DOLAR 5,7291
EURO 6,3093
ALTIN 276,0
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

MEB; Özel eğitim sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilemez

Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Görevi verilemez. MEB tüm illere gönderdiği görüş yazısında özel eğitim öğretmenlerinin nöbet tutamayacağını belirtti. MEB’in bu görüş yazısından anlaşılacağı üzere özel eğitim sınıf öğretmenleri nöbet tutamamakta ve nöbet ücretinden yararlandırılamamaktadır.

MEB; Özel eğitim sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilemez
20.02.2017
A+
A-

MEB; Özel eğitim sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilemez

Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Görevi verilemiyor. MEB tarafından 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısında özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilemeyeceği belirtildi. Anasınıfı öğretmenlerine ödenen nöbet ek dersi ücretinden sonra özel eğitim öğretmenleri de haftalık nöbet ek ders ücreti istemektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı ise özel eğitim öğretmenlerinin nöbet tutmasının mümkün olmadığını açıkladı.

NÖBET EK DERS ÜCRETİ

2016 yılında nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere ve müdür yardımcılarına haftalık 2 saat nöbet ek ders ücreti ödendi. Nöbet ek ders ücreti 2017 yılında ise haftalık 3 ek ders saati olarak ödenmektedir. Nöbet ek dersinden öğretmenler, müdür yardımcıları, müdür yetkili öğretmenler yararlanabilmektedir. Anasınıfı öğretmenleri de nöbet ek ders ücreti almaktadırlar. Anasınıfı öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmesinden dolayı özel eğitim öğretmenleri de kendilerine nöbet ücreti ödenmesini MEB’den talep etmektedirler.

MEB: ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ NÖBET TUTAMAZLAR

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 14.02.2017 tarihinde 1901823 sayılı Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Görevi konulu yazısını 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdi.

Özel Eğitim Nöbet

MEB verdiği cevapta; özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilip verilemeyeceği konusunda tereddüte düşüldüğü ve bu hususta görüş istendiğini belirtti. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazısında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden özel eğitim öğretmenlerinin nöbet tutup tutmayacağı konusunda görüş istendiğini vurgulamıştır. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen görüş yazısı doğrultusunda özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmiştir.

Özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilemeyeceği konusunda MEB’in resmi yazısı için Tıklayınız

MEB’in nöbet konusunda hükümleri içerisinde bazı olumsuzluklar bulunmaktadır. Okul müdürlerine nöbet ücreti ödenmemesi, anasınıfı öğretmenlerinin diğer öğretmenler gibi nöbet görevini yerine getiremediği halde nöbet ücreti ödenmesi hususları okullarda en çok tartışılan konular arasındadır. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda MEB personelleri arasında yaşanan bu duruma bir çare bulmalıdır. Anasınıfı öğretmenlerinin kesintisiz olarak derste kalması ve buna karşılık bir ücret ödemeyip nöbet ücreti ödemesi özel eğitim öğretmenlerine de nöbet ücreti ödenmesi yönünde bir emsal niteliğindedir. ogretmenlericin.com olarak görüşümüz MEB anasınıfı öğretmenlerine ve özel eğitim öğretmenlerine teneffüs vermediği için ek ücret ödemeli ve nöbet uygulamasını bu branşlar için kaldırmalıdır.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Kursat dedi ki:

  2017/28 nolu genelge özel sınıfta çalışan özel eğitim öğretmeninin tüm haklarını elinden aldı.

 2. Zekariya Cankurt dedi ki:

  Arkadaşlar bu konu sadece forumlarda görüş açıklamakla olmaz. Resmi ve belgeli olarak da girişimde bulunmamız gerektiğini düşünerek şahsen ben okul Müdürlüğü üzerinden dilekçe ile de müracaatta bulundum. Düşünceme katılan arkadaşların aynı yolda desteklemeleri bu konudaki haklı isteğimizin dikkate alınmasında etkili olacağı kanısındayım. Şimdi sizlere de model olabileceğini düşündüğüm dilekçemi ekliyorum. Bu dilekçe benim oluşturduğum bir örnektir. İsteyen değiştirip geliştirebilir.

  ATATÜRK İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
  ÇİNE
  Bizler Atatürk İlkokulu bünyesindeki özel eğitim sınıfında valilik onayı ile (istekli olarak) görevlendirilen sınıf öğretmenleriyiz.
  22/02/2017 tarihinde imzaladığımız; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 21/02/2017 tarih ve 92302727-45.01-E.2234168 sayılı yazıları ekinde gelen T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 14/02/2017 tarih ve 45512797/45.01/1901823 sayılı yazıları ile; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 01/02/2017 tarih ve 10096465-45.01.E.1319405 sayılı yazılarının mütalaasından özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği belirtilmekte, dolayısıyla nöbet görevi ücreti alamayacağı sonucuna varılmaktadır.
  Biz özel eğitim sınıfı okutan öğretmenler haftanın beş (5) günü sabah öğrencilerden önce okula gelip, öğrenciler sabah okula geldiğinden itibaren hem ders saati süresince, hem teneffüs zamanında, hem de öğle arası yemeğe bile gitmeden günün sonunda öğrenciler evlerine gönderinceye kadar sürekli (aralıksız olarak) gözetimimiz altında bulundurarak kendi görev alanımızda ( diğer öğretmenler haftada bir gün nöbet tutarken bizler haftanın beş günü nöbet tutar halde çalışırken) nöbet görevimizi en az beş kat fazlasıyla yerine getirmekte olduğumuzu düşünmekteyiz. Zaten bizim görev alanımız dışında ( okulun diğer bölümlerinde ) nöbet görevi yapmamız mümkün değil. Ayrıca okul öncesi ( Ana Sınıfı ) öğretmenleri de görev alanında nöbet görevini yapmakta sayılmakta ve nöbet görevi ücreti almaktalar.
  Biz özel eğitim sınıfı öğretmenleri olarak nöbet görevini görev alanında yapmakta sayılmamızı, nöbet görevi ücreti konusunda uğrayacağımız mağduriyetimizin önlenmesini ( giderilmesini ) sagılarımızla arzederiz.
  27/02/2017
  Adres:
  Atatürk İlokulu Çine/ AYDIN
  Tlf.No: Zekariya Cankurt