DOLAR 5,7328
EURO 6,3137
ALTIN 276,2
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Taslağı

MEB’den yapılan açıklamada “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı hazırlanarak paydaşların görüşleri alınmak üzere Bakanlığımızın veri toplama modülünde yayınlanmıştır.” denildi.

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Taslağı
26.01.2018
A+
A-

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Taslağı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Taslağına Yönelik Veri Toplama Modülü Hususunda Açıklama” yapıldı. MEB yönetici atama yönetmeliği değiştiriliyor.

MEB YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

İKGM tarafından Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Taslağı yayınlandı ve MEB personelleri için görüşe sunuldu. MEBBİS üzerinden öğretmen ve idareciler yönetmelik taslağı hakkında görüş bildirecekler.

https://veri.meb.gov.tr/FormaGit.aspx?983 adresinden MEBBİS kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılacak ve 26.01.2018 tarihinden 15.02.2018 tarihine kadar MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı hakkında görüş bildirilecek. Yönetmelik taslağı, değerlendirme formu ve sözlü sınav formu ile ilgili yorumlar MEB’e buradan iletilecek.

MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI OLMA ŞARTLARI

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar, müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar, yazılı sınav komisyonunun oluşumu ve çalışma usulü, sözlü sınav komisyonunun oluşumu ve çalışma usulü, yönetici görevlendirmede izlenecek yöntem, yazılı sınav konuları ve ağırlıkları, sözlü sınav konuları ve ağırlıkları, müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak yeniden görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru ile diğer hususlar yönetmelik taslağında yer aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı 2018 TIKLAYIN

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliği EK-1 Değerlendirme Formu TIKLAYIN

MEB yönetici atama yönetmeliği EK-2 Sözlü Sınav Formu TIKLAYIN
[haber id=”27918″]
[haber id=”27912″]
[haber id=”26320″]
[haber id=”26361″]
[haber id=”26375″]

YORUMLAR
 1. KASTELLİ dedi ki:

  TALİM TERBİYE KURULU KARARINA GÖRE, BİR OKULDA MAAŞININ KARŞILIĞINDA DERSİ OLAN ÖĞRETMEN, O OKULA YÖNETİCİ OLMALIDIR. ZATEN 2 SAAT DERS GÖREVİ VAR MÜDÜRÜN. ÖNEMLİ OLAN KRUMU GELİŞTİRMEK OLMALIDIR.

 2. Mehmet dedi ki:

  Daha önceden yöneticilik görevinde bulunanlar zorunlu sebeplerden tayın-sağlık sebebiyle ayrılanlar 8 yıllık süreyi doldurmayanlar ek 2 değerlendirme formu ile yeniden atama hakkı verilmelidir

 3. ismail kara dedi ki:

  ÖNERİ : TEMEL EĞİTİMDE EK PUAN KESİNLİKLE VERİLMEMELİDİR. NASIL Kİ ORTAOKULDA HİÇ BRANŞA VERİLMEDİYSE İLKOKULLARA VERİLMEMELİDİR. İlkokullara branşı Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, İngilizce, Rehber öğretmenliği branşında idareci atanamaması demektir.
  8 yıl kesintisiz olmalı ya da6+6 olmaşıdır

 4. YUSUF dedi ki:

  Daha önceki yönetmeliklerle atanıp kadrolu olarak görev yapmış müdürlerin atanabileceği ve okutabileceği dersin olması şartına takılı kalması garip. Bir idareci daha önce bir okulda kadrolu görev yapmışsa bu tecrübe olarak değerlendirilip tekrar atanmanın yolu açılmalı.

  1. KESTELLİ dedi ki:

   bir okulda maaşının karşılığı dersinin olması , yönetici olarak atanmaya yeterli olmalıdır.

 5. Yeter DİNLER dedi ki:

  Kurucu müdür olarak görevlendirilenler ilk defa müdür oluyormuş gibi sınava girmemeli ,çünkü okulu sıfırdan kurup hazır hale getiriyorlar,

 6. Ahmet dedi ki:

  Madem öyle sınavla gelenler hariç tüm görevlendirmleri iptal ediniz..ayıptır ya 5 defa 6 defa yönetmelik değişir mi ya siz ne peşindesiniz…..<Sağolun MEB i bitirdiniz..bence istifa etmesi ve sınava ve sözlü mülakata alınması gerekeb MEB yöneticileridir.

 7. İsmail ABLAK dedi ki:

  Yapılan yorumlara bakıyorum herkes kendi durumuna göre yönetmelik çıkmasını istiyor.

  1. fahri dedi ki:

   bence de herkes kendi durumuna göre istiyor..mesela yazılıyı iyi yapan arkadaşlar sürekli sınavın adaletinden bahsediyor..diğerleri ise sınavı gereksiz diyor

 8. Ahmet İNCE dedi ki:

  -Sözlü sınavda başarılı olmak için 60 puan barajının kaldırılması gerekmektedir.Sözlü sınav komisyonunca yapılacak değerlendirmede adayın yazılı sınav puanının +5 veya -5 puanından eksik veya fazla verilemez hükmü getirilmelidir.Aksi takdirde mülakat/ sözlü sınavlarının geçerliliği ve güvenirliği kalmayacaktır.2- İlk defa veya yeniden görevlendirilecek tüm yöneticiler için sadece yazılı sınav ve EK-1 Formu A bölümünün aritmetik ortalamasına göre yapılması tüm tartışmaları ortadan kaldıracaktır.

 9. Hasan Mutlu dedi ki:

  İlk defa müdür yardımcısı olarak görev e atanacak olanlar yazılı sınav ve hizmet ödülleri ile elde edilen puanla. Müdür başyardımcısı müdür yardımcıları içinde n hizmet ve ödülleri ile
  Müdür olarak atanacak olanlar ise daha önce müdürlük veya idarecilik yapanlar ile halen idareci olarak görev yapan lar arasında n hizmet ve ödülleri ile değerlendirme sonucu atanması mülakat ın hiç olmaması en adil olanıdır. Mülakat belki kişiyi tanıma bakımı ile olabilir. Değerlendirme etkisi olmamalı

 10. Niğde dedi ki:

  1)Şuana kadar yapılan tüm atamalar iptal edilmelidir. Adil objektif bir yönetmelik hazırlanmalı yeni yönetmeliğe göre tüm idareciler yeniden atanmalı(Şaibeli oldukları için, ahbap çavuş ilişkisiyle atamalar olduğu için.) 2)Mülakat tamamen kaldırılmalıdır. İlk defa atamalarda yazılı sınav ve objektif bir ek-2 yeniden atamalarda sadece objektif ek-2 3)Ek-1 deki B kısmı kaldırılmalıdır. Objektif olamayacağı için. 4)Bir idareci yardımcılık, baş yardımcılık, müdürlük dahil bir okulda en fazla (toplam) 4 yıl görev yapmalı.Sonra okulu değiştilmelidir. 5)Ek-1 de 2. Üniversite bitirenlere de puan verilmelidir. 6) Müdür yardımcısı olacaklara en az 5 yıl Müdür ve Müdür Baş yardımcısı olacaklara ise en az 8 yıl öğretmenlik yapma şartı getirilmeli şartı uyan bulunamaz ise ancak o zaman daha az görevi olanlar da alınabilmeli 7) Müdür olarak görevlendirileceklerde en az 3 yıllık alt kademede idarecilik şartı aranmalı şartı uyan bulunamaz ise ancak o zaman daha az görevi olanlar da alınabilmeli. 8)Sözlü sınav veya mülakat tamamen kaldırılmalı illa olacaksa o zaman kamera önünde sınav yapılmalı 9)Kurucu müdürlere yeniden görevdlendirmede kendi okulunu tercihte ilave 4 puan verilmesi kaldırılmalı 10)MADDE 28 in 2. ve 3. bendlerinde 4 yılını dolduran ve kendi okulunu yeniden tercih eden müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına 4 puan ilave edilmesi kaldırılmalı haksızlık. 11) Ek-1 Formuna mebbiste yaralan hizmet puanı da entegre edilerek onun da belirli bir yüzdesi alınarak ek-1 e konulmalıdır. Dikkate almanız dileğiyle iyi çalışmalar.

 11. kahraman dedi ki:

  Yeniden atama ile ilk atama dönemleri ayrılmalı öncelik yeniden atamalara verilmeli. Yeniden atama süreci tamamlandıktan sonra boş kalan yerler ilk atamada değerlendirilmelidir. tayini çıktığı için yöneticilik görevi sona erenlerin 1 yıl bekleme süreleri kaldırılarak,ilk atama grubundan çıkarılarak yeniden atama olarak değerlendirilmelidir. önceden idarecilik yapıp ayrılanlar yeniden atama grubuna alınmalıdır. Yöneticilik süreleri 5 veya 6 yıl olmalıdır. Ek1 B ye sayısal kriterlerle değerlendirilmelidir.

 12. Kara dedi ki:

  Hangi akli başinda bir ögretmen sadece kuru bir koltuk yüzlerce proplemi olan orta okularda müdür olmak için Sınzv
  Sinava girmek isterki hic bir artısi olmayan okularda müďür olmak için sınava girmek isterki birde dört yılik gorevlendirme için

 13. Necmi BAYRAM dedi ki:

  Daha önce Müdürlük yapıp da kendi isteğiyle süresini doldurmadan ayrılmış olanlar 4.maddenin F fıkrasındaki İLK DEFA GÖREVLENDİRME kapsamından çıkartılarak yine 4. maddenin E fıkrasındaki GÖREVLENDİRME tanımına alınmalıdır.Çünkü Zaten ilgili kişiler daha önce müdür olarak hak kazanmış ve müdürlüğe devam ederken kişisel sebepler dolayısı ile kendi istekleriyle süreyi doldurmadan istifa etmişlerdir. Bau durumdaki kişilerin 4. maddenin F Fıkrasındaki İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLER kapsamına alınmasının yanlış olacağı görüşümü saygılarımla arz ederim.

  1. Kara dedi ki:

   Hangi akli başinda bir ögretmen sadece kuru bir koltuk yüzlerce proplemi olan orta okularda müdür olmak için Sınzv
   Sinava girmek isterki hic bir artısi olmayan okularda müďür olmak için sınava girmek isterki birde dört yılik gorevlendirme için