Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin her tür ve kademede diğer bireylerle karşılıklı etkileşim içinde bulunmalarını ve eğitimin amaçlarını en üst düzeyde gerçekleştirilmelerini sağlamayı amaçlayan MEB 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesini yayınladı.

Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi

Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 19.09.2017 tarihli 14218379 sayılı 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi yayınlandı.

2017/28 SAYILI MEB GENELGESİ

Her tür ve kademede kaynaştırma, bütünleştirme yoluyla eğitim alınması karar verilen öğrencilerin okula kayıtlarında ve okula devamlarında gerekli tedbirlerin alınacağı belirtilen genelgeye göre tam zamanlı kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin devamsızlık işlemleri açık olarak belirtilmiştir.

2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi indirmek için Tıklayınız

Özel eğitim sınıfındaki öğrenciler ile tam zamanlı kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin velisinin yazılı talebi doğrultusunda bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabileceği açıklanırken sınıf tekrar karında öncelikle velinin yazılı talebi sonrasında da BEP geliştirme birimi kararının olması gerektiğine açıklık getirilmiş. Kaynaştırma/bütünleştirme yolu ile eğitim alan öğrencilerin eğitim haklarına ilişkin kayıpların yaşanmamasına özen gösterilmesi bu konuda ile ilgili öğrencilerin verilerinin e-okul sistemine zamanında ve doğru olarak işlenmesi gerekmektedir.

Kaynaştırma/bütünleştirme yolu ile eğitim alan öğrencilerin okullarında 31/05/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi oluşturularak özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için takip ettikleri program esas alınarak Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Pardon bizim haftanın bes günü nöbetlerimiz ücretsiz Ve zoraki diğer öğretmene haftada bir nöbet ve ücretli eşitlik nerede.

  2. Tavuk gibi öğrenciyi etrafımızda mı toplayacağız. Hani kaynaştırmada ne vardı. Öğrenciyi diğer öğrencilerle teneffüslerde vs. Kaynaştırmak genelge öğrenciyi al berabrr gez beslenmesinde basında dur polis gibi. Özel öğrenciyi kaynaştırma ve bütünleştirme hikayeleri öğretmeni ayır teneffüs yapma öğrencinin korumalığını yap ne kadar doğru acaba. Bu öğrenciyi nasıl sosyallesecek toplumsallasacak bırakın bakıcılık yaptırmayı zaten okulların nöbetçileri var. Sınıfın yardımcı personeli var. Bırakın çocuk okulların oynasın bahcede koridırda oynasın normallerle kaynaştırmada öğretmene teneffüs cıkma cocuğu takip et yani. Yanından ayırma. Bir sorun çıkarsa ne olacak Özel eğitim öğretmeni günah keçisi olacak hani hesap ver…

    • %25 fazla ek ders almasını biliyosun ama. canın yapmak istemiyosa zorla kimse tutmuyor seni, istifa et evinde keyfine bak. sana göre iş yok.

  3. Birzamanlar kimseye nöbet tutturamıyorlardı.simdi haftada bir nöbet ve ücretli. Özel eğitim öğretmeni haftada beş günü nöbet ve beslenme saatlerinden sorumlu ve ücretli bu genelgeden önce diğer öğretmeni gibi teneffüsümüz vardı onlarla aynı öğretmeni statüsüne sahiptik haftada bizi nöbetyazılmıyordu. Genelge bizi hapsetti.

  4. Vurun abaliya ulen bu meslekte 10yil sonra siyiriyoruz bakan birde dinlewmizide kaldırıyor.ustelik bedava… Hay böyle yöneticiliğini desek.atilacagiz….

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM