İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği.

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

Dönem sonu yaklaşıyor, dönem sonu olmasına rağmen öğretmen arkadaşlardan bu konuda da sorular geliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Bu yönetmelikten önce yürürlükte olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ilkokullarda sınıf tekrarı yapılamazdı. Öğretmen ve idareci arkadaşlarımız internetten arattıklarında ya yürürlükten kaldırılmış olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne denk geliyorlar ya da yanlış yönlendirme sonucu bilgi sahibi oluyorlar.

İLKOKULDA SINIFTA KALMA VAR

Eski yönetmelik Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi başlıklı 47.Madde’de geçen ifade;

c) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağı (EK-9)’a yazılarak e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

Şeklindeyken,

26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci başarısının değerlendirilmesi başlıklı 31.Madde’de açık ve net şekilde İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği. Yani öğrenci 1.sınıfta sınıfta bırakılmış ve 3.sınıfa gelmişse 3.sınıfta başarısızsa dahi sınıfta bırakılamaz.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

Öğrenci başarısının değerlendirilmesi

MADDE 31 –

(1) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir. Okula hiç devam etmeyen öğrenciler ve ilkokul haftalık ders çizelgesindeki tüm derslerden puanı girilmeyen öğrenciler ile bu Yönetmeliğin 27 nci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen mazeretler dışında okula en az bir dönem devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılır.

İlgili yönetmelik hükümleri gereği öğrenci istenilen düzeye ulaşamamışsa veliden yazılı dilekçe alarak öğrenciyi sınıf tekrarına bırakabilirsiniz.

İLKOKULDA DEVAMSIZLIK

Yukarıda belirtilen hükümler gereği öğrenci en az bir dönem okula gelmemişse ya da okula öğrenci hiç gelmemişse öğrenci ilkokulda sınıf tekrarına kalır.

Görüldüğü üzere daha önceki yönetmelikte ilkokulda sınıfta kalma yokken Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde ilkokulda sınıfta kalma var.

C. Kalaycı
Öğretmen

0
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

30 yorum

 1. 1. sınıf öğretmeniyim, okumaya geçemeyen öğrenciler için 2. dönem haftada 2 saatten az olmamak koşuluyla kurs açılması gerekiyor mu? Eğer açılması gerekiyorsa kaç saate kadar açılabiliyor? Ve bu kurs için ek ders ücreti ödeniyor mu?

 2. merhaba benim kızım 15.01.2010 dogumlu suan 3. sınıfa gıdıyor fkat dersleri anlamada ve okumada zorlanıyor hala heceliyor 3.sınıf tekrarı yaptırmak ıstıyorum olabılırmı acaba nasıl bır yol izlemem gerek acaba

 3. Merhaba.oglum ilk okul ogretmeninin anasinifi cocugu degil 1e git.esi gerekiyor demesi uzerine 63 aylikken 1e basladi suanda 4.sinifta.derslerde pek bi sorun yasamiyor hatta sinifta iyi bir duzeyde ancak dersler bu sene agir.beni yonlendiren kimse olmadigi icin ogretmenin sozuyle erken basladi ve cok pismanim 3.sinifa cekme sansim var mi?

  • Merhabalar, maalesef şu anda 3.sınıfa çekemezsiniz. Ancak sene sonunda sınıf tekrarı talebinde bulunabilirsiniz. Lakin derslerinde iyiyse bunu yapmayın.

 4. Çocuğuma bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum …seneye başka bir ile taşıncamız için burdaki arkadaşlarını ve öğretmenini arasın ayrılık yaşasın istemiyorum…dier şehirde başlasın istiyorum kaydı düşmüş ve yaşı gelmiş göndermesem olur mu

 5. Torunum 2. Sinifa gecti ve butun yaz etute gitti fakat hala okuyamiyor. Simdi dilikce verip 1. siniftan baslatabilir miyiz? Okullar acildi ve okul muduru yapamam dedi. MEB’e dilikce verebilir miyim torunumun durumunun yeniden degerlendirilmesi icin?

 6. Hocam kizim birinci sinifi tekrarlıyor ama hic mutlu degil eski arkadaşlarını ogretmenini gorup uzuluyor okula gitmek istemiyor okumasi azdı diye tekrarlatiyorum tekrar acaba eski sinifina alma sansimiz varmi nasil yapmam gerekiyor bi çare bulamadim yardimci olurmusunuz?

  • Sınıf yükseltme değerlendirmesi yaptırabilirsiniz. Yönetmelik maddesi;

   İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıf öğrencilerinden bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar velisinin yazılı talebi, sınıf öğretmeninin önerisi ile eğitim ve öğretim yılının ilk ayı içinde sınıf yükseltme sınavına alınırlar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa yükseltilir.

 7. Oğlum 2. Sınıfta ve okul değiştirmek zorunda kaldık yeni öğretmenimiz el yazısına devam dedi ve oğlum unutmuş ne okuyo ne yazıyor ve bu gidişle hizimiza yetisemezse geçemez dedi öğretmen bu olabilirmi ve el yazısı kalkmadı mı

 8. Merhaba. Oğlum rahatsızlığı sebebiyle 1.sınıfa gidemedi. Devamsızlıktan sınıf tekrarı yapacak. Ancak bu yılda uzun süre devamsıvamsızlığı olursa 2.kez sınıf tekrarı yapabilimiyiz.

 9. Hocam ben 6 sınıfta kaldım bir daha sınıf ta kalırmıyım hocalarım ben konuşunca tehtid ediyor okulda bırıkırım diye kalırmıyım hocam

 10. Oğlum 2.sınıfta öğrencisi normal bir öğrenci ama sınıfta çok eziliyor dövülüyoridare ve öğretmen bir çözüm bulamıyor sınıfındaki öğrenciler özellikle çocuğuma şiddet uygulayan öğrencilerimin yaşça büyük bu nedenle sınıfta kalmasınıiatiyorum eziliyor oğlum

 11. 1. sınıf öğretmeniyim. ilk donem öğrencime motivasyonu açısından iyi verdim ama ikinci donem çocuk okuma yazmaya geçemedi. şimdi veli kalmasını istiyor. birinci dönemin notundan dolayı bırakamayacağım söyleniyor . ne yapabilirim bu durumda?

  • Okul müdürü, siz bir toplantı yapın. Birinci dönem ve ikinci dönem değerlendirmesini, karşılaştırmasını yaparak kalma kararı verebilirsiniz.

 12. Oğlum 3 sinifa devam ediyor akademik başarısını yeterli görmüyorum ve sinif tekrari yapmasını istiyorum okul bana çocuk istenilen düzeyde sınıf tekrarını onaylamam diyor okulun boyle bir yetkisi var mi ben durumda ne yapabilirim

  • İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, okul müdürü ve ilgili sınıf öğretmeninin kararıyla ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

   • iyi günler. 1. sınıf öğrenci velisi sınıf tekrar için okulumuza dilekçe sundu. buna karşılık olarak karar hazırlayıp devamında idarenin yapması gereken işlem nedir.

    • Sınıf öğretmeni ve okul müdürü tarafından bir karar hazırlanacak, kararda sizler öğrenciyi sınfta bırakmaya uygun buluyorsanız bırakacaksınız.

 13. Kizim 4.sinifta okulda mudur yardimcisi ve mudurle gorustum meb ile gorus dediler sube mud yard.ilede gorustum hepsi 4.sinifta kalma yok dedi.bimere yazdim 1 aydir cevap gelmedi.genelge de bir ayrim yok.hic kalmadi 4.sinifta kalma varmi ne zaman dilekce vermeliyim cevaplarsaniz sevinirim

  • Sınıfta kalma var. Eğer kızınız daha önceden sınıfta kaldıysa sınıfta kalamaz. İlkokul öğrenimi boyunca 1 kez sınıfta bırakılır. Siz ikinci dönem sonuna doğru yani Haziran 2017 de başvurunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM