İLKSAN evlilik yardımı ve İLKSAN evlilik ikrazı 2017 yılı güncel tutarları

İLKSAN evlilik yardımı başvurusu nasıl yapılır, İLKSAN evlilik yardımında istenilen belgeler nelerdir, İLKSAN evlilik yardımı 2017 yılı ödenen ücret miktarı ne kadardır sorularına cevap vereceğiz ve ayrıca İLKSAN evlilik kredisi hakkında da bilgiler bulacağınız haberimizde İLKSAN evlilik yardımı ve evlilik kredisi hususunu açıklayacağız.

İLKSAN evlilik yardımı ve İLKSAN evlilik ikrazı 2017 yılı güncel tutarları

İLKSAN evlilik yardımı ve İLKSAN evlilik ikrazı 2017 yılı güncel tutarları

ogretmenlericin.com olarak 10 Şubat 2017 Cuma günü İLKSAN Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek en son güncel evlilik yardım tutarlarını ve detaylarını sizler için öğrendik ve haberleştiriyoruz. İLKSAN sosyal alanlarda üyelerine çeşitli yardımlar, krediler, tatil imkanları düzenleyerek son dönemlerde üyeleri tarafından fazlaca rağbet gören bir kurum olarak dikkat çekiyor. İLKSAN içerisinde en çok talep ise İLKSAN evlilik yardımı hususunda oluyor. Evlenen üyelerine karşılıksız olarak yani hibe şeklinde İLKSAN evlilik yardımı ödeniyor.

İLKSAN (İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ SANDIĞI)

İLKSAN nedir? İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı olan kurum 1943 yılında 4357 sayılı kanun ile kurulmuş bir sandık olarak resmiyet kazanmıştır. Üyelerine sağlık, sosyal konularda yardım amacı ile kurulan sandık yıllar içerisinde binlerce üyeye ulaşmıştır. İLKSAN üyeliğinin zorunlu olması her daim tartışılmaya devam etmektedir. 01/06/2012 tarihinden sonra atananlar için İLKSAN üyeliği zorunlu olmamakla birlikte öncesindeki üyelerin sandıktan çıkması belirli hususlar dışında olmamaktadır.

İLKSAN EVLİLİK YARDIMI

İLKSAN tarafından verilen evlenme yardımı bir kez verilmektedir. Evlenen İLKSAN üyesi İLKSAN’a başvuru yaparak tek sefere mahsus karşılıksız olarak evlilik yardımı alabilmektedir. 2017 yılı İLKSAN evlilik yardımı tutarı 550 liradır. Öğretmenler İçin olarak bu veriyi İLKSAN’dan aldık. 2017 yılı içerisinde evlenecek İLKSAN üyelerine ödenecek olan karşılıksız verilen İLKSAN evlenme yardımı 550 TL.

Eşlere tam ödeniyor

Evlenen eşlerin ikisinin de İLKSAN üyesi olması durumunda her üyeye ayrı ayrı 550 lira evlilik yardımı ödenmektedir. İLKSAN üyelerinin evlenmesinde kesinti ya da diğerinin yarısının ödenmesi söz konusu değildir.

İLKSAN EVLİLİK İKRAZI

İkraz kredi demektir. Evlilik yardımında olduğu gibi karşılıksız değil geri ödemelidir. Ancak İLKSAN evlilik ikrazı diğer ikraz türlerinden farklıdır. Çünkü evlilik kredisinde faiz yoktur. İLKSAN’dan alınan evlilik ikrazı 12 aylık alınır ve faizsiz geri ödemesi yapılır. İLKSAN evlilik ikrazı üyenin son ay İLKSAN kesinti aidatı üzerinden hesaplanır. Son aidatın 120 katı İLKSAN ikrazı verilmektedir. Örnek verirsek. İLKSAN üyesi MEB personelinin son aidat kesintisi 45 lira ise bunun 120 katı olan 5400 lira ikraz kredisi alabilmektedir. Alınan bu kredi 12 ayda faizsiz olarak geri ödenmektedir.

Yardım alan kredi alamıyor

İLKSAN evlilik yardımı başvurusu yapan ve bunu alan İLKSAN üyesi İLKSAN ikrazından faydalanamıyor. İLKSAN üyesi ya İLKSAN ikrazından faydalanabiliyor ya da İLKSAN yardımı alabiliyor.

İLKSAN EVLİLİK YARDIMI BAŞVURUSU

İLKSAN evlilik yardımı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İLKSAN evlilik yardımı müracaatında istenilecek belgeler;

  1. İLKSAN evlilik yardımı başvuru formu (Üstüne tıklayın)
  2. Evlenme tarihini gösterir, son altı aylık vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı,
  3. Üyenin tüm görev ve görev yerlerini gösterir, en son duruma göre güncellenmiş hizmet cetveli,Askerlik görevini yapanların askerlik terhis belgesi.

İLKSAN evlenme yardımı başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve yukarıda belirttiğimiz evraklar ile birlikte İLKSAN Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir. Eşlerin ikisi de İLKSAN üyesi ise bu form ve belgeler her eş için ayrı ayrı düzenlenecek ve gönderilecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM