Kamu Çalışanlarının Yazlık Kıyafet Uygulaması Başladı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin yazlık kıyafet uygulaması başladı.

Kamu Çalışanlarının Yazlık Kıyafet Uygulaması Başladı

Kamu Çalışanlarının Yazlık Kıyafet Uygulaması Başladı

15 Mayıs 2016 itbari ile  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin yazlık kıyafet uygulaması başlamış bulunmaktadır. 15 Eylül 2016 tarihine kadar olan süreçte kamu personelleri yaz kıyafet uygulamasına uyacaklar.

Uyacaklar diyoruz çünkü yönetmeliğin getirdiği hükümler bu şekilde. Geçtiğimiz günlerde memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği konusunda haberimize yer vermiştik.

YAZ KIYAFET UYGULAMASI

Yazın uygulanan (15 Mayıs-15 Eylül) yaz dönemi kyafet uygulamasına baktığımızda en dikkat çekici unsur erkekler için takım elbise zorunluluğunun olmaması. Ceket giyme zorunluluğu yok, kravat takma zorunluluğu yok. Kısa kollu gömlek veya uzun kollu gömlek ceketsiz, kravatsız olarak giyilebilir. İlgili Başbakanlık Genelgesi kapsamında makam girişleri çıkışlarında takım elbisesiz durum uygulanacaktır lakin resmi törenler kapsamında protokol üyeleri dahil tüm kamu personelinin yine takım elbiseli olma zorunluluğu devam etmektedir.

Emniyet personeli, Jandarma personeli, Sağlık personeli gibi kıyafetl uygulamaları, kıyafet tipleri özel olarak kanun, tüzük ve yönetmelik ile belirlenmiş personelin yaz dönemi kıyafet uygulaması kurumları tarafından belirlenecek olup bu kurumların personelleri ona tabii olacaklar.

Atölye çalışanları, arazide çalışan personellerle ilgili yaz kıyafet uygulaması da bağlı oldukları daire müdürlüğü tarafından belirlenecek olup bu personeller de bu hususlara uyacaklar.

KLİMALARIN AYARI

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin yazlık kıyafet uygulamasının başlaması ile birlikte kurumlarda bulunan klimaların 22 ile 24 derece ayarında olması gerekmektedir. Elektrik tüketimi, tasarruf vb göz önüne alınarak klima ayarlarının bu derecelere göre uygulanması hükümleri yer almıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kılık kıyafet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM