DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Bedelli askerlik yapan öğretmenlere hizmet puanı verilir mi?

Bedelli askerlik kapsamında askerliğini bedelli yapan öğretmenlere hizmet puanı verilir mi?

Bedelli askerlik yapan öğretmenlere hizmet puanı verilir mi?
13.03.2019
A+
A-

Bedelli askerlik yapan öğretmenlere hizmet puanı verilir mi?

Soru: Askerlik görevimi “bedelli askerlik” çerçevesinde yerine getirdim. MEBBİS özlük kısmına baktığımda bedellik askerlik süresince olan kısımda hizmet puanı hesaplama sıfır olarak gözükmektedir. Bedelli askerlik yapan öğretmenlere 21 gün için hizmet puanı verilmiyor mu?

BEDELLİ ASKERLİK SÜRESİNE HİZMET PUANI

İlgili mevzuat hükümlerine bakarsak;

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “Hizmet puanları” başlıklı 40. maddesi 2. fıkra;

“(2) Hizmet puanı, hizmet alanları bakımından bu Yönetmelikte belirlenen puanlardan görev yapılan hizmet alanı için öngörülen puanın o hizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucu elde edilir.”

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak süreler” başlıklı 41. maddesi (b) bendi;

“(1) Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında; b) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında devlet memuru statüsünde geçirilen süreler, 11.10.1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 27.7.1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olarak geçirilen süreler, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında aylıksız izne ayrılan sendika yöneticilerinin aylıksız izinde geçen bu süreleri, askerlikte geçirilen hizmet sürelerinin tamamı ile ödenen sigorta primi gün sayısı kadar olmak üzere özel öğretim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak geçirilen süreler görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden değerlendirilir.”

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak süreler” başlıklı 41. maddesi 4.fıkra;

“(4) Askerlik dahil olmak üzere yurt dışında resmi görevle geçirilen hizmet süreleri, birinci hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden değerlendirilir.”

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”Hizmet puanları”başlıklı 40. maddesi 3. fıkrası;

“(3) Hizmet puanının hesabına esas sürelerin yıldan artan her ayı için o hizmet alanında bir yıllık süreye karşılık gelen puanın 1/12’si esas alınır. Aydan artan süreler dikkate alınmaz. Yıldan artan süreler için hesap edilen hizmet puanının kesirli olması halinde kesirli puan tama tamamlanır. Bu şekilde hesaplanacak hizmet puanı, o hizmet alanı için bir yıl hizmet karşılığında öngörülen puandan çok olamaz. Aynı hizmet alanında bulunan eğitim kurumlarında geçen süreler birlikte değerlendirilir.”

MEBBİS sistemi aydan artan süreleri hesaplamadığından 21 günlük bedelli askerlik süresi de hizmet puanı hesaplaması yapmamaktadır. Bedelli askerlik yapan öğretmenler 21 günlük bedelli askerlik süresi için hizmet puanı alamazlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.