DOLAR 5,7009
EURO 6,3199
ALTIN 270,3
BIST 106.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İLKSAN üyelerine ‘Doğum Yardımı’ ve ‘Sağlık destek yardımı’ ödenecek

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği ile İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Personel Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

İLKSAN üyelerine ‘Doğum Yardımı’ ve ‘Sağlık destek yardımı’ ödenecek
12.10.2017
A+
A-

İLKSAN üyelerine ‘Doğum Yardımı’ ve ‘Sağlık destek yardımı’ ödenecek

İLKSAN yönetmeliklerinde değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler 10 Ekim 2017 tarih ve 2721 sayılı Tebliğler Dergisi içerisinde yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Ekim 2017 Tebliğler Dergisi içerisinde yer alan değişiklik hükümleri içerisinde en dikkat çeken hususlar İLKSAN üyelerine doğum yardımı ile İLKSAN üyelerine sağlık destek yardımı maddeleri oldu.

İLKSAN ÜYELERİNE YAPILAN YARDIMLAR

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı üyesi MEB personeli, öğretmenler için yapılan yardım çeşitleri değişti. İLKSAN üyeleri şu ana kadar; “doğal afet yardımı, emekli yardımı, evlenme yardımı, maluliyet yardımı, ölüm yardımı, şehit yardımı” yardım türlerinden yararlanabilirken son değişiklikle birlikte İLKSAN üyelerine yapılan yardım türleri de değişmiş oldu.

2017 yılı Ekim ayı itibari ile İLKSAN üyelerine yapılacak olan yardım çeşitleri;

  • Cenaze yardımı
  • Doğal afet yardımı
  • Doğum yardımı 
  • Emekli yardımı
  • Evlenme yardımı
  • Sağlık destek yardımı
  • Şehit yardımı
  • Sağlık ve sosyal muhtevalı yardımlar

Öncelikle yapılan değişiklikle, değişen hususlar için aşağıdaki dosyaya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Ekim 2017 Tebliğler Dergisi ile İLKSAN Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği, İkraz Yönetmeliği ve Personel Yönetmeliği değişiklikleri, yönetmeliklerin son hali için TIKLAYINIZ

İLKSAN ÜYELERİNE DOĞUM YARDIMI

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği 10.madde;

Doğum yardımı
MADDE 10 – (1) Sandık üyelerine bir defaya mahsus olarak yapılan doğum yardımıdır.
Doğum yardımının miktarı Sandık Yönetim Kurulunca belirlenir.
(2) Doğum yardımının yapılabilmesi için;
a) Form dilekçe,
b) Nüfus kayıt örneği veya doğum belgesi,
istenir

İLKSAN üyeleri doğum yardımı alabilecekler. Şu anda sandık tarafından İLKSAN doğum yardım miktarı açıklanmadı. Yönetmelik daha yeni olduğundan dolayı önümüzdeki günlerde bu konuda da bir açıklama yapılacaktır. İLKSAN üyeleri daha önceden doğum yardımı alamıyorlardı. Örneğin İLKSAN üyesi bir öğretmen doğum yaptığında devletten normal doğum yardımı ücreti alabilirken artık İLKSAN üyesi olmasından dolayı İLKSAN’dan da doğum yardımı alabilecek.

SAĞLIK VE DESTEK YARDIMI

Doğum yardımında olduğu gibi Sağlık destek yardımı ve Sağlık ve sosyal muhtevalı yardımlar yönetmelik değişikliği sonrasında yeni eklenen yardım türleridir. İLKSAN üyelerine sağlık destek yardımı detaylarının yer aldığı yönetmelik hükmü;

Sağlık destek yardımı
Madde 11 – (1) Devlet memurlarına verilecek hastalık raporları ile hastalık ve refakat iznine ilişkin usul ve esaslar hakkındaki Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında sayılan ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalığının tedavisi amacıyla Sandığa ait konaklama tesislerinin bulunduğu yerlere sevk edilen üyelerin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin 3(üç) günden fazla süren tedavilerinde bu durumlarını resmi veya özel hastanelerden alacakları tedavinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir sağlık raporu ile tevsik etmeleri kaydı ile Sandığa ait konaklama tesislerinde konaklaması halinde kendisi ve refakatinde bulunan 1 (bir) kişinin en fazla 10 güne kadar konaklama ücretlerinin %50 tutarı Sandık tarafından ödenir.
2) Ödeme şartları ve istenilen belgeler Yönetim Kurulunca belirlenir.

12.maddede yer alan diğer hüküm;

Sağlık ve sosyal muhtevalı yardımlar
MADDE 12 – (1) Ana Statünün 15 inci maddesinin, birinci fıkrasının, (b) bendinde belirtilen sağlık ve sosyal yardımlar ile bu Yönetmeliğe dâhil edilen yardımlar dışında, afet durumunda, Yönetim Kurulunca belirlenen ayni yardımları kapsar.

DOĞUM YARDIMI GERİYE DÖNÜK ÖDEME

İLKSAN Genel Başkanı Tuncer Yılmaz Bey ile görüştüm İLKSAN’da geriye dönük doğum yardım ücreti ödenmeyecek bilgisini aldım. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doğum yardımı ödenecek. Ayrıca karı koca İLKSAN üyesi olanlara evlilik yardımında olduğu gibi ayrı ayrı doğum yardımı ücreti ödenecek. Kadın çalışmıyorsa koca İLKSAN üyesi ise İLKSAN üyesi koca doğum yardımı alabilecek. Kadın çalışıyor ve İLKSAN üyesi değilse koca İLKSAN üyesi ise kocaya doğum yardımı ödenecek.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Personel Yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri burada incelemeyeceğim. İlerleyen zamanlarda ayrıntılı bir İLKSAN değerlendirme yazısı ile fikirlerimi belirteceğim. İLKSAN’dan önümüzdeki günlerde bu konularla ilgili de açıklama yapılacağını düşünüyorum. Yönetmeliklerde yapılan bu değişikliklerin olumlu olduğunu değerlendiriyorum. Önümüzdeki ay Antalya’da düzenlenecek olan İLKSAN 75.Yıl Çalıştayı kapsamında bu değişikliklerin daha ayrıntılı olarak incelenmesi, tanıtılması muhtemeldir.

Arif Muzaffer KUL
İLKSAN Amasra İlçe Temsilcisi
Öğretmen
[haber id=”22319″]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.