 gün daha mazeret izni verilebileceği belirtilmiştir.

ANNE VE BABASINI AYNI ANDA KAYBEDENE 7 GÜN İZİN

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (B) fıkrasına istinaden ölüm sebebiyle verilecek mazeret izninin ölümün vuku bulduğu tarihten, diğer bir deyişle ölüm olayının meydana geldiği tarihten, itibaren başlamak suretiyle kullandırılması gerektiği belirtilen görüş yazısında ilgilinin isteği üzerine annenin ölümü sebebiyle 7 gün, babanın ölümü sebebiyle 7 gün mazeret izni verilmesine ilişkin iki ayrı onay çıkarılmasının mümkün olduğunun değerlendirilebileceği ancak bu iki mazeret izninin başlangıç tarihlerinin aynı olması sebebiyle bitiş tarihlerinin de aynı olacağı, diğer bir ifade ile ayrı kişiler için verilen mazeret izin sürelerinin çakışacağı, Devlet memuruna isteği üzerine verilen söz konusu mazeret izninin ölüm olayının vuku bulduğu tarihten itibaren başlaması gerektiğinden, annenin ölümü sebebiyle verilen 7 günlük mazeret izninin bitiminde yine ilgilinin isteği üzerine 7 gün önce ölen baba için mazeret izni verilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.