DOLAR 5,7122
EURO 6,2929
ALTIN 268,5
BIST 106.588
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Hafif Sağanak

İYEP ÖDA Öğrenci Değerlendirme Aracının Uygulanması

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP)Öğrenci Değerlendirme aracının uygulanması ile ilgili resmi yazı tüm kurumlara gönderildi.

İYEP ÖDA Öğrenci Değerlendirme Aracının Uygulanması
22.04.2019
A+
A-

İYEP ÖDA Öğrenci Değerlendirme Aracının Uygulanması

2018-2019 eğitim öğretim yılında 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) yıl sonu değerlendirme süreci 29 Nisan 2019 tarihinde uygulanacak olan Öğrenci Değerlendirme Aracı (ÖDA) ile sona erecek.

İYEP UYGULAMASI

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilkokulların 3 ve 4. sınıflarına devam eden, çeşitli nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarla dört işlem öğrenme alanlarındaki kazanımlara yeterli düzeyde ulaşamayan öğrenciler için İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) hazırlanmış; Bakanlık Makamı’nın 18.09.2018 tarihli ve 16702389 sayılı onayı ile İlkokullarda Yetiştirme Programı Yönergesi yürürlüğe girmiş ve program kapsamında tüm iş ve işlemlerin söz konusu Yönerge çerçevesinde yürütüleceği Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 24.09.2018 tarihli ve 17158601 sayılı yazısı ile bildirilmişti.

İYEP ÖDA UYGULAMA KILAVUZU

İYEP programına dâhil edilmesi gereken öğrencilerin belirlenmesi için Ekim ayının üçüncü haftasında 3 ve 4. sınıf öğrencilerine Öğrenci Belirleme Aracı (ÖBA) uygulanmış e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP Modülü üzerinden İYEP’e dâhil olan öğrenciler belirlenmişti.

İYEP Yönergesinin 12 inci Maddesinin 10 uncu Fıkrası doğrultusunda program uygulanan öğrencilere en geç nisan ayının son haftasına kadar Öğrenci Değerlendirme Aracı’nın (ÖDA) uygulanması gerekmektedir.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 17.04.2019 tarihli 7780432 sayılı İYEP Öğrenci Değerlendirme Aracının Uygulanması konulu resmi yazı;

İYEP ÖDA Uygulaması hakkında resmi yazı
İYEP ÖDA Uygulaması

ÖDA 29 NİSAN GÜNÜ UYGULANACAK

Öğrenci Değerlendirme Aracının Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar;

 • Öğrenci Değerlendirme Aracı, programı alan öğrenci sayısı; Öğretmen Yönergeleri Formları ise programı veren öğretmen sayısı kadar en geç 25 Nisan 2019 tarihinde okullara ulaştırılacaktır.
 • Öğrenci Değerlendirme Aracı, programı alan tüm öğrencilere uygulanacaktır.
 • Öğrenci Değerlendirme Aracı, programı uygulayan öğretmenler tarafından Öğretmen Yönergeleri Formuna uygun şekilde uygulanacaktır.
 • Öğrenci Değerlendirme Aracı, öğrencinin program kapsamında aldığı ders veya derslerden uygulanacaktır.
 • (Örneğin sadece matematik dersinden İYEP alan öğrencilere ÖDA’da yer alan sadece matematik bölümü uygulanacaktır. Hem Türkçe hem matematik dersinden İYEP alan öğrencilere ÖDA’da yer alan Türkçe ve Matematik bölümleri uygulanacaktır.)
 • ÖDA’ların uygulanmasında öğrencilerin modül seviyeleri dikkate alınmayacaktır. (Örneğin sadece Matematik dersinden 3. modülü alan öğrenciye ÖDA’da yer alan matematik bölümündeki tüm sorular uygulanacaktır.)
 • Uygulama 29 Nisan 2019 tarihinde okul idaresince belirlenecek saatte tüm İYEP şubelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir.
 • Öğrencilerin, ÖDA cevapları 02.05.2019 tarihine kadar e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülü “İYEP Değerlendirme Aracı” ekranına programı uygulayan öğretmen tarafından girilecektir.
 • İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince uygulama hakkında gerektiğinde okullara bilgi verilecektir.
 • Uygulama esnasında gizlilik sağlanarak okullara ulaştırılan formların kopya, fotoğraf ya da görüntüsü alınmayacak; okul dışına çıkarılmayacak, yetkilendirilmemiş kişilerle paylaşılmayacaktır.
 • İl MEBBİS Yöneticilerince e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülünün kullanımında herhangi sorun yaşanmaması için gerekli yetkilendirmeler yapılacaktır.
 • Yetkilendirme sonrasında sınıf öğretmenlerine okul idaresi tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinde TC kısıtlamasının yapılıp yapılmadığı uygulama öncesinde kontrol edilecektir.
 • Uygulama sonunda kullanılan ya da kullanılmayan tüm formlar okul idaresince bir yıl muhafaza edilecektir.
 • Öğrenci Değerlendirme Aracının uygulanmasında öğrenciler üzerinde sınav algısı oluşturacak açıklama veya davranışlardan kaçınılacaktır.
 • Uygulamanın sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için il, ilçe ve okul yöneticilerince gerekli tüm tedbirler alınacaktır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.