MEB personeli norm güncelleme işlemi nasıl yapılır, normu hemen güncelleyin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın norm fazlası öğretmenlere yönelik yayımlamış olduğu genelgeden sonra yöneticilerin ve öğretmenlerin kafası karışmış durumda. Normlar ne zaman güncellenecek ya da norm güncelleme olacak mı soruları sorulmaya başlandı.

MEB personeli norm güncelleme işlemi nasıl yapılır, normu hemen güncelleyin

MEB personeli norm güncelleme işlemi nasıl yapılır, normu hemen güncelleyin

Öğretmenlerin ve yöneticilerin norm güncelleme işlemleri MEB’in uygun gördüğü takvime göre MEBBİS üzerinden yapılmaktadır. MEBBİS üzerinden norm güncelleme işlemi genel bir norm güncelleme işlemidir. MEB norm kadro güncellemesi ne zaman yapılır sorusunun cevabından önce tüm öğretmen ve yöneticilerin MEB norm kadro yönetmeliği hakkında bilgi sahibi olmalarını tavsiye ediyoruz.

OKULLARIN NORM GÜNCELLEME İŞLEMİ

MEB’in izin verdiği dönemlerde MEBBİS norm modülü okullara açılmaktadır. Okullar öğretmen, şube, öğrenci bilgilerine göre gerekli verileri MEBBİS norm işlemleri modülüne işleyerek norm bilgilerini güncellemektedir. Okulların norm bilgilerinin güncellemesinin ardından sırasıyla ilçe milli eğitim müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüğü ve Bakanlık gerekli incelemeden sonra onay vermektedir.

NORM GÜNCELLEME ZAMANI

MEB personeli norm kadro güncelleme işlemi ne zaman yapılır? Öğretmen norm güncelleme zamanı biraz önce belirttiğimiz üzere genel olarak MEB’in belirlediği norm güncelleme takvimi kapsamında yapılmaktadır. Ancak istisnai durumlar söz konusu ilse yönetici norm güncelleme zamanı, öğretmen norm güncelleme zamanı için bir süre yoktur. Bu istisnai durumlarda norm güncelleme işlemi hemen yapılabilir.

NORMU HEMEN GÜNCELLEYİN

Okulların normları sürekli güncel tutulmak zorundadır. MEB bunu her fırsatta dile getirmektedir. Ancak yöneticiler norm güncelleme gerektirecek durumlarda normları güncellemek için MEB’in takvimini bekleyerek hata yapmaktadırlar. MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yapılan dünkü açıklamada buna tekrar değinmiştir.

Norm nasıl güncellenir?

Okul kapandı ya da açıldıysa, derslik sayısı arttı ya da azaldıysa, şube sayısı arttı veya azaldıysa bu tür durumlarda norm güncelleme işlemi hemen yapılmaktadır. İlgili okul tarafından bu değişiklikler norm güncelleme formu içerisine işlenir. Okul yapılan bu değişiklikleri norm güncelleme formu ile birlikte İlçe Milli Eğitim/İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirir. İlgili üst makam bunu Bakanlığa bildirir ve norm güncelleme formu verilerinde hata yoksa istenilen norm hemen güncellenir.

Bu çerçevede yanlışlıkla norm fazlası yapılan öğretmenler, fazladan norm girilen öğretmenler durumlarının yaşandığı okullarda mağduriyet oluşmaması adına okul idarecileri ilgili öğretmen norm güncelleme ek 5 formu ile bu mağduriyeti düzeltebilirler. Yazımızın sonunda yer alan yönetici ve öğretmenler için Norm Kadro Düzeltme Çizelgesi Ek-5 formu iki sayfadan oluşmaktadır. Birinci sayfada derslik, şube, öğrenci sayıları gibi veriler yer alırken norm düzeltme Ek-5 formu arka sayfasında ise öğretmen norm kadro bilgileri yer almaktadır. Bu form son verilere göre düzenlenmelidir ve ilgili makama iletilmelidir. Bu şekilde norm güncelleme yapılabilir ve yanlışlıklar giderilerek hata yapılmamış olur.

Norm Kadro Düzeltme Çizelgesi Ek 5 Formu İNDİR

Norm güncelleme onay EK-5 formu İNDİR (Alternatif)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM