DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yolluk ödemeleri konusuna açıklık getirildi.

İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez
05.07.2019
A+
A-

İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez

Öğretmenlerin il içi atamaları başta olmak üzere isteğe bağlı il içi yer değiştirmeler ile özür grubuna bağlı il içi yer değiştirmelerde yolluk hesaplama ve yolluk ücreti ödeme konularında yanlışlıklar yapılmaktadır.

İL DIŞI ATAMA YOLLUK ÖDEME

Yolluk ücreti konusunda il dışı atamalarda sorun çıkmamaktadır. Çünkü öğretmen il dışına atandığından dolayı ikametgahını değiştirmekte ve evini taşımaktadır. Öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme tayinlerinde istisnai durumlar hariç yolluk ödemeleri hesaplanmaktadır. Ancak sorun ikametgah değişmeme durumlarının gerçekleştiği il içi tayinlerde yaşanmaktadır.

İKAMETGAH DEĞİŞMESİ LAZIM

Öğretmenler için yolluk ödeme işlemlerinde ikametgahın değişmesi gerekmektedir. ogretmenlericin.com olarak bu durumu geçtiğimiz yıllarda da anlatmıştık ve konuya açıklık getirmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı 17.05.2018 tarihli, 9687978 sayılı ve Sürekli Görev Yolluğu konulu resmi görüş yazısı kapsamında 6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığınca yürütülen 2017 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan taslak raporun Milli Eğitim Bakanlığına gönderildiği, söz konusu raporda yer alan bazı bulguların MEB’in tüm teşkilatını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için açıklamaya ihtiyaç duyulmuş olduğu ifade edildi.

Bakanlık 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde görev yapmakta iken başka bir memuriyet mahalline sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar sürekli görev yolluğu olarak yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı verileceği hükmünü hatırlatırken kanunun 3 üncü maddesinde yer alan memuriyet mahalli tanımına vurgu yapmıştır.

İlgili resmi yazı;

MEB yolluk ücreti ödemesi

Yolluk ücreti

İlgili açıklamada yer alan ifadeler;

“Buna göre memur veya hizmetlinin ikametgâhı da memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle başka bir göreve atanmakla beraber ikametgâhı değişmeyen memurun memuriyet mahalli değişmediğinden sürekli görev yolluğuna hak kazanması mümkün değildir. Sürekli görev yolluğu, bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere eski memuriyet mahallinden yeni görev mahallerine kadar kendilerine ve aynı zamanda aile fertlerine ait ev eşyalarının taşıtılmasına ve diğer zorunlu giderlerine karşılık olarak verilmektedir. Bu nedenle sürekli görev yolluğu memur veya hizmetlinin fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi halinde ödenmesi gerekmektedir.”

Bu kapsamda yolluk ücreti ödemesi görüş yazısı sonucuna göre;

Bu itibarla, Harcırah Kanunu uyarınca bir göreve naklen atanan memur veya hizmetlinin sürekli görev yolluğuna hak kazanabilmesi için yeni memuriyet mahalline fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi gerektiği konusunda daha dikkatli olunması ve yazımızın biriminize bağlı harcama birimlerine de duyurulmasında fayda görülmektedir.

açıklamasından da yola çıkarak yolluk için ikametgah taşıması, evinin nakledilmesi gerekmektedir.

Öğretmen, memur yolluk hesaplama, yolluk ücreti ödeme konularında sorularınızı sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.