MEB norm güncelleme işlemi başladı, okulların norm güncelleme tarihleri

Norm güncelleme takvimi doğrultusunda okullar 17 Ekim ile 18 Ekim tarihlerinde norm güncelleme işlemi yapacaklar. Bu tarihlerde okulların norm kadro veri girişini doğru girmeleri ve daha önceki dönemlerde yaşandığı üzere öğretmenleri mağdur etmemeleri gerekmektedir.

MEB norm güncelleme işlemi başladı, okulların norm güncelleme tarihleri

MEB norm güncelleme işlemi başladı, okulların norm güncelleme tarihleri kaçırılmamalıdır

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı verilerine göre MEB norm kadro veri giriş işlemleri bugün başladı. Norm güncelleme takvimi kapsamında okulların norm güncelleme işlemleri 17 Ekim ve 18 Ekim tarihlerinde iki gün içerisinde yapılacak. Norm kadro veri giriş işleminde İlçe Milli Eğitimler 19-20 Ekim tarihlerinde, İl Milli Eğitimler ise norm güncelleme işlemlerini 21-30 Ekim tarihleri arasında yapacaklar. Okul-ilçe-il norm veri giriş işlemlerini yaptıktan sonra kontrol edip onaylayacaklar.

NORM GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) norm kadro yönetmeliği öğretmenler ve idareciler tarafından okunmalıdır. Öğretmenler iş bilmez idareciler tarafından her norm güncelleme işleminde mağdur edilmektedirler. İyi niyetli ancak eksik bilgiden dolayı hata yapan idarecilerin hata yapmamaları adına MEB norm kadro yönetmeliğini okumaları gerekmektedir. Norm güncelleme tarihleri MEB tarafından ilan edilen tarihlerde yapılmaktadır. Norm kadro veri giriş işleminde yapılan hataların telafisi bir sondaki norm güncellemeye kadar dönüşü olmayan işlemlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden norm güncelleme işlemi eksiksiz ve doğru yapılmalıdır. Norm güncelleme işlemi yapılırken norm kadro yönetmeliği ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından 3 Ekim tarihinde yayımlanan Norm kadro veri girişi bilgilendirmesi yazısının da iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bu konunun üzerinde ısrarla duruyoruz lütfen norm güncelleme işlemi doğru yapılsın ve öğretmenler mağdur edilmesinler. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen norm fazlası öğretmen ataması sonuçlarını açıklayan illerde görüldü ki norm güncelleme işleminde yapılan hataların öğretmenlere faturası ağır olmuştur. Öğretmen ve okuldan bi haber olan idareciler daha dikkatli davranmalıdırlar.

NORM KADRO VERİ GİRİŞİ

Norm güncelleme işlemleri bugün başladı ve 25 kasım tarihine kadar devam edecek ancak burada önemli olan okulların norm güncelleme tarihleridir. Okullar norm güncelleme işlemini belirttiğimiz gibi 17/10/2016-18/10/2016  tarihlerinde yapacaklar. MEB personeli norm güncelleme işleminde okulun sınıf, şube, öğretmen bilgileri değerlendirerek veri girişi yapılmalıdır. Öğretmenler norm verileri konusunda bilgilendirilmelidir. Öğretmene sözlü olarak sen norm fazlası oldun demek yanlış ve suçtur. Norm durumları ortaya çıkarılmalı tüm öğretmenlere veriler tebliğ edilmelidir. Norm fazlası öğretmen belirleme işlemi öğretmenin hizmet puanına göre yapılır. Hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlasıdır. Bazı okullarda göreve son başlayan öğretmenin norm fazlası yapıldığı bilgisi zaman zaman ogretmenlericin.com olarak bize iletilmektedir. Göreve son başlayan öğretmen ya da ilk başlayan öğretmen norm fazlası öğretmen belirleme işleminde dikkate alınmaz. Norm fazlası öğretmen belirlemesinde belirttiğimiz gibi öğretmenlerin hizmet puanına bakılır ve hizmet puanı en düşük öğretmen norm fazlası olarak belirlenir.

Norm güncelleme ekranı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM