DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği.

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var
17.12.2016
A+
A-

İlkokulda sınıfta kalma, sınıf tekrarı var ancak dikkat edilmesi gerekenler de var

Dönem sonu yaklaşıyor, dönem sonu olmasına rağmen öğretmen arkadaşlardan bu konuda da sorular geliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Bu yönetmelikten önce yürürlükte olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ilkokullarda sınıf tekrarı yapılamazdı. Öğretmen ve idareci arkadaşlarımız internetten arattıklarında ya yürürlükten kaldırılmış olan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne denk geliyorlar ya da yanlış yönlendirme sonucu bilgi sahibi oluyorlar.

İLKOKULDA SINIFTA KALMA VAR

Eski yönetmelik Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi başlıklı 47.Madde’de geçen ifade;

c) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağı (EK-9)’a yazılarak e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

Şeklindeyken,

26.07.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Öğrenci başarısının değerlendirilmesi başlıklı 31.Madde’de açık ve net şekilde İlkokullarda Sınıf Tekrarı Yaptırılır denilmektedir. Ancak bir şart var, o şartta öğrencinin ilkokul süresi boyunca bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği. Yani öğrenci 1.sınıfta sınıfta bırakılmış ve 3.sınıfa gelmişse 3.sınıfta başarısızsa dahi sınıfta bırakılamaz.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

Öğrenci başarısının değerlendirilmesi

MADDE 31 –

(1) İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir. Okula hiç devam etmeyen öğrenciler ve ilkokul haftalık ders çizelgesindeki tüm derslerden puanı girilmeyen öğrenciler ile bu Yönetmeliğin 27 nci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen mazeretler dışında okula en az bir dönem devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılır.

İlgili yönetmelik hükümleri gereği öğrenci istenilen düzeye ulaşamamışsa veliden yazılı dilekçe alarak öğrenciyi sınıf tekrarına bırakabilirsiniz.

İLKOKULDA DEVAMSIZLIK

Yukarıda belirtilen hükümler gereği öğrenci en az bir dönem okula gelmemişse ya da okula öğrenci hiç gelmemişse öğrenci ilkokulda sınıf tekrarına kalır.

[haber id=”5009″]

Görüldüğü üzere daha önceki yönetmelikte ilkokulda sınıfta kalma yokken Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde ilkokulda sınıfta kalma var.

C. Kalaycı
Öğretmen

[haber id=”17924″]

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
 1. Gurbet dedi ki:

  Merhaba oğlum 2012 doğumlu 2 inci sınıfa geçti ama ben 2 inci sınıf için yetersiz görüyorum nasıl tekrardan 1 inci sınıfa gönderebilirim..? Bilgi için şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda yani sene başında yapılacak bir işlem yok. Haziran ayında dilekçe vererek sınıfta kalmasını isteyebilirdiniz. Geç kaldınız. 2.sınıfın sonunda sınıfta kalmasını isteyebilirsiniz ancak bu seferde 2.sınıfı tekrar okuyacak.

 2. miray dedi ki:

  mrb bnm kizimda 25 eylul 2013 dogumlu okula gondermek istemiyorum hic gondermesem gelecek ogrenim hayatinda yada girdigi sinavlarda onune engel olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuzu okula göndermek zorundasınız.

 3. talha dedi ki:

  merhaba oğlum 72 aylık ve ilkokul 1. sınıfa göndermek istemiyorum, hiç göndermediğim takdirde devamsızlıktan sınıfta kalacak ve bu durum oğlumun geleceğinde bir problem olarak döner mi bize? sicilinde herhangi bir kayıt olur mu?

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 6. Sınıf öğrencisi yıl sonu ortalaması 54.5 buçuk olmuş bu durumda sınıf tekrarı yaptırıyorlar
  Matametik ,Kuran’ı Kerim , görselsanatlar, ve yabancı dil bu dersler 1 almış ve sınıf tekrarı oldu bu durum normalmi teşekkür ler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz başarısız derslerden dolayı ŞÖK’e kalmış. ŞÖK kararıyla da sınıfta bırakabilirler.

 5. Murat dedi ki:

  Merhaba kızım 7 inci sınıfta metematik fen sosyal dersleri iki dönem ortalaması bu 3 dersi 50 nin altında kızıma sınıfekrarı verebilirlermit

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kızınız ŞÖK’e kaldıysa ŞÖK kararı ile kalabilir veya geçebilir. ŞÖK kararı demek kızınızın dersine giren öğretmenlerin kararıdır. ŞÖK: Şube Öğretmenler Kurulu

 6. Gamze dedi ki:

  Merhabalar benim kızım bu yıl birinci sınıfı bitirecek devamsızlığı yok kötü olan dersi de yok bizim sorunumuz yaş sınıf ortalamasının en küçüğü kızım aralarında 1yas olan da var biz illaki bu yıl çok zorlandik bende bu yıl haliyle tekrar etsin istiyorum bu yilki birinci sınıf öğrencilerinin çoğunluğu kızımla aynı yaşta bunun için ne yapmam gerekir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öğretmeni ile görüşün ve değerlendirmede bulunun. Eğer sınıfta kalmasını istiyorsanız okula dilekçe verin ve sınıfta kalmasını isteyin.

 7. ibrahim dedi ki:

  merhabalar bana yardımcı olursanız sevinirim veli sınıf tekrarı için 2.dönem dilekçe verdi.1.sınıf öğrencisi ilk dönem sadece 2 dersi geliştirilmeli 2.dönem ne olursa olsun e-okul sisteminde sınıf geçiyor.Nasıl sınıf tekrarı yaptırabiliriz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz dilekçeyi okul idaresine verin. Okul idaresi sistemde sınıf tekrarını işaretler.

 8. Özlem dedi ki:

  Merhabalar . Birinci sınıfta Türkçe ve matematik geliştirilmeli ama fiğler dersleri iyi olan bir öğrenci yıl sonunda sınıfta bırakılır mı ? Çok teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, veli istemezse bırakılmaz.

 9. Semra dedi ki:

  Merhaba oğlum 2. Sınıfa gidiyor devamsızlığı yok ancak bu yıl öğretmenimiz değişti ve çok kötü verimsiz bir geçirdik biz oğlumuzun sınıfta kalmasını istedik ancak okul müdürü karşı çıktı bırakmayacağız diyor biz dilekçe vereceğiz buna rağmen sınıfta kalmama durumu olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz dilekçe vererek sınıfta kalmasını talep ediniz. Talebiniz sınıf öğretmeni ve okul idaresi tarafından incelenerek karara bağlanır ancak sizin talebiniz önemlidir.

 10. Bir veli dedi ki:

  Hocam merhaba bir ozel okulda 2. Sinifa giden bir kizim var. Ogretmeni veliler ve cocuklar arasinda ayrimcilik yapiyor. Ona yalakalik yapan veliler surekli okulda ve sinifa mudahale ediyor. Cocugumun guvenliginden endise duyuyorum. Haziran ayi zaten bayram tatili. Cocugumu Mayis ayinda okula gondermesem ne gibi yaptirimlar olabilir? Cevebinizi bekliyorum tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öncelikle bir aylık gibi bir sürede çocuğunuz okula gitmezse derslerinden geri kalır. Çocuğunuz ayrıca okulda soğuyabilir ve olumsuzluk yaşayabilir. Resmi olarak evinize sırayla devamsızlık mektupları gönderilir.

 11. dilek can dedi ki:

  ayrıca oğlumu sınıfta bırakmak istediğimi rehber öğretmene söylediğimde
  ortaokulda sınıf tekrarı olmadığını veli dilekçesi ile sınıfta bırakamıyacağımı söyledi
  ortaokulda sadece devamsızlıktan sınıfta kalmanın olduğunu oda çocuğun şöke kaldığını şöktede öğretmenlerin bu duruma karar verdiğini belirtti.
  sizden bu konuda beni aydınlatmanızı rica edicem
  nasıl bir yol izlemeliyim
  ben oğlumun sınıf tekrarı yapmasının onun için uygun olduğunu düşünüyorum
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, veli dilekçesi ile sadece ilkokulda sınıf tekrarı yapılabilir. Ortaokulda ise Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kararı ile sınıfa kalabilir. Çocuğunuzun gittiği sınıfın şube rehber öğretmeni ile görüşün ve sınıfta kalmasını istediğinizi belirtin. Çocuğunuz dersleri zayıf değilse sınıfta kalmayacaktır.

 12. dilek can dedi ki:

  merhaba
  benim oğlum 8. sınıfa gidiyor
  bu zamana kadar oğlumu defalarca sınıfta bırakılmasını düşündüğüm halde sınıfta kalmanın olmadığını bildiğimden dile getiremedim .
  oğlum 8. sınıfa gidiyor ama 8. sınıfa uygun olmadığını düşünüyorum . (ders başarısıda düşük)
  okula erken başlamıştı her sene sınıfa yetişebilmek için gece gündüz hafta sonu hep çelıştık
  yazınızı okur okumaz bir şansım olduğumu düşündüm
  not ortalamamız çok düşük değil zayıfıda yok ancak ben oğlumun sınıf tekrarı yapmasını istiyorum .
  benim vereceğim dilekçe ile oğlumu sınıfta bırakabilirmiyim

 13. Fatma gülbeniz dedi ki:

  Hocam oğlum 2.sınıf öğrencisi planları 80 ve üzeri başarısı gayet iyi tek sorun yazısı çirkin ve öğretmeni sırf bu yüzden sınıfta bırakacağını ve geliştirmeli vereceğni söyledi b böyle bi hakkı var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öğretmenin böyle bir hakkı söz konusu değil. Veli dilekçe vermeden öğretmen devam eden öğrenciyi bırakamaz.

 14. Fatih dedi ki:

  Hocam 3 sınıfa giden bir kızım var. Bize mesaj geliyor devmali. Özürlü 7.5 gün özürsüz 9.5 gün devamsızlığı var diye. Eskiden toplamda 20 günde sınıfta kalkmıyordu. Operasyon geçirmesi lazim 1 hafta rapor alacaz. Sınıfta kalırmı? Cvp bekliyorum hocam. Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Rapor alıp okula veriniz. Okul o sağlık raporunu özürlü devamsızlık olarak işler. Sınıfta kalmaz.

 15. Ayşe dedi ki:

  Oğlum ikinci sınıfa devam ediyor okula göndermesen devamsızlıktan sınıfta kalır mı

  1. Editör dedi ki:

   Devamsızlık yapmasın, okula gitsin. Sizde sene sonunda dilekçe verin.

   1. Mesut dedi ki:

    İlkokulda Veli’nin kararıyla mı sınıf tekrarı yapılıyor

    1. Mesut dedi ki:

     Kızım 3 sınıfa gidiyor ancak matematik kötü sınıf tekrarı ölümü?? Devamsızlığı yok

    2. Editör dedi ki:

     Evet. Veli dilekçe veriyor.

 16. ayse dedi ki:

  Merhaba şu anda ikinci sınıfa giden bir oğlum var ben oğlumu küçük gönderdiğim için derste başarılı değil sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum okula göndermeden devamsızlıktan sınıfta kalır mı yoksa dilekçe mı verme etmeliyim benim kendi görüşüm devamsızlık ettirmek nasıl olur acaba bilgilendirir Deniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dönem sonunda dilekçe veriniz.

 17. Esra dedi ki:

  Hocam benim oğlum ilkokul 2.sınıfa gidiyo ve şu an toplam 10 gün devamsızlığı var. Havalar soğudu ve sabahçıyız sabah erkenden yollara düşüyoruz ve hastalandı hiçte rapor almadık sınıfta kalır mı 15 gün devamsızlıktan ?

  1. Editör dedi ki:

   15 gün devamsızlıkla sınıfta kalmaz. Size devamsızlık mektupları gelir. 17.günde üçüncü uyarı 20.günde de dördüncü uyarı gelir. Sonra devamsızlık yaptırmamaya çalışın.

 18. Seyma dedi ki:

  2.sinif ogretmeniyim. Devamsizliktan kalip sınıf tekrari yapan bir ogrencim var. Sınıfın cok gerisinde okuma yazmaya da gecemedi. Veliden imza alsam yine de sinifta birakamaz mjyim ?? Merakla bekliyorum

  1. Editör dedi ki:

   Öğrenci bir defa sınıfta kalmış, tekrar sınıf tekrarına bırakılamaz.

 19. Busra dedi ki:

  Ilk dönem kaydı olmayıp 15 tatilde ya da 2. Donem basinda kaydolan 1. Sinif ögrencisi sinifta kalir mi. Aciil cevap yazabilir misinizz

  1. Editör dedi ki:

   Bu şekilde kayıt olmaz zaten.

 20. Funda dedi ki:

  Merhaba,2012,06.13 doğumlu oğlum bu sene 1.sınıfa başladı 1.dönem okuma yazma öğrenemedi 2 .dönem okula göndermeyeceğim sınıfta kalır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu şekilde yapmayın. Sene sonunda okula dilekçe verin sınıfta kalmasını isteyin.

  2. Busra dedi ki:

   Merhaba. Bir sorum olacak. 1. Dönem kaydı olmayıp 15 tatilde ya da 2. Dönem başında kayıt yaptıran 1. Sınıf öğrencisi sınıfta kalır mı

 21. Melih bozkurt dedi ki:

  Merhabalar. Bir konuda yardım almak istiyorum. Yönetmelik gereği ortaokul öğrencisi iki yıl üst üste sınıfta bırakılmaz diye bir madde geçiyor. Kardeşim iki yıl üst üste devamsızlıktan dolayı sınıfta bırakıldı. İki yıl kaybı oldu. Hastailk dönemleri uzun surdugunden okula devam etmekte sorun yaşadı. Rapor olayları da muallata. Nasıl hareket edebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ortaokulda dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. iki yıl üst üste kalabilir. Okul idaresi ile görüşünüz size detaylı bilgi verirler, yönlendirme yaparlar.

 22. Beren dedi ki:

  Benim kizim 2. Sinifa bugun basladi fakat nobet gecirdigi icin surekli halsiz ve anlayamiyor rahatsizligi yuzunden okuluna 1 yil ara verebiliyor muyuz ?

  1. Editör dedi ki:

   Bu durumu okulu ile görüşür müsünüz. Size detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır.

 23. Gazi dedi ki:

  Birinci sınıfta A şubesinde olan bir öğrenci sınıf tekrarı sonucunda tekrar A şubesinde devam edecek diye bir şey var mıdır

 24. İsminiz dedi ki:

  İkinci sınıfa giden bir kızım var dersleri iyi değil öğretmen isterse okul açıldığında birinci sınıfa gönderebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Hayır gidemez. Bu şekilde bir uygulama yok. Kızınız 2017-2018 eğitim öğretim yılını tamamlamış ve üst sınıfa geçmiş.

 25. Hilal dedi ki:

  Çocuğum ikinci sınıfa gidiyor okuma ve yazmasının yeterli olmadığını düşünüyorum sene sonunda ikinci sınıf tekrarı olurmu

  1. Editör dedi ki:

   Sene sonunda dilekçe vererek çocuğun sınıf tekrarı yapmasını isteyiniz.

 26. İsminiz dedi ki:

  Merhaba çocuğumu okula küçük gönderdim şimdi ikinci sınıf öğrencisi ama birinci sınıfa göndermek istiyorum bilgilendirme izle bana yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuzu alt sınıfa alamazsınız. Ancak sene sonunda yani ikinci dönem sonuna doğru siz dilekçe vereceksiniz çocuğunuzun sınıfta kalmasını isteyeceksiniz.

   1. İsminiz dedi ki:

    Anladım peki bu işlemi birinci dönem sonunda yapamazmıyım

    1. Editör dedi ki:

     Hayır, sene sonunda yapabilirsiniz.

 27. Kezban dedi ki:

  Merhaba kızım 5.sınıfa gidiyor ama dikkat eksikligi problemi var okulda başarısız başka bir okulda 5.sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum bunun için ne yapabiliriz okuldaki öğretmenlere danistim ama biz bilmiyoruz dediler ne yapmam gerekiyor bana bilgi verirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, okul idaresine sınıfta kalmasını istediğinizi söyleyin size yol gösterecektir.

 28. Emriye dedi ki:

  Benim oglum gecen sene devamsizliktan sinifta kaldi ama bir donem gitmedi sadece bu sene ise arara ara gitmedi ve devamsizligi 30 gun sinifta kalirmi bide benim oglum 6.sinifa gidiyor

  1. Editör dedi ki:

   Çocuğunuzun derslerinin durumuna göre ŞÖK’e kalır. ŞÖK’te sınıfta kalma durumu da olabilir.

 29. Hüseyin dedi ki:

  İyi günler benim oğlum 75 aylık olacak fakat biz okula 1 yıl geç göndermek istiyoruz. Ne yapabilirim

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, 72 aylıktan sonrası zaten zorunlu. Hiçbir şekilde kayıt erteletemezsiniz. Çocuk kayıt olur okula gitmez sınıfta kalır.

 30. Neslihan can dedi ki:

  Merhaba 1. Sinifta oğlum var ogretmenimiz sınav yapıyor yapması uygun mu 1. Sınıfta sınav yapılıyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba birinci sınıfta yazılı sınav yapılmaz. Sizin bu sorunuzdan net bilgi sahibi olamayız. Öğretmen ile görüşünüz.

 31. Neslihan dedi ki:

  1.sınıfta sınav yapıyor öğretmenimiz yapması uygun mu

  1. Editör dedi ki:

   Değerlendirme çalışması mı yoksa sınav mı?

 32. Hatice dedi ki:

  Benim oğlum geçen yıl sınıfta kaldı ailevi problemler yüzünden okulun bundan haberi vardı ve benden imza falan almadan oğlumu sınıfta bıraktılar nasıl oluyor bu

  1. Editör dedi ki:

   Çocuğunuz ilkokula mı gidiyor? Ayrıca okula devam ediyor muydu?

 33. Mehmet Van dedi ki:

  Merhabalar,
  Oğlum 2. Sınıfta ve kaynaştırma öğrencisi. Biz sınıf tekrarı yaptırmak istiyoruz bunun için dilekçe verelim dedik fakat okul idaresi yönetmeliğin değiştiğini söyledi. Yani veli dilekçesi sınıf tekrarı için yeterli değilmiş. 2018 de yapılan değişiklerle dilekçe yeterli değil mış. Bizi aydınlatır şansız seviniriz. İyi çalışmalar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size bunun olmadığını resmi olarak kanıtlasınlar. Yanlış bilgi veriyorlar. Bakın size yazdığımız maddeyi gidin onlara gösterin;

   Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
   Öğrenci başarısının değerlendirilmesi
   MADDE 31 (3) Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ancak;

   a) Velinin yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Biriminin kararı doğrultusunda, ilkokulda kaynaştırma öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

 34. TUĞBA dedi ki:

  mERHABALAR
  kızım bu sene 4. sınıfı bitiriyor.okulumuzun ortaokul bolümüde var fakat göndermek istemiyoruz. ilçemizde farklı bir okula gondermek için ne yapabilirim.yada civardaki yakın ilçelerde bulunan okullara gönderebilmem için ne yapmam gerekir.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, göndermek istediğiniz okula yakın bir eve ikametgahınızı taşırsanız çocuk oradaki okulun kayıt sistemine düşer.

 35. Ludmila Özü dedi ki:

  ne olur yardimci olun bana.oglum okul öncesine 4.5 yaşında başladı özel okula.1 ve 2sinifa da orda devam etti ama 3sinifa geçince mecbur kaldık devlete verdik ve çok kötü bir sene geçirdi.mesela tahtaya hiç kaldırılmadı. 4sinifa geçirdiler.ama okul başladı zaman biz mecbur yurt dışına gitik ve oğlum dönem okula hiç gitmedi yani 2donemde başladı.dersleri tabii ki çok zayıf.mudur beye rica ettim bir daha 4kalsin ama hiç bir türlü kabul etmiyor.ne olur yardimci olun.nereye başvurmam gerek.oglumun alt yapısı olmadan 5sinifta ne yapacak.inanin stresten utamıyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz şu anda 4.sınıfta değil mi? Okula dilekçe vereceksiniz, dilekçeyi kayda sokturun. Dilekçede çocuğunuzun sınıfta kalmasını istediğinizi belirtin. Buna göre işlem yapma zorundalar.

 36. Mehmet dedi ki:

  Velisi kaynaştırma öğrencisinin sınıfta kalmasını istiyor. öğretmen sınıf tekrarının bir faydasının olmayacağını belirterek bırakmak istemiyor.Veli istemesi sınıfta kalmayı gerektirir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Kaynaştırma öğrencilerine başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ancak velinin yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Biriminin kararı doğrultusunda, ilkokulda kaynaştırma öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

 37. Huriye dedi ki:

  Bazı ailevi sorunlardan dolayı 2.sınıfa giden oğlumu bir aydır okula gönderemiyorum sınıfta kalır mı yada sınıf tekrarı yaparmış

  1. Editör dedi ki:

   Sadece 1 aydır okula gelmediyse ve sonrasında okula devam edecekse bu yüzden sınıfta kalmaz. Ancak öğretmen öğrencinin durumuna göre sınıfta kalmasının uygun olduğunu düşünürse sizden dilekçe ile sınıf tekrarı yapılması izni talep edebilir.

 38. Gülhan dedi ki:

  Merhabalar,benim kızım 6.sınıf 2 buçuk yaşından beri kreşe gitti ve erken kayıt zorunluluğundan dolayı 69 aylık okula başladı ve şu an derslerde başarısız okulda sessiz ve içine kapalı çıkış yolu sınıf tekrarı mı olmalı ne onerirsiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, bunun kararını biz buradan veremeyiz. Size vereceğimiz cevapla evladınızın geleceğinde yanlışlık yapmak istemeyiz. Bu konuyu öğretmeni, uzman bir eğitimci ile görüşünüz.

 39. Muzaffer dedi ki:

  Bir veli olarak Çocuğumun öğretmeni ile bir takim sıkıntı larimiz var öğretmen çocuğu sınıfta bırakacağını diyerek tehdit ediyor belki derslerden doğan bir sorun icerisindeyiz belki de farklı bir neden var bana okulda derslerini okumadan yapıyor ve hepside yanlış diyor fakat çocuk evde derslerini tam yapmakta bu hususta öğretmenin benimrizam dışında öğrenciyi sınıfta bırakması normalmi öğrenci için ileriki yıllarda bir sorun teşkil edermi veya öğrenciyi başka bir okula nakli yapılsa daha mi doğru olur.

  1. Editör dedi ki:

   Öğrenci okula devam ediyorsa, ilkokulda öğretmen öğrenciyi tek başına sınıfta bırakma yetkisine sahip değildir. Veliden dilekçe alınmadan sınıfta bırakamaz.

 40. Ahmet SARI dedi ki:

  1. sınıf öğretmeniyim, okumaya geçemeyen öğrenciler için 2. dönem haftada 2 saatten az olmamak koşuluyla kurs açılması gerekiyor mu? Eğer açılması gerekiyorsa kaç saate kadar açılabiliyor? Ve bu kurs için ek ders ücreti ödeniyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Böyle bir kurs açma zorunluluğunuz yok.

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Öğrencilerin gelişimi için kurs açmayı düşünüyoruz. Haftalık kurs saati kaç saate kadar olabiliyor ve kurs veren öğretmene ek ders ücreti ödeniyor mu?

 41. Ayşe deniz dedi ki:

  1 sinifta kalma varmı

  1. Editör dedi ki:

   Veli isterse var. Veli istemezse öğrenci okula devam ediyorsa kalma yok.

 42. kübra dedi ki:

  merhaba benim kızım 15.01.2010 dogumlu suan 3. sınıfa gıdıyor fkat dersleri anlamada ve okumada zorlanıyor hala heceliyor 3.sınıf tekrarı yaptırmak ıstıyorum olabılırmı acaba nasıl bır yol izlemem gerek acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Evet olabilir, sene sonunda okula dilekçe verip sınıf tekrarı yaptırmak istediğinizi belirteceksiniz.

 43. Hanife guven dedi ki:

  Merhaba.oglum ilk okul ogretmeninin anasinifi cocugu degil 1e git.esi gerekiyor demesi uzerine 63 aylikken 1e basladi suanda 4.sinifta.derslerde pek bi sorun yasamiyor hatta sinifta iyi bir duzeyde ancak dersler bu sene agir.beni yonlendiren kimse olmadigi icin ogretmenin sozuyle erken basladi ve cok pismanim 3.sinifa cekme sansim var mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, maalesef şu anda 3.sınıfa çekemezsiniz. Ancak sene sonunda sınıf tekrarı talebinde bulunabilirsiniz. Lakin derslerinde iyiyse bunu yapmayın.

 44. Zeynep dedi ki:

  Yorumunuz

 45. Zeynep dedi ki:

  Çocuğuma bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırmak istiyorum …seneye başka bir ile taşıncamız için burdaki arkadaşlarını ve öğretmenini arasın ayrılık yaşasın istemiyorum…dier şehirde başlasın istiyorum kaydı düşmüş ve yaşı gelmiş göndermesem olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu anlayamadık. Çocuğunuzun doğum tarihi nedir? Şu ana kaydettirdiniz mi?

 46. Nafia Okyay dedi ki:

  Torunum 2. Sinifa gecti ve butun yaz etute gitti fakat hala okuyamiyor. Simdi dilikce verip 1. siniftan baslatabilir miyiz? Okullar acildi ve okul muduru yapamam dedi. MEB’e dilikce verebilir miyim torunumun durumunun yeniden degerlendirilmesi icin?

 47. İsminiz dedi ki:

  Hocam kizim birinci sinifi tekrarlıyor ama hic mutlu degil eski arkadaşlarını ogretmenini gorup uzuluyor okula gitmek istemiyor okumasi azdı diye tekrarlatiyorum tekrar acaba eski sinifina alma sansimiz varmi nasil yapmam gerekiyor bi çare bulamadim yardimci olurmusunuz?

  1. Editör dedi ki:

   Sınıf yükseltme değerlendirmesi yaptırabilirsiniz. Yönetmelik maddesi;

   İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıf öğrencilerinden bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar velisinin yazılı talebi, sınıf öğretmeninin önerisi ile eğitim ve öğretim yılının ilk ayı içinde sınıf yükseltme sınavına alınırlar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa yükseltilir.

 48. ozlem dedi ki:

  Oğlum 2. Sınıfta ve okul değiştirmek zorunda kaldık yeni öğretmenimiz el yazısına devam dedi ve oğlum unutmuş ne okuyo ne yazıyor ve bu gidişle hizimiza yetisemezse geçemez dedi öğretmen bu olabilirmi ve el yazısı kalkmadı mı

  1. Editör dedi ki:

   Bitişik eğik el yazısı kaldırıldı.

 49. Oğuz dedi ki:

  Merhaba. Oğlum rahatsızlığı sebebiyle 1.sınıfa gidemedi. Devamsızlıktan sınıf tekrarı yapacak. Ancak bu yılda uzun süre devamsıvamsızlığı olursa 2.kez sınıf tekrarı yapabilimiyiz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, devamsız olursa sistem sınıfta bırakır.

 50. fatih dedi ki:

  Hocam ben 6 sınıfta kaldım bir daha sınıf ta kalırmıyım hocalarım ben konuşunca tehtid ediyor okulda bırıkırım diye kalırmıyım hocam

  1. Editör dedi ki:

   Ortaokulda sınıf tekrarı var. Durumunuzu sınıf rehber öğretmeniniz ile görüşün.

 51. Derya dedi ki:

  Oğlum 2.sınıfta öğrencisi normal bir öğrenci ama sınıfta çok eziliyor dövülüyoridare ve öğretmen bir çözüm bulamıyor sınıfındaki öğrenciler özellikle çocuğuma şiddet uygulayan öğrencilerimin yaşça büyük bu nedenle sınıfta kalmasınıiatiyorum eziliyor oğlum

 52. ayşe dedi ki:

  1. sınıf öğretmeniyim. ilk donem öğrencime motivasyonu açısından iyi verdim ama ikinci donem çocuk okuma yazmaya geçemedi. şimdi veli kalmasını istiyor. birinci dönemin notundan dolayı bırakamayacağım söyleniyor . ne yapabilirim bu durumda?

  1. Editör dedi ki:

   Okul müdürü, siz bir toplantı yapın. Birinci dönem ve ikinci dönem değerlendirmesini, karşılaştırmasını yaparak kalma kararı verebilirsiniz.

 53. Aysun SEN dedi ki:

  Oğlum 3 sinifa devam ediyor akademik başarısını yeterli görmüyorum ve sinif tekrari yapmasını istiyorum okul bana çocuk istenilen düzeyde sınıf tekrarını onaylamam diyor okulun boyle bir yetkisi var mi ben durumda ne yapabilirim

  1. Editör dedi ki:

   İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak; istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velinin yazılı talebi üzerine, okul müdürü ve ilgili sınıf öğretmeninin kararıyla ilkokul öğrenimi süresinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

   1. aslı dedi ki:

    iyi günler. 1. sınıf öğrenci velisi sınıf tekrar için okulumuza dilekçe sundu. buna karşılık olarak karar hazırlayıp devamında idarenin yapması gereken işlem nedir.

    1. Editör dedi ki:

     Sınıf öğretmeni ve okul müdürü tarafından bir karar hazırlanacak, kararda sizler öğrenciyi sınfta bırakmaya uygun buluyorsanız bırakacaksınız.

 54. meryem gumus dedi ki:

  Kizim 4.sinifta okulda mudur yardimcisi ve mudurle gorustum meb ile gorus dediler sube mud yard.ilede gorustum hepsi 4.sinifta kalma yok dedi.bimere yazdim 1 aydir cevap gelmedi.genelge de bir ayrim yok.hic kalmadi 4.sinifta kalma varmi ne zaman dilekce vermeliyim cevaplarsaniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Sınıfta kalma var. Eğer kızınız daha önceden sınıfta kaldıysa sınıfta kalamaz. İlkokul öğrenimi boyunca 1 kez sınıfta bırakılır. Siz ikinci dönem sonuna doğru yani Haziran 2017 de başvurunuz.

   1. Hilal dedi ki:

    Merhaba ikinci sınıfa giden bir oğlum var çocuğumu birinci sınıfa göndermek istiyorum bana bir yol gösterin

    1. Editör dedi ki:

     Önceki sorunuzda cevap verdik.