DOLAR 5,7081
EURO 6,3162
ALTIN 269,2
BIST 106.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

İlkokulda öğrenci devamsızlığını sınıf öğretmeni, ortaokulda idareci girer

Özellikle ilkokulda öğrenci devamsızlığı konusunda sıkıntılar yaşandığını görmekteyiz. E-okul sistemine öğrencilerin devamsızlıkları günlük olarak girilmektedir. İlkokullarda öğrenci devamsızlığını kim girer, ortaokulda devamsızlık idarecinin mi öğretmenin mi görevi sorularını ogretmenlericin.com olarak alıyoruz. Bunda en büyük eksiklik ise Milli Eğitim Bakanlığının güncel bir mevzuat sitesinin olmaması.

İlkokulda öğrenci devamsızlığını sınıf öğretmeni, ortaokulda idareci girer
16.02.2017
A+
A-

İlkokulda öğrenci devamsızlığını sınıf öğretmeni, ortaokulda idareci girer

İlkokulda öğrenci devamsızlığını öğretmen mi girer idareci mi girer sorusunu açıklamadan önce bir eleştiri yapalım. Milli Eğitim Bakanlığının son değişiklikleri de güncelleyerek yayında tuttuğu mevzuat, yönetmelik sitesi olarak bilinen mevzuat.meb.gov.tr çok hızlı ve zamanında güncellenmelidir. Öğretmenler ve idareciler bir konuda bilgi sahibi olmak için internetten araştırma yaptıklarında MEB’e ait internet sitelerinden bilgi sahibi olmayı güvenilir olarak görüyorlar. Öğretmen haber, kamu personel haber sitelerindeki verilerin güncelliğinin son dönemde MEB’e göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı resmi gazetede günlük yapılan kendi kurumu ile ilgili değişiklikleri aynı gün değiştirmeli, güncellemelidir.

OKUL ÖNCESİ VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliği 26/7/2014 tarihinde 29072 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği indirmek isteyen, okumak ve incelemek isteyen bir MEB personeli (öğretmen & idareci) internette arama yaptığında ulaştığı yönetmeliklerin birçoğunun güncellenmemeiş ve eski olduğu görülmektedir. 26.07.2017’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği güncel hali o tarihteki değildir. Yönetmelikte örneğin 23/10/2014 tarihinde ve  25/6/2015 tarihinde değişiklikler yapılmıştır. Bu yüzden anasınıflarında, okul öncesi kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında öğrenci devamsızlığının kim tarafından girileceği de tartışılmaktadır.

ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIĞI (26 Temmuz 2014)

26 Temmuz 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde Devam, devamsızlığın izlenmesi ve izin verme başlığında öğrenci devamsızlığın kim tarafından girileceği net değildir. Öncelikle bunu inceleyelim;

Devam, devamsızlığın izlenmesi ve izin verme

MADDE 18 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında çocukların devamsızlıkları, e-Okul sistemine işlenir ve öğretmenler ile yöneticiler tarafından takip edilir.

Yönetmeliğin ilk yayımlandığı andaki hali yukarıdaki gibidir. Görüldüğü üzere öğrenci devamsızlığının öğretmen ya da idareci tarafından girilip girilmemesi net değildir. Yönetmeliğin bu haline bakarak karar vermek zorken zaten bu durum 25/6/2015 tarihinde değiştirilmiş bu hüküm kaldırılmıştır.

ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIĞI (25 Haziran 2015)

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği güncel hali 25 Haziran 2015 değişikliği ile paylaşılmalıdır. Bu tarihte yapılan değişikliklerde öğrenci devam, devamsızlığının takibi ve e-okula devamsızlığın kim tarafından işleneceği hüküm altına alınmış ve netlik kazanmıştır. 25 Haziran 2015 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile 18.Madde değiştirilmiştir.

Devam, devamsızlığın izlenmesi ve izin verme

MADDE 18 –(1) Çocukların devamsızlıkları, okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen, ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise okul yönetimi tarafından e-Okul sistemine işlenir ve yöneticiler tarafından takip edilir.

İlkokulda devamsızlığı kim girer? Son güncelleme ile birlikte görüldüğü üzere öğrenci devamsızlıklarının öğretmen tarafından mı idareci tarafından mı girilip girilmeyeceği kesinleştirilmiştir. Öğrenci devamsızlıkları okul öncesi kurumlarında anasınıfı öğretmenleri tarafından, ilkokullarda sınıf öğretmeni tarafından gidilir. Ortaokulda ise devamsızlığı idareci girer. Okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenler arasında yaşanan devamsızlık problemi 2015 yılında çözüldüğü halde Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği güncel hali bilinmediğinde eski yönetmelik maddelerinden dolayı problemeler halen devam etmektedir.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği güncel hali 2017 

İlkokulda, ortaokulda öğrenci devamsızlığını E-Okul’a kim girer?

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Güncel Hali (2017)

26 Temmuz 2014

25 Haziran 2015

Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında çocukların devamsızlıkları, e-Okul sistemine işlenir ve öğretmenler ile yöneticiler tarafından takip edilir.

Çocukların devamsızlıkları, okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen, ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise okul yönetimi tarafından e-Okul sistemine işlenir ve yöneticiler tarafından takip edilir.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.