Birinci sınıf yeni ses grupları, birinci sınıf harflerin yeni yazılışları

Bitişik eğik yazı ses grupları ve bazı harflerin yazılışında değişiklik yapıldı. Eğik el yazısında yapılan değişiklikler 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren geçerli olacak.

Birinci sınıf yeni ses grupları, birinci sınıf harflerin yeni yazılışları

Birinci sınıf yeni ses grupları, birinci sınıf harflerin yeni yazılışları

2016-2017 Eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kaldı. Öğretmenler İçin olarak bu yıl birinci sınıf okutacak öğretmenlerimizi, okul idarecilerini ve birinci sınıfa çocuğu gidecek velilerimizi bilgilendirmek istedik.

DEĞİŞEN SES GRUPLARI

11 yıl önce yapılan değişiklikle birlikte ilkokul birinci sınıflarda ilk okuma yazma öğretimi programında değişiklik yapılmış, seslerden hecelere, hecelerden sözcüklere, sözcüklerden de cümlelere geçiş yapılan ve bitişik eğik yazı kullanılan bir program kullanılmaya başlanmıştı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yaklaşık dört ay önce ilkokul birinci sınıf Türkçe öğretim programında değişiklik yaptı. İlk okuma yazma öğretimi 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından geçerli olmak üzere değiştirildi.

Birinci grup sesler verildiği zaman birinci grup seslerden ses-harf ilişkisi kavratılacak ve ağırlıklı olarak hece verilecek.

İkinci grup seslere geçildiği zaman birinci ve ikinci grup seslerle birlikte sözcük/kelime verilecek.

Üçüncü grup seslere geçildiği zaman birinci, ikinci ve üçüncü grup seslerle birlikte ağırlıklı olarak cümleler verilecek.

Dördüncü grup seslere geçildiği zaman birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü grup seslerle birlikte ağırlıklı olarak metin çalışmaları verilecek.

2016-2017 ilkokul birinci sınıf ses grupları, ilkokul birinci sınıf seslerin yazılışında yapılan değişiklikler;

İlk okuma yazma öğretimi eski ses grupları, seslerin veriliş sırası;

ilkokul-birinci-sinif-eski-ses-gruplari
ilkokul-birinci-sinif-eski-ses-gruplari

 

İlk okuma yazma öğretimi yeni ses grupları, seslerin veriliş sırası yeni hali, son hali;

Yeni müfredat 1. Ses grubu : E, L, A, N
Yeni müfredat 2. Ses grubu : İ, T, O, B, U
Yeni müfredat 3. Ses grubu : K, I, R, Ö, S, Ü
Yeni müfredat 4. Ses grubu : M, D, Ş, Y, C, Z
Yeni müfredat 5. Ses grubu : Ç, G, P, H
Yeni müfredat 6. Ses grubu : F, V, Ğ, J

ilkokul-birinci-sinif-yeni-ses-gruplari
ilkokul-birinci-sinif-yeni-ses-gruplari

 

HARFLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ

İlkokul birinci sınıf okuma yazma öğretiminde bazı harflerin yazılışı değiştirilmiştir. Birinci sınıf harflerin yeni yazılışları, ilk okuma yazma öğretimi, programı harflerin yeni, son, güncel yazılışları;

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulanacak ilkokul birinci sınıf harflerin yeni yazılışları;

Küçük “f” harfinin yazılışı değiştirildi;

Küçük “r” harfinin yazılışı değiştirildi;

Küçük “s” harfinin yazılışı değiştirildi;

Küçük “ş” harfinin yazılışı değiştirildi;

Küçük “l” harfinin yazılışı değiştirildi;

Büyük “S” harfinin yazılışı değiştirildi;

 

eski-yeni-harf-yazilislari

Büyük “T” harfinin yazılışı değiştirildi; büyük T harfinin kuyruğu sağa kıvrılarak kendinden sonra gelecek küçük harfle bağlanmalıdır.

Büyük “D” harfinin yazılışı değiştirildi; büyük D harfi tek hareketle yazılmalı, kendisinden gelecek küçük harfle bağlanmamalıdır.

t-ve-d-sesinin-yazilisi

BÜYÜK HARFLERİN YAZILIŞI

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan değişiklik içerisinde yer alan ifadelere göre; büyük harflerin yazılışı özel isimlerle birlikte öğretilecek.

yeni sesler buyuk harflerin yazilisi
yeni sesler buyuk harflerin yazilisi

 

Bitişik eğik yazıda “D, F, N, P, V” harfleri yazılış özelliği bakımından kendisinden sonra gelen küçük harflerle bağlanmaz.

el-yazisi-harfler

Bitişik eğik yazıda sözcük tamamen büyük harflerle yazılırsa harfler birleştirilmez.

buyuk-harfler

KILAVUZ ÇİZGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK

İlkokul birinci sınıf öğrencisinin defter seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir? İlkokul birinci sınıf öğrencisinin defteri nasıl olmalıdır?

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan değişiklikten biriside birinci sınıf öğrencilerinin defterlerinin çizgileri arasındaki mesafede yapıldı.

okuma yazma kilavuz cizgileri boyutlari
okuma yazma kilavuz cizgileri boyutlari

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere   İlk okuma yazma öğretimi sürecinde; dört çizgi, üç aralıktan oluşan ve orta aralığı üst ve alt aralıktan daha geniş olan satırlar kullanılmalıdır. Harflerin yazım çalışmaları yapılırken, ilk aşamada dış iki çizgi arası 1.7 cm, orta boşluk 7 mm, üst ve alt boşlukları 5mm olan satır ölçüleri  kullanılabilir. Yazma çalışmalarında aşamalı olarak dış iki çizgi arası 1.3 cm, orta boşluğu 5 mm, üst ve alt boşlukları 4mm olan satır ölçülerine inilmelidir.

BİLGİSAYAR İÇİN FONTLAR

2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren kullanılacak yeni yazı fontlarını, el yazısı fontları, indirmek için TIKLAYINIZ

DİKKAT EDİLECEKLER

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada hece oluştururken işlek hecelere öncelik verilmesi gerektiği vurgulandı. Türkçe’nin sahip olduğu gece türlerinin tamamı kolaydan zora doğru verilmelidir.

Örnek;

a, al, la, yel, Türk vb

Sözcük türetmede Türkçe’nin ses özelliklerine uygun doğru hecelemeyi sağlayabilmek için açık heceye ulaşıp daha sonra kelime oluşturmaya geçilmelidir.

Örnek;

l+e=le, e+le= ele vb

Yeni el yazısı fontu 2016, bitişik eğik yazı yeni fontları İNDİR

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ilkokul meb

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM