İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Pilot Uygulama Kılavuzu

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Pilot Uygulama Kılavuzu yayınlandı.

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Pilot Uygulama Kılavuzu

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Pilot Uygulama Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı İlkokullarda Yetiştirme Programının uygulanmasına yönelik usul ve esasların açıklanması amacıyla İYEP 2018 kılavuzu yayınladı. İYEP uygulama kılavuzu 26/7/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 33.maddesine dayanılarak hazırlandı.

İYEP UYGULAMA KILAVUZU

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan İYEP uygulama kılavuzu içerisinde; İlkokullarda Yetiştirme Programı’nın genel ve özel amaçları, İYEP programına katılacak öğrencilerin belirlenmesi, İYEP e-Okul Modülü, komisyon okul müdürü ve öğretmenlerin görevleri, İYEP’te tutulacak defter, dosya ve formlar, İYEP’in okul, ilçe ve il bazında raporlanması gibi hususlar yer aldı.

İYEP KILAVUZ> İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Pilot Uygulama Kılavuzu için TIKLAYINIZ

12 PİLOT İLDE BAŞLIYOR

İYEP 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde 12 pilot ilde başlıyor. İYEP pilot iller;  Ağrı, Ankara (Altındağ, Haymana, Mamak, Sincan) Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul (Bağcılar, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Kartal, Pendik, Silivri, Sultanbeyli) Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa. Seçilen bu illerinde gerçekleştirilecek pilotlama sonrasında programın nihai çıktılarına göre İYEP 2018-2019 eğitim öğretim yılı ile birlikte tüm illerde uygulanacak.

İYEP

İYEP programında yer alan kazanımlar Türkçe ve matematik dersi öğretim programlarından ilk dört sınıf kazanımları göz önüne alınarak belirlenmiştir. İYEP program türü içeriğinde;

Programın türü,

  • İYEP Türkçe
  • İYEP Matematik
  • İYEP Psikososyal destek

şeklinde üç alanda düzenlenmiştir. İlkokullarda Yetiştirme Programına bir öğrenci sadece Türkçe, sadece matematik ya da her ikisine birden dâhil olabilir. Programa dâhil olan tüm öğrencilere psikososyal destek sağlanır. Programda yer alan kazanımlar ve ders saatleri sayısı, kazanımların ders ve bölümlere göre dağılımı, İYEP e-Okul Modülü tanıtımı ile kullanımı gibi hususlar İYEP kılavuzu içerisinde MEB tarafından detaylı olarak açıklanmıştır.

İYEP’te tutulacak defter, dosya ve formlar;

  • Öğrenci Belirleme Aracı
  • Sınıf ders defteri ve yoklama defteri
  • İYEP Çalışma çizelgesi
  • Ders planları dosyası
  • Gelen ve giden yazılar dosyası
  • İYEP ile ilgili elde edilen ve diğer maddeler dışında kalan dosyalar da bu kapsamda tasnif edilir

İYEP PİLOT UYGULAMA TAKVİMİ

5-9 Şubat 2018 tarihleri arasında İYEP Okul Komisyonunun oluşturulması ve İYEP Uygulamaları hakkında öğretmenlerin bilgilendirilmesi yapılacak. 12-16 Şubat 2018 tarihleri arasında 3.ve 4. Sınıfa giden öğrencilerin kaynaştırma tanısı alıp almadıklarının belirlenmesi ile öğrenci belirleme işlemleri hakkında öğretmenelere bilgi verilmesi işlemleri tamamlanacak.

İYEP Takvim

26 Şubat – 02 Mart 2018 tarihleri arasında ise İYEP’in uygulanmaya başlanması ve öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarının dikkate alınarak psikososyal desteğin eş zamanlı olarak sunulmaya başlanması, Haziran ayının ilk haftası da E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP Modülü üzerinden İYEP uygulamalarının okul/ilçe/il bazında raporlanması sağlanacak.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM