DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

MEB Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi kapsamında öğretmenlerin bilimsel çalışmaları desteklenecek.

MEB Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi yayınlandı
23.11.2019
A+
A-

MEB Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi yayınlandı

Yüksek lisans, doktora yapan öğretmenler, MEB Personelleri için kongre, seminer, toplantı izinleri bazı milli eğitim müdürlükleri tarafından yokuşa sürülmekte ve öğretmenlere bu tarz bilimsel faaliyetler için izin verilmemekteydi. ogretmenlericin.com olarak Sayın Bakan Ziya Selçuk’un akademik geçmişi ve danışmanlarının akademisyen olmasından dolayı bu sorunun da yönerge ile çözüme kavuşturulduğunu belirtelim. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Görev Yapan Personelin Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi ile birçok husus da açığa kavuşturulmuş oldu.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR İÇİN YÖNERGE

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan personelin mesleki becerilerini geliştirmeleri, alan bilgisi ve mesleki gelişimlerini artırmaları, alanlarındaki yeni gelişmeleri yakından takip etmeleri için ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara katılımlarına yönelik hazırlanan “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Görev Yapan Personelin Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi” yürürlüğe girdi.

MEB’in ilgili resmi yazısı;

MEB yönerge

MEB Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi

SEMİNER, KONGRE, TOPLANTI İÇİN İZİN HAKKI

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan personelin mesleki ve bireysel gelişimini sağlamak amacıyla bilimsel toplantılara katılımı; kurumun işleyişini, eğitim ve öğretimi aksatmayacak şekilde gerekli önlemler alınarak sağlanacak. Bilimsel toplantılara, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile resmî eğitim ve öğretim kurumlarında görev yapan personel, bir eğitim ve öğretim yılında iş gününe denk gelen günlerde en fazla iki defa katılır. İş günlerine denk gelmeyen günler için bu şart aranmaz. Başvuru sahibinin sunacağı bildiri/poster; kendi “lisans, yüksek lisans, doktora, eğitim bilimleri ve alan eğitimi” alanında olmalıdır. Bildiri/poster başvurusunun yapıldığı bilimsel toplantının yurt içinde, Bakanlık ile üniversitenin birlikte ya da üniversitelerle iş birliği içerisinde gerçekleştirilen bir faaliyet olması gerekir. Bakanlık merkez teşkilatında bilimsel toplantıya katılacakların başvuruları personel biriminin bağlı olduğu Genel Müdürlük/Başkanlık tarafından yürütülür. Taşra teşkilatı ile resmî eğitim ve öğretim kurumlarında görev yapan personelin başvuruları il/ilçe millî eğitim müdürlüğü Strateji/Ar-Ge birimi tarafından yürütülür.

NASIL İZİN ALINACAK?

Bilimsel toplantıya katılmak için başvuruda bulunan personelin belgelerini il/ilçe millî eğitim müdürlüğü Strateji/Ar-Ge birimine gönderir. Bilimsel toplantıya katılacak öğretmenin/yöneticinin dersinin/derslerinin boş geçmemesi için gerekli önlemleri alır. Bilimsel toplantıya katılan öğretmen/yönetici tarafından hazırlanan raporu il/ilçe millî eğitim müdürlüğü Strateji/Ar-Ge birimine gönderir. Bilimsel toplantıya katılan öğretmenin/yöneticinin “katılım belgesini” MEBBİS kişisel bilgiler modülüne işler. 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile Bütçe Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre personelin katılım ücreti dışındaki ödeme işlemlerinin yapılmasını sağlar.

Bilimsel toplantıya katılacak personelin görev, yetki ve sorumlulukları:

Bilim kurulunca bildirinin/posterin kabul edildiğini belirten imzalı davet mektubunu kurumuna/birimine sunar. Bildiri/posteri sunacak kişi görevli izinli sayılmasına yönelik onay yazısını aldıktan sonra katılım ücretinin yatırıldığını belirten belgeyi kurumuna/birimine teslim eder. Personel görevli izinli onay yazısını aldıktan sonra bilimsel toplantıya katılabilir. Bilimsel toplantıya katılan bildirisini/posterini sunan personel alanı ile ilgili oturumları düzenli olarak izlemek suretiyle toplantının organizasyonunu, oturumlarda sunulan bildirilerin/posterlerin bilimsel niteliğini, eğitim sistemimize ve öğretmen yetiştirmeye yönelik sağladığı katkılar hakkında ayrıntılı rapor hazırlar. Bilimsel toplantı dönüşü katılım belgesini ve hazırladığı raporu bir hafta içinde kurumuna/birimine teslim eder.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Görev Yapan Personelin Bilimsel Toplantılara Katılım Yönergesi için TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.