İYEP hakkında bilinmesi ve yapılması gerekenler

İlkokullarda Yetiştirme Programı olan İYEP hakkında bilgileri ogretmenlericin.com takipçilerine sunuyoruz. Bu yazımızla birlikte İYEP ile ilgili tüm sorulara cevap bulacağınızdan eminiz.

İYEP hakkında bilinmesi ve yapılması gerekenler

İYEP hakkında bilinmesi ve yapılması gerekenler

2016 yılının Haziran ayında resmi olarak başlayan, 6 ay sonra ise tüm illerden gelen temsilci, akademisyenler, idareci, öğretmenlerden oluşan tüm katılımcılarla Çalıştay yapılıp; 2017-2018 eğitim öğretim yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlayan; İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI ( İYEP ) haftaya tüm illerimizde uygulanmaya başlayacak. Aşağıdaki yazı İYEP Tokat İl Temsilcisi Veysel KUL’un desteği ile ogretmenlericin.com sitesi için hazırlanmış olup, aktif URL verilmeden kopyalanamaz.

İYEP HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Öğretmen ve idareci olarak bizlerin amacı İYEP’i en iyi şeklide bilmeyenlere aktarmak; onlara basında yer alan ve kasıtlı olarak yanlış lanse edilen İYEP’i doğru bir şekilde aktarmak olmalıdır. İYEP’i; kurs, ilkokullarda destekleme yetiştirme kursu, proje veya sınav diyen birçok eğitim sitesi yer almaktadır. İYEP aslında bir programdır.

İYEP PROGRAMI KİMİN İÇİN HAZIRLANDI?

İlkokulların 3. ve 4.sınıflarına devam eden, eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarda dört işlem öğrenme alanlarında yeterli kazanımlara ulaşamayan öğrenciler için hazırlanmış programdır. Hazırlanan slaytta; İYEP’in dayandığı yönetmelik ve kanuna, planına, gerekçesine, programı kimlerin hazırladığına, çalıştaylarından, uygulanan pilot illerine, bu sene kimlere uygulanacağına, amacına, hedefine, gerekçesine, basamaklarına, iş takvimlerine, modüllerine, kazanımlarına, ek derslere yani kısaca a dan z’ye her şeye değinmeye çalıştık.

İYEP SORU CEVAP

 • İYEP Hafta içi en fazla kaç saat olabilir?

İYEP hafta içi günlük 2 saati geçemeyecektir.

 • İYEP Hafta sonu en fazla kaç saat olabilir?

İYEP Hafta sonu en fazla 6 saati geçemeyecektir.

 • İYEP’te yer alacak bir öğretmen toplamda en fazla kaç saat İYEP’te görevli olacak?

10 saati geçemez.

 • İYEP öğretmenlerin en fazla görev alabilecekleri 40 saate dahil mi?


İYEP’in 40 saate dahil olup olmadığı hususunda MEB’in görüş yazısı için TIKLAYINIZ

 • Sınıf öğretmeni İYEP, Kurs, Destek Eğitim Odası, Egzersiz ile  birlikte en fazla kaç saat alabilir?

30 Saat ders + 10 SAAT İYEP, 30 saat ders + 8 saat destek eğitim odası, 30 saat + 10 saat İYEP + 8 saat Destek Eğitim Odası şeklinde görevlendirmeler yapılabilir. İYEP’te 10 saat görev alacak BRANŞI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ olan öğretmenlerimiz, + 8 saat de Destek Eğitim Odasında görev alabileceklerdir. 

 • İYEP’te görevli idareci hafta içi ek ders alabilecek mi?

Hayır alamayacak.

 • İYEP’te görevli idareci hafta sonu ek ders alabilecek mi?

Cumartesi 6 saat İYEP olursa okulda +2 saat alacak.

 • 1.ve 2.sınıfı okutan müdür yetkili öğretmen programda görev alabilir mi?

Evet görev alabilecek.

 • İYEP’te ücretli öğretmen görev alabilecek mi?

Evet görev alabilir. Öğretmen görevlendirme önceliğinde en son sıradaki branşı sınıf öğretmenliği olan ücretli öğretmen İYEP’te görev alabilecek.

 • İYEP’te görev alan ücretli öğretmen ek ders alabilecek mi?

Ücretli öğretmen bir okulda derse giriyorsa toplamda ücretli öğretmenler 30 saat ek ders ücreti alabildikleri için; İYEP’te ücret alamayacaklar. Ancak bir yerde görev yapmayan sadece İYEP için görevlendirilecek ücretli öğretmenlere İYEP ek ders ücreti ödenecek.

 • İYEP’te ek ders ücretleri artırımlı mı normal mi olacak?

Hem idareci hem de öğretmenlerin ek dersleri normal ödenecek.

 • Öğrenci tüm modüllerden kaldıysa; modüllerin veriliş sıralaması nasıl olacak?

Önce Türkçe-1 modülünü alacak. Sonra Türkçe modül 2’yi bitirdikten ya da modül-2 nin yarısına geldiğinde öğrenci yeterli olduğunu öğretmen görürse; artık öğrenci diğer modüllere geçebilir. ( Matematik-1, matematik-2, matematik-3, Türkçe-3 )

 • 3.sınıflar; matematik – 3 modülünden muaf mı tutulacak?

İYEP’teki Matematik kazanımlarına bakıldığında; Modül-3’teki kazanımların şu anda derslerde okutulan kazanım olduğu görülmektedir. Bu yüzden; 3.Sınıflara ÖBA uygulanırken; 3.Modül sorularından sorumlu tutulmayacak. Matematik modül 1 ve modül 2 ‘den kalan otomatik olarak modül – 3’ten de kalacak. ÖBA’da toplam 31 Matematik sorusu var. İlk 24 soru; 1. ve 2.modüldeki kazanımları içeriyor. 3.sınıflar ilk 24 soruyu çözecek.

 • Öğrenci İYEP’te bir modülü en fazla kaç kere alabilir?

İYEP’te 160 saati geçmeyecek şekilde plan yapılmaktadır. 160 saati geçmeyecek şekilde modül tekrarı yapılabilir.

 • Öğrenci Belirleme Aracı sonucunda (ÖBA); kaç öğrenci kalırsa okulda İYEP başlar?

1 öğrenci kaldığı anda o okulda İYEP başlar.

 • Öğle arasında İYEP açılır mı?

Taşımalı olan okullarda okul çıkışında veya hafta sonlarında taşımalı öğrenciler için okulda İYEP yapılması mümkün değilse, öğle arası uzun olan okullarda İYEP açılabilir. Bu durum okul İYEP komisyonu tarafından planlanmalıdır. Örneğin öğle arası 90 dakika olan okullarda 40 dakika 1 ders saati İYEP yapılabilir. Ancak öğle arası 40-50 dakika olan okullarda 40 dakika ayırarak İYEP yapılması mümkün değildir.

 • İYEP’te kaç öğrenciye kadar öğretmen görevlendirilecek?

Bir İYEP grubunun 1-6 öğrenci arası oluşturulması esastır. 6 öğrenci tamamlanmadan diğer bir grup açılamaz. Ancak bu sayı en fazla 10 öğrenciye kadar çıkabilir.

Yani 5 öğrencisi olan bir İYEP’te bir öğretmen görevlendirilir. 9 öğrencisi olan bir İYEP’e en az 1 öğretmen en fazla 2 öğretmen görevlendirilebilr. 11 öğrenci varsa; 6 öğrenciye 1 öğretmen geriye kalan 5 öğrenciye de 1 öğretmen olmak üzere 2 öğretmen görevlendirilebilir.

 • İYEP’te kaç öğrenciye kadar ders ayrımı ve modül ayrımı yapabiliyoruz?

6 öğrenciye kadar ne ders ayrımı ne de modül ayrımı yapabiliyoruz. 7-12 öğrenci arası sadece ders ayrımı yapabiliyoruz ama modül ayrımı yapamıyoruz. 13 öğrenciden sonra hem ders hem modül ayrımı yapabiliyoruz.

YENİ TÜM DOSYALAR: İYEP Veli İzin Dilekçe Örneği, Öğretmenlerin Programda Yer Alması İçin Dilekçe Örneği, İYEP’te Görev Almak İsteyen – İstemeyen Öğretmen Çizelgesi, İYEP Komisyon Kararları Toplantı Tutanağı, İYEP’e Öğrenci Ekleme ve İYEP’ten Öğrenci Çıkarma Tutanağı, İYEP’te Veli İzni Olmayan Öğrencileri Çıkarma Tutanağı, İYEP’te Görevli Öğretmenler ve Ayrıntılar, İYEP Okul Komisyon Kararı Toplantı Tutanağı, İYEP’te Görevli Öğretmenler ve Ayrıntılar, İYEP’teki Derslerde Toplam Öğrenci Sayıları, İYEP İl  ÖBA Teslim Tutanağı, İYEP İlçe ÖBA Teslim Tutanağı, İYEP Açma ve Öğretmen Görevlendirme Ücret Onayı, İYEP Revize Edilmiş Çalışma Takvimi, İYEP Ayrıntılı Öğrenci Listesi, İYEP Dosya Kapağı, İYEP İlçeye Gönderilecek Dys Üst Yazı Örneği, İYEP’te ÖBA’ların Uygulanma Süreci-Tavsiyeler-İpuçları, İYEP Modülünü Aktif Hale Getirme İşlemi, İYEP Kazanımlarının Modüllere ve Derslere Göre Dağılımı, İYEP’e Kalan Öğrenciler-İYEP Öğrenci İşlemleri-İYEP’in Başlaması Sunumu, İYEP Hakkında Her Şey Sunumu için TIKLAYINIZ

YENİ İYEP ek dersler, modüllerin dağılımı, grup oluşturma, merak edilen soru ve cevaplar için TIKLAYINIZ

YENİ İYEP Ek Dersler Konusu ile Modüllerin Seçimi VİDEO;

YENİ (GÜNCELLENDİ): İYEP’e kalan öğrenciler, İYEP öğrenci işlemleri ve başlaması, ek dersler, modül sınırı görevlendirmeler dosyası için TIKLAYINIZ

Video;

YENİ (GÜNCELLENDİ): İYEP’in İlk Basamağı Olan ÖBA’ların Uygulanmasında Dikkat Edilecek ÖNEMLİ Hususlar, Uygulanma Süreci, Sorunlar ve Çözüm Yolları, Tavsiyeler, İpuçları TIKLAYINIZ

YENİ (GÜNCELLENDİ): İYEP hakkında bilgi, aklınıza takılan tüm sorular için; İYEP HAKKINDA HER ŞEY dosyasına TIKLAYINIZ

Video;

YENİ (GÜNCELLENDİ): İYEP’teki derslerde yer alan kazanım örneğine bakmak için; İYEP MATEMATİK KAZANIM ÖRNEKLERİ dosyasına TIKLAYINIZ

Video;

YENİ (GÜNCELLENDİ): İYEP modülünü aktif hale getirmek için hazırlanan dosya TIKLAYINIZ

Video;

İpek ile Yusuf okuma videosu için;

İYEP öğretmen görevlendirme onay çizelgesi TIKLAYINIZ

İYEP veli izin dilekçesi pdf formatı TIKLAYINIZ

İYEP veli izin dilekçesi word formatı TIKLAYINIZ

İYEP ÖBA İl Teslim Tutanağı TIKLAYINIZ

İYEP ÖBA İlçe teslim Tutanağı TIKLAYINIZ

Okul İYEP Komisyonu toplantı tutanağı için TIKLAYINIZ

İYEP’te görev almak isteyen- istemeyen öğretmenler liste şablonu TIKLAYINIZ

İYEP ilçeye gönderilecek DYS Şablon üst yazı örneği için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Sayın hocalarim benim 9 öğrencimde 2 farkli modülde kaldi.mesela T1 ve M2 gibi.grupları olustururken hangi modülden başlatacağım onemli mi
  Bi de ders planı olusturuken nasil bir izlemeliyiz.gruptakiler T1 vT2 den oluşuyorsa T1 5 saat T2 70 saat toplam 75 saatlik bir plan mi olusturmaliyım..

 2. Hocam. köyde müdür yetkili öğretmenim. hafta sonu 6 saat iyep açmak istiyorum. hafta sonu yöneticilere verilen 2 saat ekdersi de alabilir miyim. hafta sonu iyep açarsam ek ders ücreti farklı olur mu?

 3. MERHABA, İYİ ÇALIŞMALAR. İYEP İLE İLGİLİ NEREDEYSE TÜM KONULARA DEĞİNMİŞSİNİZ. ANCAK TAŞIMALI EĞİTİM VEREN BİR KÖY OKULU OLARAK BU GRUPLAMA İŞİNİN İÇİNDEN ÇIKAMADIK. 18 ÖĞRENCİM İYEP E KALDI BUNLARIN DÖRDÜ HEM TÜRKÇE HEM MATEMATİK MODÜLLERİNE KATILMASI GEREKİYOR. BU 18 ÖĞRENCİMİN 8 TANESİ TAŞIMA ARAÇLARI İLE OKULA GELİRYORLAR VE SADECE DERS BİTİMİNDEN SONRA BİR SAAT İYEP E KALABİLİRLER ÇÜNKÜ YEDİNCİ SAATİN SONUNDA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİYLE BİRLİKTE KÖYLERİNE DÖNMELERİ GEREKİYOR. TÜRKÇE MOD1 HARİÇ TÜM MODÜLLERDE DE ÖĞRENCİM VAR. EĞER MÜMKÜNSE FİKİRLERİNİZE YARDIMLARINIZA İHTİYAÇ DUYUYORUZ.TEŞEKKÜRLER

 4. Köyde iki bayan ögretmeniz araç bulma imkanimiz yok okul çıkışinda tek araç var haftasonuda yok kurs açmak zorunlu mu

  • Siz görev almak istemiyorsanız milli eğitim müdürlüğünüz başka öğretmen görevlendirmesi yapmak durumunda. Öğrenci varsa İYEP açılmak zorundadır.

 5. bize ilde veren kişiler böyle anlatamadı. aklımıza takılan her sorunun cevabı var burda. güzel. videolar okuldan açılmıyor öğretmenlere izletemiyorum.

 6. ey iyep hakkında herşeyi bilen arkadaşlar 2 sorum var
  1.sou: hafta içi zamanım yok sadece hafta sonu bir gün 6 saat açabilir miyim ?

  2.soru: okulda tek öğretmen var acak iki gruba 5 saat birine 5 saat diğerine girebilr miyim yani beş saatlik olarak açılır mı bu kurs
  gruplar farklı yada aynı sınıf olabilir

 7. Güzel anlatılmış ancak videoları göremiyorum.MEB Hattında olduğumuz için mi göremiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Sadako