DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

İlkokulda sınıfta kalma, ilkokulda öğrenciye sınıf tekrarı yaptırma işlemleri

2016-2017 eğitim öğretim yılı 9 Haziran 2017 cuma günü sona erecek. Karne işlemleri, not işlemleri son aşamaya geldi. Ortaokulda öğrencinin sınıfta kalma işlemi Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) tarafından yapılmaktadır. İlkokulda sınıfta bırakma işlemi ise ortaokula göre farklıdır.

İlkokulda sınıfta kalma, ilkokulda öğrenciye sınıf tekrarı yaptırma işlemleri
30.05.2017
A+
A-

İlkokulda sınıfta kalma, ilkokulda öğrenciye sınıf tekrarı yaptırma işlemleri

İlkokulda istenilen düzeye gelemeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırabilmek için öğrenci velisinin onayı gerekmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği eski halinde ilkokulda sınıfta bırakma yoktu. Ancak son yönetmelik olan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ilkokulda sınıfta bırakma konusunda bir kez bu hakkı vermektedir.

İLKOKULDA 1 KEZ SINIFTA BIRAKILABİLİR

Öğrenci ilkokulda bir kez sınıfta bırakılabilir. Örneğin ilkokul birinci sınıfta bırakılan bir öğrenci 2-3-4.sınıflarda artık sınıf tekrarı yapamaz. Yönetmelik ilkokulda sınıf tekrarına çok sıcak bakmıyor. Bu yüzden bir kereye mahsus veli talebi ile sınıfta bırakılacağı hüküm altına alınmıştır. Öğretmen veya okul idarecisi tek başına ilkokulda okulda devam eden öğrenciyi sınıfta bırakamaz. Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci başarısının değerlendirilmesi başlıklı 31.Maddede ilkokulda sınıfta bırakma hususu açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin ilkokulda sınıfta kalmasını mümkün derece istemiyor. Ancak öğrenci istenilen düzeye ulaşamamışsa, öğrenci velisinin yazılı talebi ile sınıf tekrarı yaptırılabilir. Öğrenciye sınıf tekrarı yaptırmak için öğretmenin ve idarecinin yapması gereken işlemler arasında ilk sırada veli dilekçesi gelmektedir.

İlkokul sınıf tekrarı için örnek veli dilekçesi TIKLAYINIZ

Linkte yer alan sınıfta bırakma veli dilekçesini veli doldurup okula verecek. Velinin sınıf tekrarı konusunda ilgili dilekçesi üzerine okul idaresi ve ilgili öğretmen ya da öğretmenler ile bir toplantı yapılacak. Öğrenciyi tek öğretmen okutuyorsa tek öğretmen, birden fazla öğretmeni varsa (ingilizce öğretmeni, okul rehber öğretmeni vs) ilgili öğretmenlerle toplantıda karar alınacak.

İlkokul Öğrenci Sınıf Tekrarı Tutanağı örneği TIKLAYIN

İlkokulda sınıfta bırakma öğretmen, idareci tutanak örneği TIKLAYIN

Öğrenci velisinin yazılı dilekçe talebi üzerine yukarıda belirtilen tutanak örnekleri doldurularak ilkokulda ilgili öğrenci sınıfta bırakılabilir. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı sene sonu yapılması gereken işlemler resmi yazısı kapsamında ilkokulda sınıfta bırakılacak öğrencilerin veli dilekçelerinin 8 Haziran’a kadar alınmasını istedi. Burası önemli bir husus, sınıf tekrarı yaptırılacak öğrencinin velisinden 08.06.2017 tarihine kadar veli dilekçesi alınmalıdır.

[haber id=”17860″]

YORUMLAR
  1. Ahmet dedi ki:

    Lisede yapılıyor mu?