DOLAR 6,0833
EURO 6,5710
ALTIN 314,7
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?

İlkokullarda 4.sınıflarda ve ortaokullarda öğrencilere yazılı yapılmakta ve ders içi etkinliklere katılım notu verilmektedir.

İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?
10.06.2019
A+
A-

İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?

Öğretmenler tarafından ilkokul kademesinde 4.sınıfta yazılı sınav yapılmakta olup ilkokul 1-2-3.sınıflarda yazılı sınav yapılmamaktadır. Ayrıca ortaokullarda tüm sınıflarda öğrenciler yazılı olmaktadır. Öğretmenler kaç tane yazılı yapacaklar ve hangi dersten kaç tane ders içi etkinlik katılım notu girilecek yönetmelik hükümleri çerçevesinde açıklayalım.

KAÇ TANE YAZILI YAPILMASI LAZIM?

İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere kaç tane yazılı yapılacağı 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte güncellendi.

MEB Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kısmında Ölçme ve değerlendirmenin niteliği ve sayısı başlıklı bölümde yer alan 22.maddede; “4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda her dersten bir dönemde iki sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı ikiyi, her bir sınav süresi ise bir ders saatini geçemez.” ifadesi yer almaktadır. Bu maddeye göre dersin haftalık ders saati ne olursa olsun ilkokul 4.sınıflarda ve ortaokullarda her dersten 2 yazılı sınav yapılmak zorundadır.

DERS ETKİNLİKLERİNE KATILIM PUANI

Yönetmelik gereği öğretmenler öğrencilere ilgili dersin haftalık ders saati sayısına göre ders etkinliklerine katılım notu vermektedir. Mevzuat maddesinde; “Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir.” ifadesi yer almaktadır.

Sınıflara göre derslerin yazılı sayısı ve ders içi etkinlik katılımı tablosu;

Yazılı sınav sayısı, ders içi etkinlik katılım girişi

Sınav ve etkinlik tablosu

ogretmenlericin.com olarak düzenlediğimiz tabloda görüldüğü üzere dersin haftalık ders saati 2 ve 2 den az ise 2 tane ders içi etkinliklere katılım notu verilmekte olup, ders saati 2 den fazla (3 ve yukarısı) olan dersler içinde 3 tane ders içi etkinlik notu verilmektedir.

PROJE NOTU VERİLMESİ

Okul Öncesi ve İlköğretim Yönetmeliği kapsamında ilkokullarda proje notu verilmez. Ortaokullarda proje notu verilir. İlgili madde;

“Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlatılır. Projeler verildikleri dönemde değerlendirilir. Proje vermeyen öğrencinin proje notu sıfır olarak değerlendirilir.”

Bilgi notu; Rehberlik ve sosyal etkinlikler puanla değerlendirilmez. Ayrıca yukarıdaki tabloda yer alan kaç yazılı yapılacağı ve kaç tane ders içi etkinlik katılım notu girileceği seçmeli dersler içinde geçerlidir.

Arif Muzaffer Kul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.