Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı ile ilgili dikkat edilecek hususlar (19 Mart)

MEB, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü asli öğretmenlik geçiş sınavı hakkında duyuru yayınladı. MEB tarafından yayınlanan duyuruda Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hatırlatıldı ve uyarılarda bulunuldu.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı ile ilgili dikkat edilecek hususlar (19 Mart)

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı ile ilgili dikkat edilecek hususlar (19 Mart) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Aday Öğretmenlikte Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı İle İlgili Dikkat Edilecek Hususlar yayınlandı.

19 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavı ve aday öğretmenlik yazılı sınav takvimi hakkında açıklama yapan MEB, sınava girecek adaylara bazı hatırlatmalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada adaylara belirtilen tarihte yazılı sınav sonrasında ise sözlü sınav yapılacağı belirtildi.

MEB tarafından yapılan uyarıda Asli öğretmenliğe geçiş sınavı kılavuzu sınava girecek adaylar tarafından dikkatlice incelenmeli ve okunmalı hatırlatması yapılırken, adayların belirtilen başvuru sürelerinde yazılı sınav ücretini yatırmaları gerektiği belirtildi.

Aday Öğretmenlikte Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı İle İlgili Dikkat Edilecek Hususlar;

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

–  Yazılı sınava, performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan ve sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayan aday öğretmenler girebilecektir. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler,   en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmaz.

 – Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak 100 TL´yi (Yüz Türk Lirası KDV dâhil) MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya         Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığı veya bu bankaların internet bankacılığı ile ASLİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVI adı ile 08 Şubat 2017 – 22 Şubat 2017 tarihleri arasında yatıracaktır. Adaylar ücret yatırırken geçerli bir cep telefonu numarası beyan etmek zorundadır.

 – Sınav ücreti yatırma tarihi uzatılmayacağı için 22 Şubat 2017 tarihine kadar sınav ücreti yatırmayanlar sınava giremeyecek ve sınavdan başarısız sayılacaklar.

– MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara sınava giriş belgesi düzenlenerek www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

 – Yazılı sınava girecek adaylardan, MEBBİS kayıtlarına göre engelli olanlardan, sınav esnasında ÖDSGM tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip olan adaylar; MEBBİS aday öğretmen modülünde “yazılı sınavda almak istediği hizmet” seçenekleri arasından uygun olan hizmeti 08/02/2017-22/02/2017 tarihleri arasında seçeceklerdir.

– Adayların görev yaptığı ilde sınava girmesi esastır. Ancak mazereti nedeniyle başka bir sınav merkezinde sınava girmek isteyen aday öğretmenler dilekçelerini ve belgelerini 01/03/2017 tarihine mesai bitimine kadar ÖYGGM’ne ulaştırmaları halinde talebi değerlendirilecektir.

 – Okutulan cevap kâğıtlarında doğru ve yanlış cevap sayıları tespit edilerek 4 (dört) yanlış 1 (bir) doğruyu götürecektir.

 – Sınav sonuçları 05 Mayıs 2017 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

–  Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlara ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının ve sınav sonuçlarının www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) gün içerisinde ÖYGGM’ ye yapabileceklerdir. T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine 20 TL (yirmi TL KDV Dâhil) SINAV İTİRAZ ÜCRETİ adı altında yatırarak alınan banka dekontu/ATM işlem fişi ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.

– Yazılı sınava katılan adaylar yazılı sınavın sonucunu beklemeksizin sözlü sınava katılacaktır.

– İl millî eğitim müdürlükleri, il millî eğitim müdürlüğü internet sitesi ana sayfasında en geç 23 Mart 2017 tarihine kadar sözlü sınav tarih, yer ve saati yayımlayarak ilgili adaylara tebliğ edilecektir.

 – Adaylar sözlü sınav sonuçlarına, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren en geç 5 (beş) gün içinde sözlü sınavı yapan sınav komisyonuna itiraz edebilir.

SINAV TAKVİMİ
YAZILI SINAV ÜCRETİ YATIRMA YAZILI SINAV SÖZLÜ SINAV SINAV SONUÇ İLANI
08/02/2017
22/02/2017
19/03/2017
Pazar Günü Saat: 14:00
27/03/2017
27/04/2017
05/05/2017

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM