DOLAR 6,1110
EURO 6,6126
ALTIN 326,8
BIST 116.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmur

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Atama Yönetmeliği 21.06.2018

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 21 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. MEB yönetici atama yönetmeliği son haline göre müdür ve müdür yardımcısı atamalarında yazılı sınav ile sözlü sınav değerlendirmeleri dikkate alınacak.

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Atama Yönetmeliği 21.06.2018
21.06.2018
A+
A-

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Atama Yönetmeliği 21.06.2018

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama yönetmeliğini değiştirdi. MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğinin son hali 21 Haziran 2018 tarihli 30455 sayılı Resmi Gazete’de yer aldı. Müdür ataması, müdür yardımcısı ataması için hem yazılı sınav hem de sözlü mülakat sınavı yapılacak. 2018 yılı yönetici atama yönetmeliği ile birlikte MEB yönetici görevlendirme mevzuatı içerisinde değişiklikler yaptı.

MEB YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda taslak halinde yayınladığı yönetmeliğine son şeklini vererek yayımladı. Bundan sonra eğitim kurumlarına, okullara müdür ve müdür yardımcısı atamaları 21.06.2018 tarihli MEB yönetici atama yönetmeliği kapsamında yapılacak. Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar, müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar, müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar ile yönetici görevlendirmede izlenecek yöntem belirlendi. Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları, sözlü sınav konuları ve ağırlıkları, yönetici olarak ilk defa görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru, müdürlüğe ilk defa görevlendirme, müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme, yönetici olarak yeniden görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru, yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar açıklandı.

MEVCUT ATAMA İŞLEMLERİ

21 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ile birlikte hali hazırdaki 22/4/2017 tarihli ve 30046 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği de yürürlükten kaldırılmış oldu. “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır.” hükmü kapsamında 2018 yılı müdür, müdür yardımcısı atamaları bu maddeye göre tamamlanacak. Yönetmelik ekleri olan “Yönetici Değerlendirme Formu Ek-1“, “Sözlü Sınav Formu Ek-2” atama değerlendirmesinde kullanılan formlarda yayınlandı.

MÜDÜR BAŞYARDIMCILIĞI

MEB yönetici atama yönetmeliği içerisinde müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri, şartlar, detaylar yer alırken müdür başyardımcılığı konusunda bir atama usulünün yer almadığını görüyoruz. Ayrıca yönetmeliğin son kısmında “Mevcut müdür başyardımcıları” başlığında ise aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir;

Mevcut müdür başyardımcıları

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte müdür başyardımcısı olarak görev yapanların yöneticilikleri, dört yıllık yöneticilik görevlerinin bitiminde sona erer. Yöneticilik görevi sona erenler, yeniden görevlendirme kapsamında müdür yardımcılığında görevlendirilme isteğinde bulunabilir. Bu talepler 28 inci madde kapsamında değerlendirilir. Bu konumda olanlardan müdür yardımcısı olarak görevlendirme isteğinde bulunmayanlar ile isteklerine rağmen müdür yardımcısı olarak görevlendirilemeyenler, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

MEB yönetici atama yönetmeliği müdür başyardımcılığı

MEB yönetici atama yönetmeliği

Yeni yönetici atama yönetmeliği kapsamında müdür başyardımcılığı da kaldırılmış oldu.

MEB yönetici atama görevlendirme yönetmeliği <<< TIKLAYINIZ

EKLER>>> MEB yönetici görevlendirme yönetmelik ekleri <<<< TIKLAYINIZ
[haber id=”31479″]
[haber id=”31510″]
[haber id=”31486″]

YORUMLAR
 1. Zy dedi ki:

  Ben de bu yıl görev süresi biten idarecilerden biriyim.umarım yeni meb bakanımız bu haksız uyğulama olan mülakatı kaldırır.sınavla alım en ideal olanı.yoksa bozuk düzen ve torpil devam eder.ve adalet söylemi havada kalır..kalır.umutla bekliyoruz.

 2. Mehmwt dedi ki:

  Bu yönetmelik daha önce müdürlükte alınan kişilerin haklarını tamamen gasp etmiştir.Yuuuh diyorum artık yarıklar olsun Yeni bakanımızın bu konuya da el atmasını bu yönetmeliği de kaldırmasını istiyoruz.Duy sesimizi Bakanın.

 3. kahraman dedi ki:

  Yönetici atama yönetmeliği genelde iyi olmuş.Özellikle Yeniden atama ve ilk atama dönemlerinin ayrılması ve yeniden atama döneminin öne alınması iyi olmuş, ancak daha önce yöneticilik görevi yapmış olup halihazırda öğretmenlik yapanlar ilk atama kapsamına alınarak sınava tabi tutulması adil olmamış en azımdan 3 yıl gibi bir süre konabilirdi. 3 yıldan fazla yöneticiliğe ara verenler sınava girme durumunda olsaydı daha iyi ve adil olurdu. yeni yönetmenliğin bu yıl görev süresi dolan yöneticiler için de geçerli olması daha doğru ve adil olurdu. En azından yeniden atama kapsamında görev yapanlara öncelik tanınabilir atamaları öncelikle yapılabilirdi. Şu anda kimseye hayrı olmayan bu yönetmenliğin niçin şimdi yayınlandığını da anlamış değilim. Bu yıl görev süresi dolan yöneticilerin ve müdür baş yardımcılarının moral ve motivelerini bozan bu yönetmenliğin seçimden önce yayınlanmasında amaç nedir? Anlamış değilim. Yoksa farklı oyunlar mı oynanıyor diye de düşünmüyor değilim. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının ne zaman yaz boz tahtası olmaktan kurtulacağını da merak ediyorum. Gerçekten istişare yapılarak yönetmeliklerin ve sistemin yapıldığı ve uzun süre değişmediği dönemleri de görmek bize nasip olacak mı? Ama Bakanlığın yanlış politikalarının ve özellikle Liseye giriş sisteminin değişmesinin seçimlere olumsuz yansıyacağı kesin. Bakanlığın kendini bir an önce düzeltmesini umuyorum. Yaptığı çalışmalardan paydaşların memnun olup olmadığını bir anket yaparak öğrenmelerini ve yapılacak değişikliklerde tüm tarafların özellikle sahadakilerin görüşlerinin alınmasını tavsiye ediyorum. Bakanlık yetkilileri toplantılarda çok iyi işler yaptıklarını söylüyorlar.Ama kimse buna inanmıyor. Katılımcılar ya korkusundan bir şey söylemiyorlar ya da bir şeylerin değişmeyeceğine olan inançlarından. Birilerinin kral çıplak demesi lazım.Önümüz seçim. İnşallah geç kalınmış olunmaz. Ülkemiz için hayırlısı olsun.

 4. Ser dedi ki:

  2018 yılında müdürbaşyardımcılığı mülakatina girdim. Görevlendirme eski yönetmelige göre mi olacak.

 5. A. dedi ki:

  Peki bu seneki idareci atamaları neye göre yapilacak

 6. Hassn dedi ki:

  Ak partili yetkililer bu sözlü sınav sizin sonunuzu getirecek. Sandıkta torpil yqptıklarınızin oyu yüz ile bın ile çarpılmayacak. Onlar da bir oy sayılacak. Benim gibi tayyip aşığı bir adamı bile muhalif etti bu mülakatlar. Yapmqyın bu tayyibi böyle böyle bitirdiniz

 7. mağdur dedi ki:

  adletsizlik torpil kul hakkı yeme yandaş kayırma devam ediyor