Kadrosuz usta öğreticiye sınav görevi verilebilir mi?

Usta öğreticilere sınav görevi verilip verilemeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı.

Kadrosuz usta öğreticiye sınav görevi verilebilir mi?

Kadrosuz usta öğreticiye sınav görevi verilebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 29.01.2018 tarihli 1981590 sayılı Tereddüte Düşülen Hususlar konulu resmi yazı ilgili kurumlara gönderilirken resmi yazıda MEB Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Denklik Yönergesi  “Sınav komisyonu kuruluşu ve sınavların uygulanışı” başlıklı 12.maddenin birinci fıkrası hükmü hatırlatıldı.

USTA ÖĞRETİCİLERE SINAV GÖREVİ

İlgili maddede geçen kadrolu ifadesinde tereddüt yaşandığı hususuna açıklık getiren MEB, ifadede uzman ile birlikte usta öğreticinin de dahil olup olmadığı ve kadrosuz usta öğreticilere sınav görevi verilip verilemeyeceği konularında;

“İlgili maddede geçen kadrolu ifadesi uzman ile birlikte usta öğreticiyi de kapsamaktadır. Ayrıca usta öğreticilere sınav görevi verilmesi ile ilgili İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yazısında; öğretmen sayısının yetersizliği nedeniyle ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere gönderilen usta öğreticilere; rutin müfredat kapsamında okuttukları derslerin uzantısı olan sınavlarda görev verilebileceğini ve karşılığında ek ders ücreti ödeneceğini, bunun dışında herhangi bir göreve bağlı olarak ek ders ücreti ödenemeyeceğini belirtmiştir.”

açıklaması yapılmış olup ilgili resmi yazı aşağıdadır;

Usta Öğretici Sınav Görevi MEB

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen resmi yazıda belirtilen İKGM gönderilen resmi yazısı;

Usta Öğretici Sınav Görevi İKGM

Görüldüğü üzere ders okutmak için görevlendirilen usta öğreticiler okuttukları derslerin uzantısı olan sınavlarda da görev alabilirler ve usta öğreticiler görev aldıkları sınavlarda ek ders ücreti alabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM