EBA girişi ve EBA dosya yükleme uygulaması kullanıcı kılavuzu yayımlandı

EBA MEB tarafından geliştirilen ve dünya çapında bir uygulama projesi oldu. Geçtiğimi günlerde Londra’da düzenlenen eğitim teknoloji fuarında da en çok ilgili EBA almıştı. ogretmenlericin.com olarak EBA’ya öğretmenlerin daha fazla ilgi göstermesini, EBA girişi sağlandıktan sonra öğretmenler tarafından dosya yüklenmesin yararlı olacağını düşünüyoruz. MEB’de bu konuda EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu yayımladı.

EBA girişi ve EBA dosya yükleme uygulaması kullanıcı kılavuzu yayımlandı

EBA girişi ve EBA dosya yükleme uygulaması kullanıcı kılavuzu yayımlandı

Dünyada internet üzerinde artık depolama alanları temin etmek çok kolaylaştı. Gmail, Yandex gibi sağlayıcılar üzerinde oluşturulan bulut sunucular ile büyük boyuttaki dosyalar, veriler, bilgiler depolanmakta, paylaşılabilmekte ya da saklanabilmektedir EBA dosya sistemi de benzer uygulamayı kullanmaktadır. EBA dosya bulut depolama alanıdır. EBA’ya giriş ve EBA sistemine ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen veya öğrenci olmak gerekmektedir. Tüm MEB personelleri EBA’ya giriş yetkisine sahip değildir. MEB bünyesinde öğretmenler ve öğrenciler EBA dosya yüklemesi yapabilirler. Bu yüklemeler arasında fotoğraflar, videolar, dokümanlar yer alabilir. Mobil uygulamalar ve tüm bilgisayarlardan EBA dosya sistemine ulaşmak mümkündür.

PAYLAŞIMA AÇIK

EBA girişi yaparak EBA dosya uygulamasına ulaşmak mümkün. Öğretmenler yükledikleri dokümanları diğer öğretmenlerle paylaşabilir, öğrencilerin de görmesini sağlayabilir. İstenirse yüklenen veriler kendi kişisel alanlarında saklanılabilir. dosya.eba.gov.tr adresi üzerinden EBA dosya girişi sağlanabilmektedir.

DOSYA VE KLASÖR YÜKLEME

EBA dosya yükleme, EBA dosya klasör yükleme aşamaları ve tüm bilgiler MEB tarafından yayımlanan EBA dosya yükleme kılavuzu içerisinde anlatılmış olarak öğretmenlere ve öğrencilere sunulmuştur. EBA içerisine yeni bir klasör nasıl eklenir, EBA dosya nasıl yüklenir ve EBA’ya yüklenen klasör ya da dosyalar nasıl düzenlenir konularında açıklayıcı bir anlatım yapan Bakanlık yakın bir zamanda EBA dosya tanıtımı yapmaya hazırlanıyor. EBA’ya yüklenen bir dosyanın, klasörün nasıl paylaşılacağı, EBA’ya yüklü dosyaların kopyalanması, taşınması ve kaydedilmesi ile yüklenen dosyaların güncellenmesi konuları şu anda öğretmenler ve öğrenciler tarafından en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. MEB tüm bu sorulara kılavuzda cevap vermişe benziyor.

kamuajanshaber

EBA dosya girişi MEBBİS üzerinden giriş, e-Okul üzerinden giriş, Açık Öğretim Bilgileri ile giriş ya da EBAKOD ile giriş ile yapılabilmektedir. EBA öğretmen kotası 10 GB olarak belirlenirken, EBA öğrenci kotası ise 1 GB ile sınırlı tutulmuş. EBA kota bilgileri kişisel modülden görülmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. EBA güzel bir uygulama ancak EBA ya öğretmenlerin dosya üretip yüklemesi emek sömürüsüdür. Öğretmenler kendi bilgilerini ve tecrübelerini ücretsiz bir şekilde genel kullanıma sunacak, MEB de bu işi bedavaya getirmiş olacak,hatta yayıncılara satacak.. Üreten Öğretmenin telif hakkı almasını bırak ismi bile geçmeyecek..EBA ya yüklenen her materyal için ücret belirlenmesi ve verilmesi gerekir.Bu şekilde öğretmenler tarafından angarya ve ek iş yükü olarak görülen EBA daha verimli kullanılacaktır..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM