DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Hafif Sağanak

MEB; ikametgahı değişmeyen memur ve öğretmen yolluk alamaz

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yayınlanan Sürekli Görev Yolluğu başlıklı görüş yazısında ikametgahı değişmeyen memurlara yolluk verilmeyeceği açıklandı.

MEB; ikametgahı değişmeyen memur ve öğretmen yolluk alamaz
22.05.2018
A+
A-

MEB; ikametgahı değişmeyen memur ve öğretmen yolluk alamaz

İl içi atamalarda, il içi özür grubu yer değiştirmelerinde memurların ve öğretmenlerin yolluk hesaplamalarında yanlışlıklar yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı görüş yazısında bu konuya değinerek Sürekli Görev Yolluğu için ikametgah şartına vurgu yapmıştı. İl dışı yer değiştirmelerde ya da iller arası özür grubu atamalarında bu konuda sorun yaşanmazken en büyük problem il içi yer değiştirmelerde görülmektedir.

SÜREKLİ GÖREV YOLLUĞU

Sürekli görev yolluğu nedir? Sürekli görev yolluğu, yurt içinde veya yurt dışında sürekli bir göreve naklen atananlara eski görev mahallinden yeni görev yerlerine gitmelerine ve aynı zamanda kendilerine ve ailelerine ait ev eşyalarının taşıtılmasına ilişkin giderlere karşılık verilmektedir. Sürekli görev yolluğunda genel olarak harcırahın dört unsuru (gündelik ücret, yol gideri, aile gideri, yer değiştirme gideri) birlikte verilmektedir.

YER DEĞİŞTİRENE YOLLUK ÜCRETİ

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının 17.05.2018 tarih ve 9687978 Sayılı Sürekli Görev Yolluğu konulu ilgili yazısı gereği yer değiştiren memurlara yolluk hesaplamasının yapılacağı buna göre harcırah ödeneceği belirtildi. MEB resmi yazısında; “6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığınca yürütülen 2017 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan taslak rapor Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımızın tüm teşkilatını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.” açıklamasına yer verirken 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde görev yapmakta iken başka bir memuriyet mahalline sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar sürekli görev yolluğu olarak yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı verileceği hükmü hatırlatıldı.

MEMURİYET MAHALLİ

6245 sayılı Harcırah Kanununa göre memuriyet mahalli tanımlanmış olup bu tanıma göre memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır.

İKAMETGAH DEĞİŞMEZSE YOLLUK YOK

MEB yolluk ücreti ödenmesi konusunda memurun ikametgahının da değişip değişmeyeceğine bakılmasını istemektedir. İlgili yazıda; “Memur veya hizmetlinin ikametgahı da memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle başkka bir göreve atanmakla beraber ikametgahı değişmeyen memurun memuriyet mahalli değişmediğinden sürekli görev yolluğuna hak kazanması mümkün değildir” denildi. ogretmenlericin.com olarak örneklendirirsek Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde Atatürk İlkokulunda İngilizce öğretmeni olarak çalışan birisinin ikametgahı Sındırgı ilçesinde ise bu öğretmenin memuriyet mahalli hem Sındırgı hem de Bigadiç’tir.

Sürekli görev yolluğu resmi yazı;

sürekli görev yolluğu meb açıklama

Yolluk ücreti görüş yazısı

Sayfa 2;

yolluk ücreti ikametgah şartı

MEB yolluk ücreti

Sürekli görev yolluğunun bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere eski memuriyet mahallinden yeni görev mahallerine kadar kendilerine ve aynı zamanda aile fertlerine ait ev eşyalarının taşıtılmasına ve diğer zorunlu giderlerine karşılık olarak verilmekte olduğu MEB tarafından belirtilirken bu nedenle sürekli görev yolluğunun memur, öğretmen veya hizmetlinin fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi halinde ödenmesi gerekmekte olduğu ifade edildi. Harcırah Kanunu uyarınca bir göreve naklen atanan memur veya hizmetlinin sürekli görev yolluğuna hak kazanabilmesi için yeni memuriyet mahalline fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi gerekmektedir.

İL İÇİ ATAMALARDA YOLLUK

Yukarıda verdiğimiz Balıkesir örneğinden devam edelim. İkametgahı Sındırgı ilçesinde olan öğretmen il içi atama ya da özür grubu atamasından Bigadiç’ten Sındırgı ilçesine yer değiştirirse öğretmenin ikametgahı değişmediğinden, evini taşımadığından dolayı il içi yolluk ücreti alamayacaktır. Öğretmenin evi, ikametgahı Bigadiç ilçesinde olsa ve Sındırgı ilçesine yer değiştirse o zaman evini de taşıyıp ikametgahını da aldıracağı için yolluk alabilmektedir.

[haber id=”30919″]
[haber id=”18223″]
[haber id=”18574″]

YORUMLAR
 1. ahmet dedi ki:

  Merhaba eşim Adıyaman’dan eş durumuyla Ankara ya tayin gelecek 6 yıllık okul öncesi öğretmeni Ortlama ne kadar yolluk alır

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, otobüs bileti, km, kadro derece bilinmeden hesaplama yapılamaz.

 2. Özlem dedi ki:

  Merhaba. Ben geçen sene bakanlıktan iş dışı görevlendirme alıp Kırıkkale de görev yaptım. Bu sene il dışı tayin istedim ve çıktı. Kadromum bulunduğu Manisa ili ikametim kırıkale de olduğu için yolluğu biz veremiyoruz dedi. Yarın kkale de göreve başlayacağım ve yolluğumu burdan talep edeceğim. Vermeme gibi bir durum olabilir mi? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu tam anlamadık. İkametgahınız nerede? Kadronuz hangi ilde? Yeni atandığınız yer neresi?

 3. Nghn dedi ki:

  Merhaba ben Bergama dan Eskişehir in bir ilçesine atandım ama yoklluğum Eskişehir e kadar ödendi geri kalan ilçeye kadar olan kısmı göreve başladığınız yerde ilçe yapacak dediler bilginiz var mı acaba bu konuda?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Eskişehir’den atandığınız Eskişehir ilçesine kadar olan yolluk durumun atandığınız ilçe tarafından yapılacak denmesi gerçek dışıdır. Yalan söylemişler veya bilmiyorlar. Böyle bir şey yok. Yolluk tek seferde hesaplanır.

 4. Emre dedi ki:

  Kolay gelsin. İlk defa atanıp göreve yeni başlayan öğretmen için yolluk veriliyor mu?

 5. Hasan dedi ki:

  merhaba editör. Ben 2018 haziran dönemi il dışı tayın ile il dışı tayin oldum. Yeni görev yerime olan okula ailemle gidip temmuz ayında göreve başladım ama okul yaz tatilinde ve tuttuğum ev 1 ay sonra biteceğinden dolayı memleketime döndüm ve adresimi almadım. Temmuz ve ağustos maaşlarımı yeni atandığım okuldan aldım. Temmuz ayı sonunda kurumlar arası geçişle eski çalıştığım ilin bir ilçesine atandığım yazısı geldi. Ben 1 Ağustosta adres değişikliği yaptım. 13 ağustosta ilişiğimi kestim yeni görev yerime gidip göreve başladım. Yolluğum hesaplandı personel nakil formunda ödendi yazıldı ama ödenmedi. Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. selamlar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, personel nakil bildiriminde yolluk yer aldı ve ödendi yazıldıysa personel nakil bildirimini hazırlayan mutemet ile görüşün. Geçen süreç içerisinde hala yolluk almadığınızı ücretin yatmadığını söyleyin. Genelde bu durumlarda 10-15 gün içerisinde yatar yalnız sizin daha fazla olmuş.

 6. Ahmet Akyol dedi ki:

  Erzincan ili merkez ilçesine bağlı bir beldede ikametgah ederken başka bir beldeye tayin oldum. Okulla ilişiğimi kesmeden ikametahımı yeni atandığım beldeye aldırmam gerektiği söylendi ve ben de öyle yaptım. Şimdi ben il içi yolluk alacak miyim yoksa alamayacak mıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Size neden ikametgahınızı aldırmanız söylendi, gerekçeleri nedir? İlişik kesmeden ikametgah aldırmak hatalı bir işlem.

   1. yolluk dedi ki:

    Eş durumu tayininde ikamet adresine tayin isteme var ve ikameti aldırmak gerekiyor ve taşınmak bu yüzden ikamet adresi değiştirmek herekiyor. Yine de yolluk alınamıyor mu

    1. Editör dedi ki:

     Sorunuzu anlamadık.

     1. Mehmet dedi ki:

      Iyi aksamlar. Haziran ayi il disi atamalarinda esimin baska bir ile tayini cikti. Bu tayinden dolayi agustos ayibasla