DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Destek eğitim odası nedir, kimler görev alabilir, bilinmesi gerekenler

Destek eğitim odaları özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel yetenekli öğrencilerin olduğu okullar açılmaktadır. Son dönemde özellikle okul idarecilerinin ek ders alma amacı ile açıldığı konusunda eleştiri de alan destek eğitim odaları hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapmaya çalışacağız.

Destek eğitim odası nedir, kimler görev alabilir, bilinmesi gerekenler
28.09.2017
A+
A-

Destek eğitim odası nedir, kimler görev alabilir, bilinmesi gerekenler

Destek eğitim odası 2017-2018 eğitim öğretim yılı balaması ile birlikte birçok okulda açılmaya, geçtiğimiz yıllarda açılan destek eğitim odaları da ilgili genelge ve yönetmelikler kapsamında öğrenim vermeye devam ediyor. ogretmenlericin.com olarak bu yazımızda destek eğitim odası nasıl açılır sorusundan başlamak üzere tüm hususları ele almaya çalışacağız. Destek eğitim odası dökümanları ve bilinmesi gerekenlerde yazımızın sonunda ilgili dosyada yer almaktadır.

DESTEK EĞİTİM ODASI

Destek eğitim odası açma zorunluluğu bünyesinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci veya özel yetenekli öğrenci bulunduran okullar için bulunmaktadır. Destek eğitim odası kararı almak için gerekli iş ve işlemlerin yapılması gerekmekte olup önceki yıllarda açılan bir destek eğitim odası olması durumunda onay almaya gerek olmayıp sadece yeni bir planlama yapılmalı ve ek ders ücret onayı alınmalıdır.

Destek eğitim odasında “Tam Zamanlı Kaynaştırma Raporu” olan öğrenciler ile üstün yetenekli öğrenciler eğitim görebilmektedir. Bu öğrencilerin destek eğitim odalarında eğitim görebilmeleri için Okul Rehberlik Hizmetleri Yürütme Kurulu, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi önerisi ve ailenin bu yöndeki talebi gerekmektedir. Destek odası yönetmeliği 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde de geçmiş yıllarda olduğu gibi yürütülmektedir.

DESTEK EĞİTİM ODASI İÇİN DERSLİK ZORUNLULUĞU

Destek eğitim odası için okul içerisinde ayrı bir bölüm, sınıf, oda açılması zorunluluğu yoktur. Destek eğitimi alacak öğrenci destek eğitimi verecek öğretmen ile öğretmenler odası, kütüphane, boş sınıf, idareci odaları gibi yerlerde çalışma yapılabilir. Destek eğitim odası kılavuzu ve ilgili hükümler çerçevesinde destek odası açmak için materyal zorunluluğu bulunmamaktadır.

Destek eğitim odası açmak için yapılması gerekenler;

Destek Eğitim Odası

Destek eğitim odası genelge, kılavuz, yönetmelik kapsamında destek eğitim odalarında öğrenci ile birebir eğitim yapılır. BEP geliştirme birimi tarafından en fazla 3 öğrenci olmak şartı ile grup eğitimi kararı da verilebilir.

GÖREV ALACAK ÖĞRETMENLER

Destek eğitim odasında hangi öğretmenler görev alabilir hususu ger dönem gündeme gelmektedir. Destek eğitim odasında öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına göre öncelikle okulun öğretmenlerinden olmak üzere özel eğitim öğretmenleri, sınıf öğretmeni ve alan öğretmenleri ile RAM’da görevli özel eğitim öğretmenleri ya da diğer okul ve kurumlardaki öğretmenler görevlendirilir. Burada bir istisnai durumu Öğretmenler İçin olarak belirtmemiz gerekirse Rehber Öğretmenler destek eğitim odalarında görevlendirilemezler.

Destek eğitim odası hakkında bilinmesi gereken hususlar ve yapılması gereken işlemler dosyası TIKLAYINIZ

Yukarıdaki dosyada yer alan destek eğitim odası ile ilgili bilgilerden farklı olarak soru sormak isteyenler yorum kısmından soru sorabilirler.

YORUMLAR
 1. Kürşat Bedir dedi ki:

  Merhabalar, ben ve eşim görme engelliyiz. Şu an 5 yaşında olan çocuğumuzun herhangib ir engeli bulunmamaktadır ve ana okuluna gitmektedir. İlkokula başladığında engelimiz nedeniyle yeteri kadar dersleriyle ilgilenemeyeceğimizi düşünüyoruz. Çocuğumuzun engeli bulunmamasına rağmen engelli ebeveynlerin çocukları da destek eğitimi odası uygulamasından yararlanabilir mi? Saygılar…

 2. Ali dedi ki:

  Mudur yetkili ögretmenler destek egitim odasi acabilirmi

 3. Hale dedi ki:

  Destek eğitim odası için öğretmen bulunamadıysa ücretli öğretmen çağırılabilinir mi ve ayrıca kac saat alabilir başka bir yerde hiç çalışmıyorsa tabii

  1. cemre dedi ki:

   iyi günler öncelikle bu konu ile ilgili birkaç yerde okuduğum bilgiye göre okulda öğretmen bulunamaması durunda başka bir okul veya RAM dan hocalar görevlendirilecek deniyordu

 4. Hanife dedi ki:

  Merhaba tek branşlı okullarda destek odası eğitimi için öğrencileri hangi saatlerde çalıştırabiliriz? Müdür okul çıkışı kurs yapıldığından ve kendi dersiniz dışında da öğrenci alamazsınız diyor? Yani ona göre destek odası açılmaması lazım bu durumda. Ne yapmak lazım ? Teşekkürler

 5. Tuna Şimşek dedi ki:

  Ortaokulda özel alt sınıfta çalışan özel eğt. öğretmeniyim.Destek eğitim için görev almak istiyordum.(Kaynaştırma eğitimine tabi öğrenciler)Branş öğretmenlerine görev verilmiş.Özel eğitim öğretmenlerinin önceliği olduğunu düşünüyorum.Bilgi verirseniz çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

 6. Zülfü dedi ki:

  Müdür beye dedimki oğlum destek eytim için öğretmen ayarlarmısın .bana dediki öğretmenler vermesse ben birşey yapamam dedi. Peki istese dışardan bir öğretmen ayarlaya bilirmi .birde destek eğitim alan çocukların kaç saat destek eğitim alabilir beni bilgilendirirmisiniz Sağolasınız

  1. Özel Eğitim Öğrt. dedi ki:

   Eğer okuldaki öğretmenler olmuyorsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu öğretmen görevlendirebilir.En fazla öğrencinin haftalık ders saatinin %40 kadarı ders alabilir.

 7. Olcay dedi ki:

  Veli destek odası istediği halde müdür yardımcısı Hayır acilmayacak diyebilir mi?

  1. Özel Eğitim Öğrt. dedi ki:

   Öğrencinin RAM raporu Tam Zamanlı Kaynaştırma ise o okulda Destek Eğitim Odası açılması zorunludur.Veli isteği ile Destek Eğitim Odasında eğitim alabilir.

 8. Destek eğitim öğretmeni dedi ki:

  Okulumda norm kadrosu fazlası Sınıf öğretmeniyim. Okul müdürüm kaynaştırma öğrencilerinin dışında fazladan RAM raporu olmayan öğrencilerinde içinde yeraldınız bir program verdi ve en son öğrencilerinin derse gelmediği durumlarda diğer öğrenciler sınıflarından alınarak onlarla derse devam etmem gerektiğine dair bir talimatta bulundu. Buna dair yaptırım gücü var mı ve böyle bişey yasal mı?

 9. Ömür tezcan dedi ki:

  Okulumuzda destek eğitim odası açılacak. 2 tane norm fazlası öğretmen var. Müdür onlar maaş karşılığı görev alacak diyor, size ders verdirtemeyiz diyor. İlçeden kendisine öyle talimat gelmiş. Biz is3 ücret karşılığı ters devrede görev almak istiyoruz. Norm fazlası öğretmenler varken sınıf öğretmenlerine ek ders verilmesi devleti zarara uğratırmış. Bu uygulama doğru mudur? Nasıl itiraz edicez yazılı olarak?

 10. A.ÖĞÜLMÜŞ dedi ki:

  felsefe dersiden destek eğitimi verirken branşta tekim,sadece ingilizce dersinden mi öğrenci alabilirim yoksa diğer derslerden de alabilirmiyim