DOLAR 5,7068
EURO 6,3276
ALTIN 270,1
BIST 107.183
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İdareciler destek eğitim odasında görev alabilir mi?

Okul müdürü ve müdür yardımcılarının açılacak olan destek eğitim odalarında görev alıp alamayacakları konusunda mevzuat hükümleri çerçevesinde inceleme yazımızdır.

İdareciler destek eğitim odasında görev alabilir mi?
13.09.2018
A+
A-

İdareciler destek eğitim odasında görev alabilir mi?

Okullarda açılan veya açılacak olan destek eğitim odalarında okul müdürünün, müdür yardımcılarının görev alıp almayacağı yönünde sorular gelmektedir. Bu konuyu eğitim öğretim yılının başında netliğe kavuşturalım. Özellikle son dönemde destek eğitim odaları okullarda çokça açılmaktadır. Peki destek eğitim odalarında idareciler görevli olabilir mi?

DESTEK EĞİTİM ODALARINDA GÖREV ALACAKLAR

Destek eğitim odalarında kimler görev alabilir? 07.07.2018 tarih ve 30471 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği bu konuda dikkate alınacak yönetmeliktir. Destek eğitim odaları ile ilgili tüm hususlar burada belirtilmiştir. 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği yaklaşık 12 yıl sonra tamamen değiştirildi ve güncellendi. Bu süreç içerisinde yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikler yayınlanıyordu ancak 7 Temmuz 2018 tarihinde yönetmelik tam metin olarak yayınlandı.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği destek eğitim odası açılması

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Destek eğitim odası başlıklı 25.madde içerisinde destek eğitim odası açılması ve destek eğitim odalarında görev alabilecekler açıklanmıştır;

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde eğitim veren okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrenciler için il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun teklifi doğrultusunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince destek eğitim odaları açılabilmektedir.

Destek eğitim odasında görevlendirilebilecek öğretmenler;

Destek eğitim odasında; öğrencilerin eğitim ihtiyaçları takip ettikleri eğitim programı ve öğrencilerin kayıtlı oldukları kademe esas alınarak özel eğitim öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, sınıf ve diğer alan öğretmenleri okul yönetiminin teklifi doğrultusunda il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerince görevlendirilir. İlkokul ve ortaokullardaki destek eğitim odalarında özel yetenekli öğrencilere eğitim vermek üzere üst kademelerde görev yapan alan öğretmenleri de görevlendirilebilir.

İDARECİLERİN DESTEK EĞİTİM ODASI GÖREVİ

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği 25.madde ğ bendi;

ğ) Okul müdürü ve müdür yardımcıları destek eğitim odalarında görevlendirilmez.

İdareciler destek eğitim odasında görev alamazlar. İdarecilerin destek eğitim odalarında görev almaları ve bundan dolayı ek ders ücreti ödenmesi mümkün değildir.

Arif Muzaffer KUL

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği için TIKLAYINIZ
[haber id=”32247″]

YORUMLAR
 1. syma dedi ki:

  Bazı milli eğitimlerde anasınıfı öğretmenleri destek eğitim açabilir ama ücret alamaz şeklinde yorumlayarak destek eğitim açtırmıyor. Bu konunun biran önce netleşmesi gerekiyor.

 2. Ayşe Aykan dedi ki:

  Merhaba benim oğlum gecen yıldan beri destek egitimi aliyor. Geçen yil m.yardımcımız Nevin Ozbilgin vermisti. Oğlum gayet mutlu ve Nevin hanimdan verdigi bilgileri cok guzel kavramisti. Tabi sınıf ogrt. Yardimida var. Fakat bu sene kaldirildigi için oğlum destek egitim icin başka bir ogrt. Oğlum verimli olmadı cocuk isteksiz..bu konu icin sizden tekrardan Oglumun Nevin hanimdan ders almasini istiyorum… Buna cok ihtiyacımız var.

 3. önemi yok dedi ki:

  Müdürler bırakın destek eğitim odasında görev almayı ihtiyacı olan çocuklara sınıf açmaya engel oluyorlar .ramdan rapor alınmasına engel oluyorlar.her türlü engele rağmen rapor alan velilerede okulundaki öğretmenlerin ders vermek istemediğini,okulunda boş sınıf olmadığı gibi gerekçelerle engel oluyorlar.engelli çocukların velilerinide yazışmarı bahane ederek oyalayıp okul sonuna kadar geçiştiriyorlar.ben çocuğuma orta okulu bitirene kadar üstün zeka raporu olduğu halde destek alamadım milli eğitim müdürlüklerine yazdım sonuç bulamadım.yazdığım için müdür ve bazıları bana düşman oldu.bu çalışmalar müdürün gözünde angarya iş olup bizzat ağzından boş işler bunlar işim gücüm yok bunlarlamı uğraşacağım dediğini duydum.Evet devlet birşeyler yapmak istiyor ama alt yönetimler hiç bir çalışma yapmıyor .bu tür yöneticilere yaptırım uygulanması gerekiyor denetim
  gerekiyor.Denetimcilerin velilerle bizzat fikir alışverişinde bulunması gerekiyor.

 4. Mehmet GÖĞEBAKAN dedi ki:

  Arif Muzaffer KUL ‘a

  Destek Eğitim Odasında İdarecilerin derse giremeyeceği konusundaki uyarılarınız için teşekkürler.

  Bu noktada benimde kafama takılan bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

  Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim

  MADDE 22 –
  (3) Okul öncesi eğitim, ilköğretim ya da mesleki ve teknik eğitim programlarının uygulandığı özel eğitim okullarında kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim verilebilir.

  BU FIKRADAN BİZ NASIL BİR YORUM ÇIKARACAĞIZ?

  Sadece bu üç okul türünde mi kaynaştırma yoluyla eğitim verilebilir?

  Benim yorumum ise şudur:
  1-Anadolu Liselerinde,
  2-Anadolu İmam Hatip Liselerinde,
  3-Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde,
  4-Çok programlı Anadolu Liselerinde,

  kaynaştırma yolu ile eğitim verilemez.

  konu ile ilgili bir çalışma yapabilirseniz bizler için aydınlatıcı olur.

  iyi çalışmalar