Ayakta Tedavi Belgesi MEBBİS’e İşlenir Mi? Belgeyi beyanda bulunma

Doktora gittiniz muayene oldunuz rahatsızlığınız için doktor rapor yazmadı siz de Ayakta Tedavi Beyan Belgesi’ni kurumunuza doldurup verdiniz.

Ayakta Tedavi Belgesi MEBBİS’e İşlenir Mi? Belgeyi beyanda bulunma

Ayakta Tedavi Belgesi MEBBİS’e İşlenir Mi?

Ayakta Tedavi Beyan Belgesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Ayakta Tedavi Beyan Belgesinin nasıl doldurulacağını açıklamıştık.

Ayakta Tedavi Belgesi ile ilgili sorular almaya devam ediyoruz. Doktora gittiniz muayene oldunuz rahatsızlığınız için doktor rapor yazmadı siz de Ayakta Tedavi Beyan Belgesi‘ni kurumunuza doldurup verdiniz.

MEBBİS’E RAPOR, İZİN İŞLEME

Öğretmenin kullandığı mazeret izinleri, idareci ise yıllık izin, sağlık raporları, doğum izni, aylıksız izin vb izin ve raporlar MEBBİS’e işlenir.

Ayakta Tedavi Beyan Belgesi‘nin MEBBİS’e işlenmesine gerek yoktur. Belgeyi beyan eden öğretmenin özlük dosyasına bir örnek konulabilir. Ancak öğretmen o gün okula gelmediyse ya da birkaç derse gelmediye ve Ayakta Tedavi Beyan Belgesi sunduysa ilgili saatlerde olmadığı ya da o gün okula gelmediği ile ilgili personel devam-devamsızlık defterine işlenir.

Nöbetçi öğretmen tarafından Nöbet Defteri’ne gelmediği işlenir.

Ayakta Tedavi Beyan Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Ek ders konusunu tekrar belirtelim. Ayakta Tedavi Beyan Belgesi aldığınızda ve o gün okula gitmediğinizde ek dersiniz kesilir. Bir nevi şöyle düşünelim; Ayakta Tedavi Beyan Belgesi almak aslında bir günlük rapor almak gibi. 1 gün rapor aldığınızda da Ayakta Tedavi Beyan Belgesi ibrazında da ek ders kesintisi yapılmaktadır.

Ayakta Tedavi Beyan Belgesi almak diyoruz ancak bu belgeyi bir yerlerden almıyorsunuz. İlgili yerleri siz doldurup okul idaresine teslim ediyorsunuz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. merhabalar özel eğitim uygulama okulları hakkında sorularım var cevap olabilirmisiniz.
  1- 1.ve2. kademe eğitim uygulama okullarında öğrenci teneffüsü varmıdır.
  2-bu okullarda servisten öğrenciyi alma ve bırakma öğretmen sorumluluğundamı(serviste rehber personel var)
  3-tam gün tam zamanlı bu okulda günlük ders saati 5 saatmidir.
  4-bu okullarda öğle yemeği için ders süresi dışında bir zamanmı belirlenir. teşekkürler

 2. idareci 2 saat doktora gitti ayakta beyan belgesi aldı daha sonra okula döndü ekdersi kesilir mi kesilirse kaç saat kesilir

 3. Ayakta tedavi için başvurduğumuz saat ders saatimizden sonra ise bir sorun yaşanır mı?

 4. ek ders kesintisi nasıl bir hesaplama ile yapılır?
  sınıf öğrt.
  6 saatin 3 üne gelmedi ise örneğin

  • 6 saatin 3 saatine girmediyse o öğretmen o hafta 27 saat derse girmiş olur. 27 saatin 18 saati maaş karşılığıdır. Geriye 9 saat ek ders kalır. 27 saat derse girmesinden dolayı da 2 saat de oradan alır. Toplamda 9+2 olmak üzere 11 saat normal ek ders alır.

  • Gidip gitmeme zorunluluğu ile ilgili bir husus hüküm altına alınmamış. Ancak belgeyi aldığınızda raporlu gibi ek dersiniz kesiliyor.

   • Sayin editör. Cevabiniza bir sorum olacak cevap verirseniz cok sevinirim. Hastaneye gittik ve isimiz bitti okula donmedik. Ertesi gun okula hastaneye giris yaptığımıza dair kagidi verdik. Idare gelmen gerekir diye baski yapabilir mi yasal olarak.?

    • Doktor istirahat yazmadıysa günlükse bunun adı sevkli demektir.
     Bu durumda girmediği ders varsa ek ders kesilmesini gerektiren durum da varsa ek dersi kesilir.
     Sevkler maaştan kesintiye girmezler ancak istirahat raporları maaştan kesintiye girer.

     • Doktora gittiniz bir gün içinde muayeneniz bitti. Doktor muayene sonuç kağıdına, reçeteye ya da çalışabilir kağıdına çalışabileceği gün ve saati yazmışsa okulda girilmemiş dersiniz de varsa dersinize de yetişebilecekseniz okula dönüp o dersleri yapmanız gerekiyor. Bunu takip edip etmemek okul yönetimlerinin insiyatifinde. Büyük çoğunlukla takip etmiyorlar.

 5. Peki destekleme ve yetiştirme kursları için hafta sonu alınan raporlar mebbis e işlenir mi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Beyaz Yunus