İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği.

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

Dönem sonu yaklaşıyor, dönem sonu olmasına rağmen öğretmen arkadaşlardan bu konuda da sorular geliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Bu yönetmelikten önce yürürlükte olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ilkokullarda sınıf tekrarı yapılamazdı. Öğretmen ve idareci arkadaşlarımız internetten arattıklarında ya yürürlükten kaldırılmış olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne denk geliyorlar ya da yanlış yönlendirme sonucu bilgi sahibi oluyorlar.

İLKOKULDA SINIFTA KALMA VAR

Eski yönetmelik Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi başlıklı 47.Madde’de geçen ifade;

c) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağı (EK-9)’a yazılarak e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

Şeklindeyken,

26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci başarısının değerlendirilmesi başlıklı 31.Madde’de açık ve net şekilde İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği. Yani öğrenci 1.sınıfta sınıfta bırakılmış ve 3.sınıfa gelmişse 3.sınıfta başarısızsa dahi sınıfta bırakılamaz.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

Öğrenci başarısının değerlendirilmesi

MADDE 31 –

(1) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir. Okula hiç devam etmeyen öğrenciler ve ilkokul haftalık ders çizelgesindeki tüm derslerden puanı girilmeyen öğrenciler ile bu Yönetmeliğin 27 nci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen mazeretler dışında okula en az bir dönem devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılır.

İlgili yönetmelik hükümleri gereği öğrenci istenilen düzeye ulaşamamışsa veliden yazılı dilekçe alarak öğrenciyi sınıf tekrarına bırakabilirsiniz.

İLKOKULDA DEVAMSIZLIK

Yukarıda belirtilen hükümler gereği öğrenci en az bir dönem okula gelmemişse ya da okula öğrenci hiç gelmemişse öğrenci ilkokulda sınıf tekrarına kalır.

Görüldüğü üzere daha önceki yönetmelikte ilkokulda sınıfta kalma yokken Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde ilkokulda sınıfta kalma var.

C. Kalaycı
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

71 yorum

 1. Merhabalar. Bir konuda yardım almak istiyorum. Yönetmelik gereği ortaokul öğrencisi iki yıl üst üste sınıfta bırakılmaz diye bir madde geçiyor. Kardeşim iki yıl üst üste devamsızlıktan dolayı sınıfta bırakıldı. İki yıl kaybı oldu. Hastailk dönemleri uzun surdugunden okula devam etmekte sorun yaşadı. Rapor olayları da muallata. Nasıl hareket edebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, ortaokulda dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. iki yıl üst üste kalabilir. Okul idaresi ile görüşünüz size detaylı bilgi verirler, yönlendirme yaparlar.

 2. Benim kizim 2. Sinifa bugun basladi fakat nobet gecirdigi icin surekli halsiz ve anlayamiyor rahatsizligi yuzunden okuluna 1 yil ara verebiliyor muyuz ?

 3. Birinci sınıfta A şubesinde olan bir öğrenci sınıf tekrarı sonucunda tekrar A şubesinde devam edecek diye bir şey var mıdır

 4. İkinci sınıfa giden bir kızım var dersleri iyi değil öğretmen isterse okul açıldığında birinci sınıfa gönderebilir mi

  • Hayır gidemez. Bu şekilde bir uygulama yok. Kızınız 2017-2018 eğitim öğretim yılını tamamlamış ve üst sınıfa geçmiş.

 5. Çocuğum ikinci sınıfa gidiyor okuma ve yazmasının yeterli olmadığını düşünüyorum sene sonunda ikinci sınıf tekrarı olurmu

 6. Merhaba çocuğumu okula küçük gönderdim şimdi ikinci sınıf öğrencisi ama birinci sınıfa göndermek istiyorum bilgilendirme izle bana yardımcı olur musunuz

 7. Merhaba kızım 5.sınıfa gidiyor ama dikkat eksikligi problemi var okulda başarısız başka bir okulda 5.sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum bunun için ne yapabiliriz okuldaki öğretmenlere danistim ama biz bilmiyoruz dediler ne yapmam gerekiyor bana bilgi verirseniz sevinirim

 8. Benim oglum gecen sene devamsizliktan sinifta kaldi ama bir donem gitmedi sadece bu sene ise arara ara gitmedi ve devamsizligi 30 gun sinifta kalirmi bide benim oglum 6.sinifa gidiyor

 9. İyi günler benim oğlum 75 aylık olacak fakat biz okula 1 yıl geç göndermek istiyoruz. Ne yapabilirim

  • İyi günler, 72 aylıktan sonrası zaten zorunlu. Hiçbir şekilde kayıt erteletemezsiniz. Çocuk kayıt olur okula gitmez sınıfta kalır.

 10. Merhaba 1. Sinifta oğlum var ogretmenimiz sınav yapıyor yapması uygun mu 1. Sınıfta sınav yapılıyor mu

 11. Benim oğlum geçen yıl sınıfta kaldı ailevi problemler yüzünden okulun bundan haberi vardı ve benden imza falan almadan oğlumu sınıfta bıraktılar nasıl oluyor bu

 12. Merhabalar,
  Oğlum 2. Sınıfta ve kaynaştırma öğrencisi. Biz sınıf tekrarı yaptırmak istiyoruz bunun için dilekçe verelim dedik fakat okul idaresi yönetmeliğin değiştiğini söyledi. Yani veli dilekçesi sınıf tekrarı için yeterli değilmiş. 2018 de yapılan değişiklerle dilekçe yeterli değil mış. Bizi aydınlatır şansız seviniriz. İyi çalışmalar

  • Merhaba, size bunun olmadığını resmi olarak kanıtlasınlar. Yanlış bilgi veriyorlar. Bakın size yazdığımız maddeyi gidin onlara gösterin;

   Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
   Öğrenci başarısının değerlendirilmesi
   MADDE 31 (3) Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ancak;

   a) Velinin yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Biriminin kararı doğrultusunda, ilkokulda kaynaştırma öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

 13. mERHABALAR
  kızım bu sene 4. sınıfı bitiriyor.okulumuzun ortaokul bolümüde var fakat göndermek istemiyoruz. ilçemizde farklı bir okula gondermek için ne yapabilirim.yada civardaki yakın ilçelerde bulunan okullara gönderebilmem için ne yapmam gerekir.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim.

 14. ne olur yardimci olun bana.oglum okul öncesine 4.5 yaşında başladı özel okula.1 ve 2sinifa da orda devam etti ama 3sinifa geçince mecbur kaldık devlete verdik ve çok kötü bir sene geçirdi.mesela tahtaya hiç kaldırılmadı. 4sinifa geçirdiler.ama okul başladı zaman biz mecbur yurt dışına gitik ve oğlum dönem okula hiç gitmedi yani 2donemde başladı.dersleri tabii ki çok zayıf.mudur beye rica ettim bir daha 4kalsin ama hiç bir türlü kabul etmiyor.ne olur yardimci olun.nereye başvurmam gerek.oglumun alt yapısı olmadan 5sinifta ne yapacak.inanin stresten utamıyorum.

  • Merhaba, çocuğunuz şu anda 4.sınıfta değil mi? Okula dilekçe vereceksiniz, dilekçeyi kayda sokturun. Dilekçede çocuğunuzun sınıfta kalmasını istediğinizi belirtin. Buna göre işlem yapma zorundalar.

 15. Velisi kaynaştırma öğrencisinin sınıfta kalmasını istiyor. öğretmen sınıf tekrarının bir faydasının olmayacağını belirterek bırakmak istemiyor.Veli istemesi sınıfta kalmayı gerektirir mi?

  • Kaynaştırma öğrencilerine başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ancak velinin yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Biriminin kararı doğrultusunda, ilkokulda kaynaştırma öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

 16. Bazı ailevi sorunlardan dolayı 2.sınıfa giden oğlumu bir aydır okula gönderemiyorum sınıfta kalır mı yada sınıf tekrarı yaparmış

  • Sadece 1 aydır okula gelmediyse ve sonrasında okula devam edecekse bu yüzden sınıfta kalmaz. Ancak öğretmen öğrencinin durumuna göre sınıfta kalmasının uygun olduğunu düşünürse sizden dilekçe ile sınıf tekrarı yapılması izni talep edebilir.

 17. Merhabalar,benim kızım 6.sınıf 2 buçuk yaşından beri kreşe gitti ve erken kayıt zorunluluğundan dolayı 69 aylık okula başladı ve şu an derslerde başarısız okulda sessiz ve içine kapalı çıkış yolu sınıf tekrarı mı olmalı ne onerirsiniz?

  • Merhabalar, bunun kararını biz buradan veremeyiz. Size vereceğimiz cevapla evladınızın geleceğinde yanlışlık yapmak istemeyiz. Bu konuyu öğretmeni, uzman bir eğitimci ile görüşünüz.

 18. Bir veli olarak Çocuğumun öğretmeni ile bir takim sıkıntı larimiz var öğretmen çocuğu sınıfta bırakacağını diyerek tehdit ediyor belki derslerden doğan bir sorun icerisindeyiz belki de farklı bir neden var bana okulda derslerini okumadan yapıyor ve hepside yanlış diyor fakat çocuk evde derslerini tam yapmakta bu hususta öğretmenin benimrizam dışında öğrenciyi sınıfta bırakması normalmi öğrenci için ileriki yıllarda bir sorun teşkil edermi veya öğrenciyi başka bir okula nakli yapılsa daha mi doğru olur.

  • Öğrenci okula devam ediyorsa, ilkokulda öğretmen öğrenciyi tek başına sınıfta bırakma yetkisine sahip değildir. Veliden dilekçe alınmadan sınıfta bırakamaz.

 19. 1. sınıf öğretmeniyim, okumaya geçemeyen öğrenciler için 2. dönem haftada 2 saatten az olmamak koşuluyla kurs açılması gerekiyor mu? Eğer açılması gerekiyorsa kaç saate kadar açılabiliyor? Ve bu kurs için ek ders ücreti ödeniyor mu?

 20. merhaba benim kızım 15.01.2010 dogumlu suan 3. sınıfa gıdıyor fkat dersleri anlamada ve okumada zorlanıyor hala heceliyor 3.sınıf tekrarı yaptırmak ıstıyorum olabılırmı acaba nasıl bır yol izlemem gerek acaba

 21. Merhaba.oglum ilk okul ogretmeninin anasinifi cocugu degil 1e git.esi gerekiyor demesi uzerine 63 aylikken 1e basladi suanda 4.sinifta.derslerde pek bi sorun yasamiyor hatta sinifta iyi bir duzeyde ancak dersler bu sene agir.beni yonlendiren kimse olmadigi icin ogretmenin sozuyle erken basladi ve cok pismanim 3.sinifa cekme sansim var mi?

  • Merhabalar, maalesef şu anda 3.sınıfa çekemezsiniz. Ancak sene sonunda sınıf tekrarı talebinde bulunabilirsiniz. Lakin derslerinde iyiyse bunu yapmayın.

 22. Çocuğuma bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum …seneye başka bir ile taşıncamız için burdaki arkadaşlarını ve öğretmenini arasın ayrılık yaşasın istemiyorum…dier şehirde başlasın istiyorum kaydı düşmüş ve yaşı gelmiş göndermesem olur mu

 23. Torunum 2. Sinifa gecti ve butun yaz etute gitti fakat hala okuyamiyor. Simdi dilikce verip 1. siniftan baslatabilir miyiz? Okullar acildi ve okul muduru yapamam dedi. MEB’e dilikce verebilir miyim torunumun durumunun yeniden degerlendirilmesi icin?

 24. Hocam kizim birinci sinifi tekrarlıyor ama hic mutlu degil eski arkadaşlarını ogretmenini gorup uzuluyor okula gitmek istemiyor okumasi azdı diye tekrarlatiyorum tekrar acaba eski sinifina alma sansimiz varmi nasil yapmam gerekiyor bi çare bulamadim yardimci olurmusunuz?

  • Sınıf yükseltme değerlendirmesi yaptırabilirsiniz. Yönetmelik maddesi;

   İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıf öğrencilerinden bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar velisinin yazılı talebi, sınıf öğretmeninin önerisi ile eğitim ve öğretim yılının ilk ayı içinde sınıf yükseltme sınavına alınırlar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa yükseltilir.

 25. Oğlum 2. Sınıfta ve okul değiştirmek zorunda kaldık yeni öğretmenimiz el yazısına devam dedi ve oğlum unutmuş ne okuyo ne yazıyor ve bu gidişle hizimiza yetisemezse geçemez dedi öğretmen bu olabilirmi ve el yazısı kalkmadı mı

 26. Merhaba. Oğlum rahatsızlığı sebebiyle 1.sınıfa gidemedi. Devamsızlıktan sınıf tekrarı yapacak. Ancak bu yılda uzun süre devamsıvamsızlığı olursa 2.kez sınıf tekrarı yapabilimiyiz.

 27. Hocam ben 6 sınıfta kaldım bir daha sınıf ta kalırmıyım hocalarım ben konuşunca tehtid ediyor okulda bırıkırım diye kalırmıyım hocam

 28. Oğlum 2.sınıfta öğrencisi normal bir öğrenci ama sınıfta çok eziliyor dövülüyoridare ve öğretmen bir çözüm bulamıyor sınıfındaki öğrenciler özellikle çocuğuma şiddet uygulayan öğrencilerimin yaşça büyük bu nedenle sınıfta kalmasınıiatiyorum eziliyor oğlum

 29. 1. sınıf öğretmeniyim. ilk donem öğrencime motivasyonu açısından iyi verdim ama ikinci donem çocuk okuma yazmaya geçemedi. şimdi veli kalmasını istiyor. birinci dönemin notundan dolayı bırakamayacağım söyleniyor . ne yapabilirim bu durumda?

  • Okul müdürü, siz bir toplantı yapın. Birinci dönem ve ikinci dönem değerlendirmesini, karşılaştırmasını yaparak kalma kararı verebilirsiniz.

 30. Oğlum 3 sinifa devam ediyor akademik başarısını yeterli görmüyorum ve sinif tekrari yapmasını istiyorum okul bana çocuk istenilen düzeyde sınıf tekrarını onaylamam diyor okulun boyle bir yetkisi var mi ben durumda ne yapabilirim

  • İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, okul müdürü ve ilgili sınıf öğretmeninin kararıyla ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

   • iyi günler. 1. sınıf öğrenci velisi sınıf tekrar için okulumuza dilekçe sundu. buna karşılık olarak karar hazırlayıp devamında idarenin yapması gereken işlem nedir.

    • Sınıf öğretmeni ve okul müdürü tarafından bir karar hazırlanacak, kararda sizler öğrenciyi sınfta bırakmaya uygun buluyorsanız bırakacaksınız.

 31. Kizim 4.sinifta okulda mudur yardimcisi ve mudurle gorustum meb ile gorus dediler sube mud yard.ilede gorustum hepsi 4.sinifta kalma yok dedi.bimere yazdim 1 aydir cevap gelmedi.genelge de bir ayrim yok.hic kalmadi 4.sinifta kalma varmi ne zaman dilekce vermeliyim cevaplarsaniz sevinirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Sadako