MEB yönetici atama görevlendirme yönetmeliğinde önemli değişiklikler

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

MEB yönetici atama görevlendirme yönetmeliğinde önemli değişiklikler

MEB yönetici atama görevlendirme yönetmeliğinde önemli değişiklikler

Milli Eğitim Bakanlığında yönetici atama ile ilgili yönetmelikte çok önemli değişiklikler yapıldı. Bunların en önemlisi yazılı ve sözlü sınav ağırlıklarının değiştirilmesi oldu. 12 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

YÖNETMELİKTE YAZILI SINAV AĞIRLIĞI

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikte yer alan “Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “%60’ı” ibareleri “%80’i” olarak, “%40’ı” ibareleri ise “%20’si” olarak değiştirilmiştir.” maddesinin anlamı nedir? Hemen bakalım;

MÜDÜR ATAMALARI

21/6/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde müdür atamaları;

“Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60’ı ile sözlü sınav puanının %40’ı dikkate alınarak belirlenir”

MÜDÜR YARDIMCISI ATAMALARI

Müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme işleminde ise müdür görevlendirmelerinde olduğu gibi yazılı sınavın %60’ı sözlü sınavın %40’ı alınıyordu. İlgili hüküm;

“Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60’ı ile sözlü sınav puanının %40’ı dikkate alınarak belirlenir.”

12.01.2019 tarihli 30653 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklikle birlikte müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinde yazılı sınav ağırlığı %80, sözlü sınav ağırlığı ise %20 olarak değiştirildi.

SÖZLÜ SINAVDA 60 PUAN BARAJI

Hali hazırda yönetmeliğin Sözlü Sınav başlıklı 21.maddesi yürürlükte varlığını korurken bu maddenin 2 .fıkrası yazılı da ne kadar yüksek alınırsa alınsın sözlü mülakatta 60 barajını geçemeyenlerin değerlendirmeye alınmayacağını belirtmektedir. İlgili madde;

(2) Müdür ve müdür yardımcılığı için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, 20 nci maddede belirtilen sözlü sınav konuları ve ağırlıkları dikkate alınarak Ek-2’de yer alan form üzerinden sözlü sınav komisyonunca 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

Örneğin yazılıda 90 puan alan bir aday mülakatta 59 puan aldığında yazılı sınav puanının bir geçerliliği olmamaktadır.

Değişen bu yönetmelikle birlikte akıllara gelen; “Bu yönetmelik kimleri kapsayacak ?” sorusuna da şöyle cevap verelim; 21.06.2018 tarihindeki MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin 4.bölümünde yer alan 15.maddesinde yer alan “ … Müdür ve müdür yardımcısı olarak İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLERİ belirlemek amacıyla …” ibaresinde görüldüğü üzere; Yönetmeliğe göre: İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLER bu kapsama girmektedir.

YÖNETMELİKTE YAPILAN DİĞER DEĞİŞİKLİKLER

Diğer değişikliklere göre yönetici görevlendirme yazılı sınavlarını sadece Milli Eğitim Bakanlığı yapmayacak. MEB isterse sınavı ÖSYM de yapabilecek. Yönetici görevlendirme sınavları test olarak yapılacak olup bu sınavlarda Eğitim Bilimleri ile Genel Kültür ve Genel Yeteneğin soru ağırlığı %35’er olarak belirlendi. Sınavdaki Mevzuatın ağırlığı yüzde 40’tan yüzde 10’a düşürüldü. Atatürk İlkeleri ağırlığı %10 olarak kalmaya devam edecek okul yönetimi ve halkla ilişkiler sınavda sorulmayacak.

MADDE 1 – 21/6/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Müdürlüğünce” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 16 – (1) Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Genel kültür ve genel yetenek: %35.
b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10.
c) Değerler eğitimi: %5.
ç) Eğitim ve öğretimde etik: %5.
d) Eğitim bilimleri: %35.
e) Mevzuat (T.C. Anayasası, 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 1/11/1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 2/12/1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler): %10.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Bakanım cok guzel bır değişiklik tebrık edıyorum.Ayrıca mevcut ıdarecılerın yerınde kalması ısabetlı olmus deneyım deneyım deneyım herseyden onemlı mevcut ıdarecıler hem deneyımlı hem bılgılı sadece bılgı ıle bır yere varamazsınız.Bakanımızı elestırenler genelde ogretmenler odasında okula ıdareye muhalıf olanlardır..

 2. SINAV ARTI YÜKSEK LİSANSA 3 DOKTORAYA 5 PUAN PEŞİNE GÜVENLİK SORUŞTURMASI ÖDÜLLER TAMAMEN İPTAL MEVCUTLAR DA 2016 DA SINAVLA MÜDÜR YARDIMCISI OLANLAR HARİÇ SINAVA GİRSİNLER.ONLAR SINAVLA GELENLER GÖREVDEN ALINDILAR ONLARIN YERİNE SINAVSIZ OTURDULAR HAK TECELLİ ETSİN AMA ETMEZ MALUM SENDİKA VE MEVCUT İDARECİLER BUNA RAZI OLMAZ.ZİYA HOCA HAYAL KIRIKLIĞI.

 3. BAKANIMIZ HOCAMIZ ZİYA SELÇUK BENCE ŞÖYLE YAPSIN SINAVI TAMAMEN KALDIRSINLAR MÜLAKATIDA KALDIRSINLAR MALUM SENDİKA LİSTEYİ VALİLİKLERE GÖNDERSİN VALİLER DE İMZALASIN.SADECE SINAV YAPILSIN SINAVA İLAVE YÜKSEK LİSANSA 3 DOKTORAYA 5 PUAN VERİLSİN ÖDÜLLER TAMAMEN KALDIRILSIN NASIL DAĞITILDIĞINI HERKES BİLİYOR.MEVCUT İDARECİLER NEDEN GİRMİYOR SINAVLA 2016 DA ATANAN MÜDÜR YARDIMCILARI DIŞINDA HEPSİ TORPİLLE ATANDI.ŞİMDİ SINAVA GİRSEN MÜLAKATI GEÇSEN ATANABİLECEĞİN BOŞ KADRO YOK Kİ MALUM SENDİKANIN ADAMLARI TORPİLLE HAK YİYEREK OTURDUKLARI KOLTUKLARINDA OTURMAYA DEVEM EDECEKLER.BİRDE MÜTEDEYYİN GEÇİNİRLER.SINAV ARTI YÜKSEK LİSANSA 3 DOKTORAYA BEŞ PUAN SINAVIN ARDINDAN GÜVENLİK SORUŞTURMASI İLLEGAL YAPILARLA BAĞLANTISI OLAN VARSA TESPİT EDİLSİN İDARECİLİK DEĞİL DEVLETİN KAPISINDAN GEÇİRİLMESİN.AMA MALUM SENDİKA BASTIRIR MEVCUTLAR SINAVA GİRMEZ GİRSE YÜZDE DOKSANI KAZANAMAZ.

  • İnankı sınava alsalar senı ılk basta sen gecemezsın mevcut yonetıcıler zamanında dersıne gırmedıgın ıcınmı yoksa sınıfta ders anlatamadıgın ıcınmı sana kızdılar herseyı ıdarecılere yukle sen neyaptın bu egıtım sıstemı ıcın konusmaktan başka?

 4. Bakan tam fiyasko çıktı anlaşılan kullarını birileri çekmiş olacak ki bu kararları aldılar.Devrim buysa yazık.Sen dürüst adamın bakanım fakat bilmediğin bir şey var bu ülkede doğru düşündüğünü yapamazsın kaldır bakalım sözlü denen şeyi görelim.Bana göre sözlü hangi sendikadan sin bu birileri bu sözlü sınavın siyasi cellatlarini arayacak adamda sozluden geçecek protesto Süphan Allah ne liyakat ne liyakat ne demişler büyük söz söyleme büyük lokma yeme sayın bakanım.Derhal istifa etmeli onurlu yaşamak şansın hala var bakanım bence bu şansı iyi değerlendir.

  • Asıl sen bır bakan hakkında nasıl yorum yapamadıgının farkına var ve ogretmenlıkten ıstıfa et ne ıstıyorsunuz ısınız gucunuz laf kalabalıgı yapıp ortamı bulandırmak

 5. Yazık.. Oysa umutlanmıştık. Mülakat varsa liyakat yoktur. Bence ziya selçuk hemen istifa etmelidir. Söyledikleriyle çelişti. Inandırıcılığı Bitti..

 6. Sınav görevli görevli değil ayrımı yapılmadan herkese yapılmalı. Görevli idarecilere ek puan verilebilir

 7. 100 dahi alsan mülakat denen torpil aracından 60 alamadığın sürece atanamıyorsun.ülkemize yazık oluyor.

 8. Istediklerine sınavdan 100 alsa bile sözlükten 59 verirlerse ne olacak hakkaniyet nerde kalır fasa fiso

  • Merak etme 100 alana kımse 59 vermıyor utopık dusunme bakanımız nasıl dusunuyor bılıyormusun senın gıbı bırının oturup aylarca rapor alıp ders calıstıktan sonra en ıyı yoneemıyecegı bır okulda ıdarecı olma kucuk bır okula gıt dıyor ıdarecı olacaksan sınavı kazan A okulunda Dğil B okulunda ıdarecı ol 100 almıssın ama vır velı ıle konusamıyorsun 50*60 ogretmene nasıl hıtap edıp yoneteceksın

 9. Suresi dolan mudurler sinava alinacak mi? Eski yonetmelik geregi ek 1 ile mi gorevlendirilecekler.saygilar.

 10. Maalesef dağ fare doğurdu. Bakan bey yaptığı tüm açıklamaları kendisi yalanladı. Mevcut müdürlere kimse dokunamayacak anlaşılan. Bir de eğitim komada diyordu sakın bakan. Koma da kalmaya devam

  • Kımse sınıfta ogretmenlerı elestırmıyor herkes yonetıcılere yuklenıyor duzgun eğitim verınde komaya sokmayın o eğitim sıstemımızı kaç tane proje ıle ıdarecılere gıttınde red edıldı beyefndı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Nils ve Uçan Kaz